Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Uroczystości setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Mławie


Msza święta, odsłonięcie i poświęcenie tablicy na ratuszu i odśpiewanie Hymnu Narodowego pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w miejskim parku złożyły się na oficjalną część  uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości w Mławie. Uczestniczyli w niej nie tylko parlamentarzyści, władze miasta i powiatu oraz mieszkańcy, ale również goście z zaprzyjaźnionych miast z Litwy i Niemiec.


Po mszy św. w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele pw. Świętej Trójcy przez biskupa seniora Romana Marcinkowskiego, poczty sztandarowe i uczestniczący w uroczystościach przemaszerowali pod miejski ratusz. Tu odsłonięta i poświęcona została wmurowana na frontonie budynku pamiątkowa tablica z napisem: „Chcemy Polski Niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich”, będącym cytatem słów  Marszałka Józefa Piłsudskiego. Autorem projektu i wykonawcą tablicy jest urodzony w Mławie artysta rzeźbiarz Jacek Sumeradzki. Poświęcenia tablicy dokonał ks. bp Roman Marcinkowski.

Spod ratusza uczestnicy uroczystości przemaszerowali w szyku pod pomnik w miejskim parku. Tam biało-czerwona flaga powędrowała na maszt, a zebrani odśpiewali Hymn Polski. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: poseł Anna Cicholska i burmistrz Sławomir Kowalewski. Gratulacje  na ręce władz samorządowych złożyli również goście z Litwy i Niemiec. Tradycyjnie również w dalszej części nastąpiło uroczyste złożenie ślubowania I klasy mundurowej Akademickiego Centrum Kształcenia na sztandar Miasta Mławy i sztandar Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Burmistrz Kowalewski złożył również życzenia obecnemu na uroczystości stulatkowi – Teodorowi Piegłowskiemu. Uroczystość zakończyło złożenie biało-czerwonych wiązanek pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku na uroczystościach zabrakło rekonstruktorów Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy.

JK

« 1 z 3 »

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
16 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Do wyborców
Do wyborców
2 lata temu

Proszę nie narzekać.
Burmistrz dostał od was przyzwolenie na kolejne 5 lat rządzenia Mławą w ambitny i „odważny” sposób.
Nie krytykujcie!

every
every
2 lata temu
Reply to  Do wyborców

Ja mogę go krytykować, bo go nie wybierałam – nie należę do elektoratu tego pana.
Ten czepek zwijany i chowany do kieszeni bardzo mi się podobał. 😀
Żenada, panie Burmistrzu.

dzidek
dzidek
2 lata temu

A uroczystosci w Mławie, organizacyjnie, jak zwykle po mławsku, Parlamentarzyści widzialem tylko jedną P Posel z Ciechanowa, która w Ciechanowie, swym działaniem doprowadziła, do podzialu w swej partii PIS i dlatego tak czesto odwiedza Mławe. Uroczystość w parku przy pomniku Marszałka, bez zadnego scenariusza, P prowadząca, naprędce, uzupełniala program, nie wiedziała że w uroczystości biorą udział, delegacje zagraniczne, nawet z tej kartki nie potrafiła, dokladnie przeczytać, na przyszłość szefow delegacji wymienia się z nazwiska, a juz kuriozum, jest fakt z pocztem sztandarowym, ktory wciagal flagę na maszt, za pomnikiem Marszałka /kto to wymyślił / że tak wazny moment, jest robiony w ukryciu,no ale u nas to norma. A jesli Państwa interesuje ta amatorszczyzna, zapraszam na YUTUBE, zobaczycie Państwo jak Burmistrz, bardzo zrecznie howa swoj kaszkiecik , do kieszeni. / studenci poprawcie się w prowadzeniu kamery/, ale i tak mamy szczęście, ze P.Burmistrz, nie krzyczał do nas, tak jak robil to Prezydent DUDA. POWIECIE że znowu sie czepiam, NIE!!! Ale bardzo razi takie amatorstwo w organizacji tak uroczystej i waznej rocznicy. 100 lecia NASZEJ OJCZYZNY.

Hehe
Hehe
2 lata temu
Reply to  dzidek

Co się czepiacie burmistrza, wybraliacie to macie. A tak naprawdę to skromnie bardzo skromnie, zero atrakcji

tom
tom
2 lata temu
Reply to  Hehe

żenadę to mieliście w Warszawie ze swoim Dudusiem w roli głównej i Jarosławem idącymi wraz z faszystami w Polsce, kraju który tyle doznał złego od faszystów. Mława to mistrzostwo świata przy porównaniu z państwowymi uroczystościami, gdzie pomija się konkurentów politycznych i nie czyta ich na powitanie.

Aldona
Aldona
2 lata temu
Reply to  tom

To poproszę konkretnie co było mistrzowskiego w Maławie?

widzący
widzący
2 lata temu
Reply to  tom

A tu kto czytał? delegacje składające kwiaty zawsze były wyczytywane, a tu nic, cisza. Ktoś nie lubi PiS a może PSL? No i brak rekonstruktorów. tak wygląda nawoływanie do jedności w wykonaniu burmistrza. hipokryzja i tyle

Obserwator
Obserwator
2 lata temu
Reply to  widzący

bo nie wiedzieli pewnie jak mają przeczytać. Ci, którzy zostali wybrani na radnych nimi nie sa jeszcze bo nie było zaprzysiężenia

dzidek
dzidek
2 lata temu
Reply to  tom

ZGODA że żenadę to mieliśmy, w Warszawie z DUDUSIEM, I JAROSŁAWEM, NATOMIAST ZGODZĘ SIĘ ŻE MŁAWA TO MISTRZOSTWO ŚWIATA w nieudolności prowadzenia takich uroczystości—jest takie przysłowie JAK NIE POTRAFISZ TO NIE PCHAJ SIĘ NA AFISZ.— tylko że to nie dociera do mławskich decydentów, jeszcze nie raz zobaczysz ich nieudolność, to typowi amatorzy

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Hehe

Co za atrakcje byś chciał? – nie rozumiem.
Był koncert w Szkole muzycznej – był, a co więcej byś sobie życzył? – może lepiej jednak nie wiedzieć, bo Ty hehe to pewnie byś chciał innego rodzaju rozrywki, ale takich rzeczy to lepiej poszukaj w tej Vivie czy jak jej tam.
To była poważna uroczystość i bardzo ważna rocznica.

Olek
Olek
2 lata temu
Reply to  mławianka

No rzeczywiście miasto wznioslo się na wyżyny organizacyjne z tym koncertem, sesje na temat niepodległości zrobili w takich godzinach że większość ludzi pracuje – pytanie dla kogo to było? W wielu miastach byro uroczyście i kolorowo a tu jak co roku standard,

dzidek
dzidek
2 lata temu
Reply to  mławianka

Mławianka jak tylko coś spłodzisz w swym małostkowym rozumku i wrzucisz na portal od razu, dostajesz łapki w większości na czerwono widać ze to Twój ulubiony kolor, jeśli ciebie bawi innego rodzaju rozrywka której szukasz w VIVIE to baw się dalej, I NIE POLECAJ JEJ INNYM, NATOMIAST ŻYCZYŁ BYM SOBIE aby takie indywidualności, jak ty przestały pisać takie bzdury, bo już o wiele lepiej wyglądały uroczystości organizowane w okolicznych gminach niż w Mławie, a jeśli chodzi o VIVE to znam i wiem że to wspaniały zespól piłki ręcznej z KIELC.

dzidek
dzidek
2 lata temu
Reply to  Hehe

Słuszna Twoja uwaga, tylko że czepiają się ci którzy na tego Burmistrza który si.ę przyozdobił w biało czerwony krawat, to chyba pamiątka po SAMOBRONIE, A OD DŁUŻSZEGO JUŻ CZASU pojawia się w towarzystwie pisowskiej posłanki, świadczy o tym że to jest zachowanie typowej chorągiewki, która jeszcze nie wie i nie może się zdecydować gdzie jest jej miejsce, no ale cóż się nie robi aby kasa się zgadzała, przez następne 5 lat,

obiektywny
obiektywny
2 lata temu
Reply to  dzidek

Niestety słabo to wyglądało, najbardziej było żal braku asysty wojskowej. Na stulecie element nieodzowny. Niezależnie czy to byłaby grupa rekonstrukcyjna czy kompania honorowa Wojska Polskiego. Szkoda ogromna szkoda.

Olek
Olek
2 lata temu
Reply to  obiektywny

Przecież ktoś tam wciągnal flagę za pomnikiem tak żeby widać nie było. Organizacja fatalna, ale jak widać burmistrz wszystko przekuje w sukces, a naród wszytko kupi z braku innej perspektywy.

kedizd
kedizd
2 lata temu
Reply to  Olek

Perspektywę mieliśmy tak nie dawno, tylko mławianie mamieni obietnicami Kowalewskiego, swym wyborem powierzyli mu dalsze sprawowanie urzędu, i jest jak jest, Ja nie głosowałem na Kowalewskiego, ale nawet gdybym głosował, a widział błędy w jego postępowaniu to też bym pisał – o nie udolności sprawowania tak ważnego stanowiska.

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x