Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Warsztaty historyczne „Ku Niepodległej…” w mławskim Ekonomiku


Te warsztaty historyczne to nie tylko przypomnienie wiedzy o wydarzeniach i ludziach z okresu odzyskiwania niepodległości. To także wspomnienia ich następców, dyskusja, koncert patriotycznych pieśni oraz odwiedzenie miejsc pamięci narodowej w naszym mieście.


Warsztaty ph. „Ku Niepodległej”, które odbyły się w dniach 25-26 października br. w Zespole Szkół Nr 4 wpisują się  w ramy ogólnomiejskich uroczystości patriotycznych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W warsztatach wzięła udział młodzież Zespołu Szkół  Nr4, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Nr 3 i Akademickiego Centrum Kształcenia. Pierwszego dnia zostały wygłoszone referaty popularno – naukowe na temat sytuacji  politycznej na ziemiach polskich w latach 1905-1918 roku oraz  formowania się pierwszych struktur państwa polskiego. Wśród prelegentów wystąpili: Tomasz Chodubski ( nauczyciel historii w I LO w Mławie): z referatem ,, Sytuacja w Europie i na ziemiach polskich przed wybuchem I Wojny Światowej i w jej trakcie”, dr Leszek Arent ( emerytowany  dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie) mówił o   Mławie w czasie I Wojny Światowej, a dr Arkadiusz Meller (prodziekan, starszy wykładowca w PWSZ w Ciechanowie): ,,W 100-lecie niepodległości Polski.  Organizacja, przebieg i wyniki wyborów do Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku”. Z kolei  Irena Polakowska (członek Zarządu ŚZŻAK koło w Mławie) wspominała  historię walki o niepodległość w następnych pokoleniach.

Następnie odbyła się dyskusja z udziałem zgromadzonej młodzieży, gości i nauczycieli. Zwieńczeniem spotkania był koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez uczniów „Ekonomika” pod kierunkiem Pani Joanny Bednarskiej i Pani Martyny Szczygłowskiej.

Drugiego dnia młodzież ZS Nr4 zapaliła biało-czerwone znicze w miejscach pamięci narodowej na terenie naszego miasta. Szczególny moment refleksji miał miejsce pod pomnikiem Henryka Klemensa Sokalskiego- ucznia ILO, harcerza, członka POW w Mławie, zastrzelonego w trakcie akcji rozbrajania Niemców 11 listopada 1918 roku.

źródło i fot.: ZS nr 4

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x