Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Poetyckie spotkanie z Herbertem


Rok Herberta i zbliżająca się rocznica urodzin poety zainspirowały uczniów i nauczycieli ZS nr 4 w Mławie do zorganizowania wieczoru poezji, którego mottem stały się słowa: „Pomiędzy rokiem 1924 a 1998 rozciąga się ciemna przestrzeń jednego ludzkiego życia rozświetlona jasnymi płomykami wierszy”

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


17 października 2018 roku w jednej z klasopracowni stworzono gabinet Herberta i dekoracje jesiennego parku. Scenariusz, opracowany przez Bogumiłę Pawłowską i Arkadiusza Burchackiego, zawierał fragmenty biografii czytane przez ucznia wcielającego się w rolę poety i wiersze czytane przez uczniów. „Herbert” wspominał czasy dzieciństwa i młodości, z sentymentem mówił o Lwowie , ze smutkiem o śmierci brata i wydarzeniach historycznych, które na trwałe zmieniły Jego spojrzenie na świat. Z wielkim dystansem pisarz opisuje koniec swojego życia:

„Wiem, że dni moje są policzone

Zostało ich niewiele

Tyle żeby jeszcze zdążyć zebrać piasek

Którym przykryją mi twarz

Nie zdążę już

Zadośćuczynić skrzywdzonym

Ani przeprosić tych wszystkich

Którym wyrządziłem zło

Dlatego smutna jest moja dusza.”

Lekturze wierszy towarzyszyła dyskusja o trudnej historii Polski i Lwowa, lekturze znamienitych dzieł, roli autorytetu w życiu młodych ludzi. Sam poeta zwracał się do Henryka Elzenberga (filozofa): „Kim stałbym się gdybym Cię nie spotkał – mój Mistrzu / Do którego po raz pierwszy zwracam się po imieniu / Z pietyzmem czcią jaka należy się  – Wysokim Cieniom / Byłbym do końca życia śmiesznym chłopcem / który szuka / Zdyszanym małomównym zawstydzonym własnym istnieniem / Chłopcem który nie wie”.

Młodzież rozważała również zagadnienie konformizmu i postaw życiowych oraz związanych z nimi następstw. Refleksje te zawierają słowa Zbigniewa Herberta: „Ja jestem za wartościami. One muszą być stałe, nie można powiedzieć: A, żyjemy w innej epoce, to wszystko się zmieniło. Coś musi być stałego, bo wtedy ruch nie ma sensu. Można się oddalać, można się przybliżać, ale ja lubię pewne rzeczy stałe”.

źródło i fot. ZS nr 4

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x