Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„A IMIĘ JEJ – OJCZYZNA” – obchody setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w Budowlance


Świadomi, że odzyskanie niepodległości przez Polskę to najpiękniejszy dar dla nas Polaków, włączaliśmy się przez cały jubileuszowy rok w różne inicjatywy, konkursy i uroczystości patriotyczne, aby uczcić setną rocznicę tego najważniejszego wydarzenia dla naszej ojczyzny.

W piątek, 9 listopada 2018 roku, cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej, aby w tym samym momencie, łącząc się ze szkołami w Polsce i na świecie, wspólnie odśpiewać hymn państwowy o godzinie 11.11. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele podkreślili podniosłość dzisiejszego wydarzenia galowym strojem oraz biało-czerwonymi wstążeczkami, kotylionami lub innymi patriotycznymi emblematami. Uroczystość poprowadzili : Julia Siejka z klasy III TEO i Mateusz Fiedurski z klasy III TB.

Pani wicedyrektor Wioletta Rybka przywitała wszystkich i skierowała do zgromadzonych kilka słów na temat ogromnej wagi patriotycznego święta wszystkich Polaków i wyjątkowej chwili, w której dostąpiliśmy zaszczytu uczestniczyć. Pięknym i bardzo podniosłym elementem akademii było wniesienie flagi państwowej – daru przekazanego naszej szkole przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudę. Biało – czerwona, symbol polskości, została wniesiona przez przedstawicieli nauczycieli i uczniów: panią Edytę Tadrzak i Piotra Pniewskiego z klasy II TIb. Pani wicedyrektor odczytała wszystkim zgromadzonym, dołączony do flagi list od pana Prezydenta, w którym miedzy innymi napisał: „W roku stulecia odzyskania niepodległości uroczyście przekazuję społeczności Zespołu Szkół Nr 1 w Mławie jubileuszowy dar – flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Eksponujcie ją Państwo z dumą i radością – jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości.”

Przed wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, konferansjerzy przypomnieli społeczności szkolnej historię powstania Mazurka Dąbrowskiego a także, jakich ważnych dla Polski wydarzeń dotyczą poszczególne zwrotki pieśni. Z ogromnym wzruszeniem, o symbolicznej godzinie 11.11, mając świadomość, że włączamy się w wielki chór patriotów w Polsce i na świecie – zaśpiewaliśmy nasz hymn państwowy. Śpiew poprowadzili: pani Marta Stawińska oraz uczeń klasy IIIm – Mariusz Kurek. Pięknym akcentem tych podniosłych wydarzeń był wiersz Juliana Przybosia „Póki my żyjemy”, w mistrzowskim wykonaniu ucznia klasy III TB – Huberta Zagórskiego.

Piątkowa uroczystość była również okazją do wręczenia nagrody za zajęcie I miejsca w zorganizowanym wcześniej konkursie „KU NIEPODLEGŁEJ”, drużynie klasy IV TI. Z rąk pani wicedyrektor, nagrodę odebrali: Michał Kupniewski, Cezary Rochna i Paweł Witkowski.

Kolejnym wzruszającym elementem uroczystości było wspólne odśpiewanie piosenki patriotycznej „Polskie kwiaty” a także autorskiego utworu Marty i Pawła Stawińskich „Biało-czerwona”. Śpiew poprowadziła pani Marta Stawińska. Słowa refrenu „A imię jej Ojczyzna…” zaśpiewane razem przez młodych i starszych Polaków, poruszyły nasze serca i wzmocniły poczucie tożsamości narodowej.

Miłym akcentem tego dnia był słodki poczęstunek, przygotowany przez samorząd uczniowski dla uczniów i nauczycieli w postaci patriotycznych, biało-czerwonych cukierków. Projekt opakowania wykonała uczennica klasy IV TOR – Wiktoria Krysztofiak.

Na koniec, konferansjerzy podziękowali wszystkim za godny udział w uroczystości uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i zachęcali do świętowania tego ważnego wydarzenia również poza szkołą.

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”

autor i fot.: ZS nr 1 w Mławie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

10
KOMENTARZE

avatar
1500
Ela
Gość
Ela

Gratuluję szkole tak wspaniałego prezentu. Bądźcie dumni z symboli narodowych!

dzidek
Gość
dzidek

Z symboli narodowych zawsze trzeba być dumnym, ale nie z tego kto ten symbol przekazal, tylko dlatego ze nagminnie łamanie, KONSTYTUCJĘ.

Marta
Gość
Marta

Dzidek daj spokój, bo monotematyczny jesteś

dzidek
Gość
dzidek

Spokój, Marta mozesz zapewnić sobie tylko sama, ja nic Ci na to nie poradze, nie możesz mnie narzucac tematów, a jak Ci to przeszkadza, to nie czytaj,

Maria
Gość
Maria

Piękna inicjatywa i pomysł włączenia uczniów w obchody rocznicy.

dzidek
Gość
dzidek

Przy takiej uroczystości, kiedy tak dumnie chwalicie się flagą przekazaną prze PREZYDENTA R.P DUDĘ, CHCIAŁEM wam WSZYSTKIM PRZYPOMNIEĆ ŻE TO JEST prezydent, KTÓRY MA ZA NIC KONSTYTUCJĘ R.P–który akceptuje kult jednostki, a przy otwarciu pomnika L.Kaczyńskiego mówi słowa że cyt: OD CZASÓW MARSZAŁKA PIŁSUDZKIEGO, NIE BYŁO TAK WIELKIEGO PRZYWÓDCY PAŃSTWA POLSKIEGO. Jakim był LECH KACZYŃSKI. Tak nie było takiego Prezydenta, który by się przyczynił tak jak Lech Kaczyński, do spowodowania katastrofy lotniczej lotniczej w której zginęło 96 osób, a jego brat po tej katastrofie doszedł do władzy, i postawiono pomnik wielkiego wodza /brata/ którego zasługi wprost tak trudno, wycenić za… Czytaj więcej »

Paweł
Gość
Paweł

Zawsze znajdzie się ktoś, kto szuka problemu wszędzie. Prezydent został wybrany w demokratycznych wyborach, z tego wynika, że wieksza część narodu zgadza się z jego poglądami. Otrzymanie flagi naszej polskiej z rąk głowy państwa to dla tej szkoły zaszczyt i takie wpisy jak twoje dzidek tego nie zmienią.

dzidek
Gość
dzidek

Paweł ja nie szukam problemów, staram sie przedstawiac, fakty, które innym mlawianom, aby o takich sprawach, mowic,przychodzi,to zwieka trudnością, nawet tobie, z pewnością oglądałeś transmisję z przed grobu Nieznanego Żołnierza, i powinienes widzieć fakt, jsk został potraktowany przez rządzących, Przewodniczacy Rady Europejskiej Polak Donald Tusk, jedyny przedstawiciel reprezentujący Europę , ustwiono, go w trzecim szeregu, gdzieś tam z tyłu bo w pierwszym i drugim rzedzie stała cala wierchuszka PIS, przyznasz ze to jest wielki afront, tej pisowskiej władzy, i co mam nad tym faktem przejsc do porzadku dziennego, właśnie o tym trzeba mówić i pisać, no ale na czele musi… Czytaj więcej »

Pjotr P
Gość
Pjotr P

dzidek, z Twoimi poglądami co do PiSu jak najbardziej się zgadzam. Ale po co wyciągać takie rzeczy podczas Naszego narodowego święta? Nie ma to w tym momencie jak najmniejszego znaczenia… Kiedyś będzie lepiej, ale nam pozostaje tylko czekać 😉

Mati
Gość
Mati

Masakra