Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Bal Wszystkich Świętych w SP 3


Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że 1 listopada to święto zmarłych. Tymczasem jest to dzień bardzo uroczysty i radosny, ponieważ tego dnia Kościół wspomina wszystkich świętych także tych, których imion nie znamy.


ksp Mława
Reklama

 W sposób szczególny przekonaliśmy się o tym w dzień poprzedzający tę uroczystość biorąc udział w Balu Wszystkich Świętych. Zwyczaj tzw. Balu Świętych narodził się w niektórych wspólnotach zakonnych i po dziś dzień tam jest praktykowany. W uroczystość Wszystkich Świętych każdy z zakonników losuje świętego patrona (na początku pozostawia się to w tajemnicy), do którego zwraca się o wstawiennictwo z przekonaniem, że skoro doszedł już do nieba, więc może pomóc także innym. Pod koniec dnia ma miejsce Bal Świętych – zakonnik przebiera się za tego świętego, a inni próbują odgadnąć, co to za osoba.

 Nawiązując do tej tradycji uczniowie klas „0” „1” oraz czwartej mieli za zadanie tak zaprezentować wybraną wcześniej świętą postać, by inni  nie wiedząc, o kogo chodzi, mogli odgadnąć, o kim mowa. Wygrała ta osoba, która najlepiej się zaprezentowała  i odgadła najwięcej świętych przedstawionych przez kolegów i koleżanki. Uczniowie  w realizacji tego zadania wykazali się niezwykłą pomysłowością. Można było zatem zobaczyć  Świętą Wiktorię, Świętą Katarzynę, Świętego Jana Pawła II, Papieża Franciszka, Świętego Franciszka, Świętą Matkę Teresę z Kalkuty, Świętego Mikołaja – biskupa, Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, Świętego Stanisława Kostkę i oczywiście Maryję a także mnóstwo aniołów. Zakończeniem Dnia Wszystkich Świętych był wspólny taniec „ Taki duży, taki mały, może świętym być …”

źródło i fot. SP 3

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
POLSKA NIEPODLEGŁA!
POLSKA NIEPODLEGŁA!
3 lata temu

Czemu dzieci nie pamiętają już o swoich pogańskich korzeniach, pięknych polskich (nie watykańskich) tradycjach typu Dziady?
Czemu kultywuje się wierzenia najeźdźcy, który wyrugował naszą kulturę i tradycję?

POLSKA powinna być NIEPODLEGŁA!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x