Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Alsen komputery Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

SP w Dębsku – Narodowe Święto Niepodległości w pytaniach i odpowiedziach


Niezwykły to dzień, co z mocą podkreśliła dyrektor szkoły Pani Danuta Gumienna, zwracając się do widowni, licznie zgromadzonej wokół szkolnej sceny.

Jolanta Karpińska podziękowania


To, że niezwykły dla naszego kraju, który po latach dziejowych burz, walki z zaborczymi zakusami, a często także ze słabością społeczeństwa, odzyskał należne mu miejsce i pełnię jestestwa – to oczywiste. Ale także niezapomniany dla milionów Polaków, którym dane jest przeżywać jego wielkość i niepowtarzalność, szczęśliwców, których los umieścił w tym miejscu osi czasu i dał możliwość cieszenia się niepodległością oraz pełnią wolności.

Tym pojęciom właśnie podporządkowana była uroczysta akademia przygotowana przez nauczycielkę historii Panią Joannę Oleksiak z uczniami klas VI – VIII. Stanowiła ona godne ukoronowanie tego niepowtarzalnego w swej istocie dnia. Zamysł kierował się ku zaprezentowaniu rysu historycznego, zobrazowanego animacjami filmowymi i aktorskimi prezentacjami starszych wychowanków. Wspierały go przytoczenia dokumentalnych tekstów i fragmenty kronik, a podsumowanie stanowiła recytacja tekstów literackich i odśpiewanie legionowych pieśni. Tę która w największym stopniu przykuła uwagę zebranych: „Co to jest niepodległość”, zaprezentowały dwie wokalistki z oddziału zerowego, podopieczne Pani Katarzyny Meredyk.

W ten sposób przed oczami widzów przetoczyła się historia państwa polskiego w całej krasie świetności i goryczy upadku, ze szczególnym uwzględnieniem czasów rozbiorów i krętej drogi prowadzącej do niepodległości. Ważny element przedsięwzięcia stanowił zabieg włączenia uczniów w przebieg uroczystości – interaktywne modelowanie ich świadomości historycznej oraz postaw patriotycznych poprzez umiejętne wykorzystanie formuły pytań i odpowiedzi.

Wzruszające to chwile i łączące pokolenia rodaków, szczególnie, gdy wszyscy wspólnie, od przedszkolaków począwszy, intonują hymn narodowy, z werwą śpiewają pieśni żołnierskie, mając w pamięci ponadczasową wartość słów Marszałka: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

źródło i fot. SP w Dębsku

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

avatar
1500