Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

SP w Dębsku – Narodowe Święto Niepodległości w pytaniach i odpowiedziach


Niezwykły to dzień, co z mocą podkreśliła dyrektor szkoły Pani Danuta Gumienna, zwracając się do widowni, licznie zgromadzonej wokół szkolnej sceny.


To, że niezwykły dla naszego kraju, który po latach dziejowych burz, walki z zaborczymi zakusami, a często także ze słabością społeczeństwa, odzyskał należne mu miejsce i pełnię jestestwa – to oczywiste. Ale także niezapomniany dla milionów Polaków, którym dane jest przeżywać jego wielkość i niepowtarzalność, szczęśliwców, których los umieścił w tym miejscu osi czasu i dał możliwość cieszenia się niepodległością oraz pełnią wolności.

Tym pojęciom właśnie podporządkowana była uroczysta akademia przygotowana przez nauczycielkę historii Panią Joannę Oleksiak z uczniami klas VI – VIII. Stanowiła ona godne ukoronowanie tego niepowtarzalnego w swej istocie dnia. Zamysł kierował się ku zaprezentowaniu rysu historycznego, zobrazowanego animacjami filmowymi i aktorskimi prezentacjami starszych wychowanków. Wspierały go przytoczenia dokumentalnych tekstów i fragmenty kronik, a podsumowanie stanowiła recytacja tekstów literackich i odśpiewanie legionowych pieśni. Tę która w największym stopniu przykuła uwagę zebranych: „Co to jest niepodległość”, zaprezentowały dwie wokalistki z oddziału zerowego, podopieczne Pani Katarzyny Meredyk.

W ten sposób przed oczami widzów przetoczyła się historia państwa polskiego w całej krasie świetności i goryczy upadku, ze szczególnym uwzględnieniem czasów rozbiorów i krętej drogi prowadzącej do niepodległości. Ważny element przedsięwzięcia stanowił zabieg włączenia uczniów w przebieg uroczystości – interaktywne modelowanie ich świadomości historycznej oraz postaw patriotycznych poprzez umiejętne wykorzystanie formuły pytań i odpowiedzi.

Wzruszające to chwile i łączące pokolenia rodaków, szczególnie, gdy wszyscy wspólnie, od przedszkolaków począwszy, intonują hymn narodowy, z werwą śpiewają pieśni żołnierskie, mając w pamięci ponadczasową wartość słów Marszałka: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

źródło i fot. SP w Dębsku

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x