Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pożegnaliśmy ich w 2018 roku


Uroczystość Wszystkich Świętych i dzień Zaduszny to czas, kiedy w sposób szczególny wspominamy nie tylko naszych najbliższych, którzy już od nas odeszli, ale również bliższych i dalszych znajomych, z którymi w tym doczesnym życiu już się nie spotkamy. My w takim dniu również chcemy wspomnieć o tych znanych z nazwiska, a czasem znanych tylko z komunikatu policyjnego, o których śmierci na terenie powiatu mławskiego od ubiegłorocznych Zaduszek napisaliśmy. Niech spoczywają w pokoju!

Mjr Józef Węgiel zmarł 30 marca 2018 r. Miesiąc później skończyłby 104 lata. Jako żołnierz 80 pułku piechoty Strzelców Nowogródzkich walczył w wojnie obronnej, w Bitwie pod Mławą. Za swoje zasługi otrzymał między innymi odznakę Związku Kombatantów RP i BWP „Za Wybitne Zasługi” oraz złoty medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.


12 września, w wieku 93 lat zmarł Jan Stanisław Świercz, żołnierz Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Urodzony 18 lutego 1925 r. w Gąsewie, gm. Sypniewo, pow. makowski, w czasie okupacji niemieckiej jako młody chłopak był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, a następnie Armii Krajowej. Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej służył w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym. 4 października 1950 roku aresztowany i skazany przez  Sąd Rejonowy w Warszawie na sesji wyjazdowej w Pułtusku na karę śmierci wraz z utratą praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze  oraz przepadkiem mienia na rzecz Skarbu Państwa. Swoje wspomnienia z celi śmierci, gdzie przebywał oczekując na wykonanie wyroku opisał w monografii  „Światło w celi – tam?”. Przeżył, gdyż ówczesny prezydent Bierut zamienił wyrok śmierci na dożywotni więzienie. Aktywny w życiu publicznym, działa w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W Mławie wielokrotnie dawał publicznie świadectwo o prawdzie historycznej dotyczącej czasów walki o wolną Ojczyznę i represjach komunistycznych. Autor książki „Ostatnim partyzantom Ziemi Mławskiej”. Człowiek skromny i życzliwy.


17 marca w wieku 74 lat zmarł Stanisław Grześ. W latach 1994 – 1998 był radnym miejskim, pracował w komisjach Rozwoju Gospodarczego i Budżetu oraz Budownictwa, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska. W latach 1998 – 2002 był członkiem Zarządu Miasta Mława. Od roku 1980 był członkiem mławskiego oddziału NSZZ Solidarność, pełnił również funkcję członka zarządu oddziału.


23 stycznia rano zmarła Iga Rudnicka, uczennica SP nr 4  w Mławie. Trzy lata zmagała się dzielnie ze straszną chorobą nowotworową. O śmierci dziewczynki poinformowali jej bliscy na profilu facebookowym „Pomoc dla IGUSI w walce z nowotworem”.

 


Przez długi czas w Dębsku (gm. Szydłowo) mieszkał jeden z najstarszych mieszkańców Polski pan Mieczysław Jakubowski. Zmarł 2 stycznia 2018 roku w wieku 107 lat i został pochowany 5 stycznia 2018  na cmentarzu parafialnym w swojej rodzinnej miejscowości. .

W dniu 19 stycznia w wieku 33 lat odszedł podleśniczy leśnictwa Krajewo w Nadleśnictwie Dwukoły Sebastian Bielec.


23 lutego zmarł Roman Chołuj – prezes mławskiego oddziału Stowarzyszenia Kombatantów AK im. Józefa Piłsudskiego. Pan Roman Chołuj, mimo swojego wieku i problemów zdrowotnych, wciąż był aktywnym społecznikiem i angażował się w organizację uroczystości patriotycznych w Mławie. Prezes mławskich Piłsudczyków we wrześniu ub. r. skończył 77 lat.


1 marca zmarł Robert Jabłonowski, gitarzysta i wokalista pochodzącej z Mławy grupy WML Dance, która wylansowała m.in. takie piosenki jak „Taniec z pasją”, „Jak za dawnych lat”, „Tak jak Ty”. O śmierci kolegi poinformowali członkowie WML Dance na oficjalnym fanpage’u zespołu.


20 marca rano zmarł Zdzisław Świniarski. Miał 70 lat. Był radnym Rady Miasta w Mławie w latach 2002-06 i przewodniczącym Zarządu Osiedla Nr 1 w latach 1994-98 i 1998-2002. Zasiadał we władzach powiatowych Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Mławie. Był emerytowanym funkcjonariuszem milicji.


14 maja w wieku 75 lat zmarł po operacji w płońskim szpitalu Henryk Sławuta. 4 marca 2018 skończył 75 lat. Przez cztery kadencje był radnym Rady Miasta Mława. Wśród mieszkańców naszego miasta znany był przede wszystkim jako pasjonat sportu. Ta pasja była równocześnie jego wykonywanym zawodem. Przez wiele lat pracował w mławskich szkołach jako nauczyciel wychowania fizycznego, potem jako instruktor w MOSiR w Mławie. Aktywny działacz społeczny, współorganizator wielu inicjatyw, m.in. wystawy „Historia sportu w Mławie”. Odznaczony medalem Zasłużony dla Miasta Mława, wyróżniony tytułem Mławianin Roku 2016.


Po ciężkiej chorobie zmarł w niedzielę, 25 lutego Jan Miałki długoletni skarbnik mławskiego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego.Był jednym z najbardziej zasłużonych działaczy wędkarskich regionu mławskiego i ciechanowskiego. Należał również do Społecznej Straży Rybackiej, działającej na terenie powiatu mławskiego. Był wielokrotnie wyróżniany przez okręgowe i centralne władze Polskiego Związku Wędkarskiego odznakami i medalami „Za Zasługi w Rozwoju Wędkarstwa”.

2 września 2018 w wieku 93 lat zmarł powszechnie znany, szanowany w Mławie lekarz, Eugeniusz Monkiewicz. Od 1970 roku mieszkał i pracował jako lekarz w Mławie. Znany był także jako społecznik. Pełnił funkcje radnego powiatowego pierwszej kadencji. Jak mówią osoby, które doktora znały, był skromnym człowiekiem, zawsze wrażliwym i gotowym nieść pomoc, przede wszystkim myśląc o chorych.

15 kwietnia br. zmarła  siostra Chryzanta Stefania Bartkowska od Matki Bożej Pięknej Miłości. Przeżyła 77 lat, w tym 62 w Zgromadzeniu Misjonarek Świętej Rodziny.

11 czerwca 2017 r. po ciężkiej chorobie zmarł w Przasnyszu Mariusz Aleksander Bondarczuk – wybitny mazowiecki regionalista, dziennikarz, działacz antykomunistycznej opozycji w PRL. Wielki znawca dziejów swojego miasta i okolic.

7 stycznia wieczorem na oddziale wewnętrznym mławskiego szpitala zmarła 68-letnia kobieta mieszkanka Szydłowa. Prokuratura bada czy do śmierci mogło dojść na skutek błędu medycznego.

9 stycznia zginął 58-letni mężczyzna potrącony toyotą, którą kierował jeden z mławskich funkcjonariuszy policji. Do tragicznego wypadku doszło w terenie zabudowanym, na drodze relacji Mława – Szreńsk, w okolicach pomnika na Kalkówce.

W sobotę 3 lutego w niezamieszkałym budynku przy ulicy Komunalnej znaleziono ciało 40 – letniej mieszkanki Mławy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w dobowym komunikacie podało, że osoba ta zmarła z wychłodzenia.

11 lutego na krajowej „siódemce” niedaleko Wiśniewa doszło do tragicznego wypadku. Mniej więcej na wysokości samochodowego szrotu i stacji paliw kierowca VW Golfa potrącił 33 letniego mężczyznę, mieszkańca pow. mławskiego. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz z karetki pogotowia stwierdził zgon.

Nie żyje 54-letni mieszkaniec Nowej Otoczni zatrzymany przez policję 18 lutego rano w celu doprowadzenia go do Aresztu Śledczego w Działdowie. Zatrzymany zmarł pomimo prowadzonej przez zespół ratownictwa medycznego reanimacji.

26 lutego policja otrzymała sygnał, że w jednym z domów jednorodzinnych w Adamowie gm. Strzegowo mieszkający tam samotnie mężczyzna nie daje znaków życia. Na miejsce zdarzenia wezwano policję, karetkę pogotowia i straż pożarną. Na miejscu okazało się, że mężczyzna już nie żyje.

Nie żyje 62 – letni mężczyzna, kierowca autobusu. Do zdarzenia doszło 6 marca w Strzegowie przy ulicy Wyzwolenia. Mężczyzna jechał już pustym autobusem i w pewnym momencie poczuł się źle. Nie pomogła akcja reanimacyjna służb ratunkowych, niestety kierowca zmarł.

23 maja zginął mieszkaniec Rumoki, który kierując osobowym Fordem Fiestą  zjechał na przeciwległy pas ruchu i  czołowo uderzył w rosnące na poboczu drzewo. Do tragicznego wypadku doszło maja) około w miejscowości Rumoka (gm. Lipowiec Kościelny). Wezwani na miejsce zdarzenia ratownicy medyczni i strażacy z OSP Lipowiec Kościelny oraz JRG Mława długo prowadzili reanimację poszkodowanego, ale niestety nie udało się go uratować.

25 lipca wieczorem mławska policja otrzymała zgłoszenie z Warszawy, że rodzina nie może skontaktować się z mieszkającym na ulicy Konopnickiej w Mławie teściem. Wezwani strażacy przez okno balkonowe dostali się do budynku i otworzyli drzwi. W środku był martwy, 71-letni mężczyzna.

W piątek 17 sierpnia w godzinach rannych w Niedzborzu (gm. Strzegowo) na trawiastym terenie obok chodnika znaleziono ciało 56-letniego mężczyzny nie posiadającego stałego miejsca zamieszkania.

W sobotę, 18 sierpnia w godzinach popołudniowych, 41-letni mężczyzna utonął na niestrzeżonym kąpielisku mieszczącym się na terenie Kantoru Młyńskiego, rzeka Wkra w miejscowości Strzegowo.

2 września mławscy strażacy pomogli policjantom dostać się do środka jednego z mieszkań w bloku przy ulicy Padlewskiego. W tym celu użyli podnośnika hydraulicznego i dostali się do wnętrza poprzez uchylone okno. W środku mieszkania znajdowały się zwłoki mężczyzny w stanie zaawansowanego rozkładu, śmierć mężczyzny mogła nastąpić nawet kilka tygodni temu.

 13 września kilka minut przed godziną 10 – tą mławscy strażacy użyli podnośnika hydraulicznego, by pomóc policji dostać się do jednego z mieszkań w bloku przy Starym Rynku. Służby ratunkowe zaalarmowali sąsiedzi, zaniepokojeni kilkudniowym brakiem oznak życia w jednym z mieszkań. Na miejscu okazało się, że mieszkający samotnie mężczyzna nie żył już od kilku dni.

Nie żyje pięćdziesięcioletni mężczyzna, mieszkaniec gminy Wieczfnia Kościelna. Do tragicznego wypadku doszło w czwartek 27 września około południa w tartaku w Kuklinie. Mężczyzna to wieloletni pracownik tartaku.  Do wypadku doszło na tartacznym placu, mężczyzna został przygnieciony, a odniesione obrażenia spowodowały śmierć.

We wtorek 16 października przed południem na brzegu zbiornika wodnego na Cegielni znaleziono ciało 70 letniego mężczyzny, mieszkańca Mławy. Odkrycia dokonał inny wędkarz, który przyjechał łowić ryby. On właśnie powiadomił o tym fakcie policję. Obok ciała nieżyjącego znaleziono wędkę, a nieco dalej rower.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

11
KOMENTARZE

avatar
1500
zaduma
Gość
zaduma

Do dzidek: Nie chodzi mi o przeniesienie się inną stronę, tylko konkretnie o ten artykuł. Uważam, że ciąg dalszy Waszej ostrej dyskusji mógłby się toczyć pod innym artykułem. Jest artykuł o przystanku, o kolejach… i dużo innych. Uszanujcie wspomnienia o zmarłych.

dzidek
Gość
dzidek

Zostawie ten twój post bez komentarza, bo po prostu szkoda SŁÓW, nie da się prowadzić polemiki z tak nawiedzonymi ludźmi.

zaduma
Gość
zaduma

Do komentujących poniżej (dzidka, szoku i Tadam), może z choćby z uwagi na dzisiejsze święto i tematykę postu przenieślibyście swoją dyskusję pod inny artykuł?

[*]

dzidek
Gość
dzidek

Jak Ci coś nie pasuje to nie czytaj.

dzidek
Gość
dzidek

Tak 1 LISTOPADA to świętą zmarłych, to czas zadumy modlitwy i wspomnień o rodzicach, dziadkach, kolegach i przyjaciołach oraz znajomych, wędrując po cmentarnych alejkach, na mławskich cmentarzach, oddajemy się wspomnieniom, zatrzymując się przy znanych postaciach które przewijały się w naszym życiu, kreśląc znak krzyża. Ale przy tym święcie, będąc na cmentarzu Wólczańskim, po raz już nasty, naszła mnie taka myśl, i sam sobie zadaje pytanie ???- dzieląc się tym z państwem, kiedy wreszcie będziemy mogli być na mszy która będzie odprawiana z niewielkiej cmentarnej kaplicy, / czy to musi być zawsze ta niebieska przyczepa/–sam nie wiem do kogo to pytanie… Czytaj więcej »

szok
Gość
szok

a kto niby tą kapliczke ma wybudowac???? Może miasto ???? Może mieszkańcy ???/ Jak taki braczny jesteś tej kapliczki to oddaj swoje pieniądze na budowę.Nikt nie będzie księdzu sponsorował – on też ma kasę to niech buduje za swoje.Ktokolwiek miał by dać na ten kościół niech najpierw pomysli-tyle biednych, chorych dzieci jest na świecie – im pomóc a nie kościołowi.

dzidek
Gość
dzidek

No i proszę ECHO się odezwało, po takim tekście widać że jednak wólka pozostanie tą zapyziało wólką, mając takim bezmózgowców, jak ty to naprawdę szok, że jeszcze tacy ludzie wypowiadają się w takich kwestiach, z Ciebie wychodzi cała niechęć do zmian ja zadałem tylko pytania, i czekam na odpowiedz od mieszkańców, a przede wszystkim od Dziekana tej parafii Wólczańskie, i mobilizację ludzi bardziej myślących, o potrzebach tej dzielnicy, zrozum „durniu” to nie kościołowi pomagamy tylko samym sobie, ale przy takich osobnikach jak Ty tej rzeczywistości nie zmienimy. Poruszjąc ten temat uważałem że takie zmiany są potrzebne, dość prowizorki, nie zdawałem… Czytaj więcej »

Tadam
Gość
Tadam

dzidek, chyba z ojcem R…m na rozum się zamieniłeś! Nie manipuluj ludźmi ! Żadnej kaplicy nie będzie! Skoro jesteś bardziej myślacy to szukaj kasy w Toruniu na takie przedsięwziecia a nie tutaj! Ogłupiony to chyba ty jesteś ( celowo z małej litery). Kto dał Ci prawo nazywać Wólczan durniami, bezmózgowcami itp.? Chyba władza ci odbiła.

dzidek
Gość
dzidek

No i następny głupol NAWIEDZONY Z Wólki SIĘ ODEZWAŁ, czy na WOLCE naprawdę nie ma myślących ludzi. Kto mi dal prawo, aby was nazywać komentujących mój post durniami, POWINIENEŚ ZAUWAŻYĆ ŻE TO PRAWO DALISCIE MI SAMI W SWYCH POSTACH. Powinieneś wiedzieć że dwóch takich tępaków jak Ty i szok, to nie jest cala Wólka, a wy sami przynosicie tylko wstyd jej mieszkańcom mogę WAS obu porównać tylko do tych którzy odpoczywają na skwerku w rynku tych laweczkach..—zaduma, czy możesz mi wskazać stronę portalu na którym by można o takich sprawach dyskutować, nic na to nie poradzę że na Wólce są… Czytaj więcej »

Klasa
Gość
Klasa

Bardzo nam ciebie brakuje igusia

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Szkoda tych osób, zwłaszcza gdy umierają samotnie