Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wysokość kwot wolnych od potrącenia z wynagrodzenia o pracęW przypadku wszczęcia postępowania egzekucyjnego wiele osób zadaje sobie pytanie jakiej kwoty z wynagrodzenia nie może zająć komornik. Również pracodawca ma ograniczone możliwości potrącenia wynagrodzenia np. z tytułu kar pieniężnych. Kwestie te regulują w szczególności art. 87-91 Kodeksu Pracy.

Nie każda należność podlega potrąceniu z wynagrodzenia za pracę. Przepisy wskazują, że z wynagrodzenia potrąceniu podlegają tylko:

1) sumy egzekwowane na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych (na mocy tytułów wykonawczych),
2) sumy egzekwowane na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne (na mocy tytułów wykonawczych),
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne nałożone przez pracodawcę.

Inne należności mogą być potrącane tylko za wyraźną zgodą pracownika udzieloną na piśmie.

Potrąceń dokonuje się w wyżej wymienionej kolejności, tzn. jeśli przeciwko pracownikowi prowadzona jest jednocześnie egzekucja z tytułu niezapłaconych alimentów oraz egzekucja z tytułu niespłaconej pożyczki, w pierwszej kolejności zaspokojeniu z wynagrodzenia będą podlegały alimenty.

Maksymalna kwota potrąceń z wynagrodzenia z tytułu niezapłaconych alimentów wynosi 60% wynagrodzenia. W przypadku pozostałych należności limit ten ograniczono do wysokości 50 % otrzymywanego wynagrodzenia. Na marginesie warto wskazać, że łącznie kary pieniężne od pracodawcy nie mogą być wyższe niż 10 % przypadającego pracownikowi wynagrodzenia do wypłaty.

Wyjątek od powyższych zasad stanowią nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenia roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowe, które w przypadku egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych podlegają egzekucji w pełnej wysokości.

Warto zwrócić uwagę, że niezależnie od powyższego, co do zasady minimalne wynagrodzenie za pracę w ogóle nie podlega potrąceniom przez komornika. Wyjątek stanowi egzekucja w związku z niezapłaconymi alimentami, które zawsze podlegają potrąceniu do wysokości 60 % wynagrodzenia.

Odnośnie pracodawcy, w przypadku otrzymywanego przez pracownika minimalnego wynagrodzenia, pracodawca może potrącić:

1) w przypadku potrącania zaliczek pieniężnych udzielanych pracownikowi – 25 % minimalnego wynagrodzenia,
2) w przypadku potrącania kar pieniężnych – 10 % minimalnego wynagrodzenia.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty podlegające potrąceniu ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Łukasz Zabłocki


Wszystkie artykuły z działu prawnego znajdziesz TUTAJ.

Łukasz Zabłocki Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W okresie nauki odbył półroczne studia na uczelni Universitat de Valencia w Hiszpanii. Obecnie odbywa on aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Od 2015 r. prowadzi rodzinną Kancelarię Prawną w Mławie we współpracy z wieloletnim radcą prawnym Waldemarem Zabłockim i adwokatem Sebastianem Zabłockim.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x