Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zrezygnowanie z zakupu mieszkania, a odzyskanie części pieniędzyCzęsto przed ostatecznym podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność mieszkania podpisywana jest umowa przedwstępna, która reguluje najważniejsze kwestie związane z planowanym podpisaniem umowy sprzedaży. W celu zarezerwowania sobie zakupu danego mieszkania, przy umowie przedwstępnej popularnym jest wpłacenie zadatku lub zaliczki.

W przypadku rezygnacji z zakupu mieszkania, okoliczność czy będziemy mogli domagać się zwrotu wpłaconych pieniędzy zależy od kilku czynników.

Po pierwsze istotne jest w jakiej formie została zawarta umowa przedwstępna. Jeśli została ona zawarta w formie aktu notarialnego, a my chcemy się z niej wycofać, sprzedawca może wtedy wystąpić do Sądu z roszczeniem o zawarcie przez nas umowy sprzedaży mieszkania. W przypadku gdy umowa przedwstępna miała zwykła formę pisemną, takie roszczenie sprzedawcy już nie przysługuje. W takiej sytuacji sprzedawcy pozostaje tylko dochodzenie odszkodowania w określonym zakresie (o ile sprzedawca poniósł jakąś szkodę). Szkoda musi być udowodniona przez sprzedawcę np. udokumentowane koszty podpisania umowy przedwstępnej.

Drugim istotnym elementem jest ustalenie czy wpłacone przez nas pieniądze zostały w umowie przedwstępnej określone jako zadatek czy zaliczka. W pierwszym przypadku, jeśli zrezygnujemy z zakupu mieszkania zadatek po prostu nam przepadnie. W drugim przypadku, o ile umowa nie stanowi inaczej, sprzedawca powinien zwrócić nam wpłaconą zaliczkę.

Trzecim elementem na który trzeba zwrócić uwagę jest treść samej umowy przedwstępnej. Umowa może być skonstruowana w rozmaity sposób i to głównie w niej będzie określony zakres ponoszenia odpowiedzialności zarówno przez sprzedającego jak i kupującego w związku z planowanym zakupem mieszkania. W szczególności w umowie przedwstępnej mogą zostać zastrzeżone kary umowne w celu zabezpieczenia interesów stron.

Warto zwrócić uwagę, że co do zasady roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku. W orzecznictwie można spotkać pogląd, że roszczenie o zwrot zaliczki nie jest typowym roszczeniem z umowy przedwstępnej i przedawnia się zgodnie z ogólnymi terminami tj. po 3 lub 10 latach. Inaczej jest natomiast z roszczeniem o zwrot zadatku. W tym przypadku termin przedawnienia wynosi 1 rok.

Łukasz Zabłocki


Wszystkie artykuły z działu prawnego znajdziesz TUTAJ.

Łukasz Zabłocki Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W okresie nauki odbył półroczne studia na uczelni Universitat de Valencia w Hiszpanii. Obecnie odbywa on aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Od 2015 r. prowadzi rodzinną Kancelarię Prawną w Mławie we współpracy z wieloletnim radcą prawnym Waldemarem Zabłockim i adwokatem Sebastianem Zabłockim.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x