Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nie samym chlebem żyje człowiek. Czasem pójdzie do muzeum


Starszemu pokoleniu muzeum zwykle kojarzy się z ciszą, szeregiem szklanych gablot z eksponatami, z charakterystycznym zapachem  woskowanego niegdyś parkietu (i obowiązkowymi kapciami z sukna), kustoszem bądź przewodnikiem i napisami: „nie dotykać eksponatów”. I tak prawie podobnie jest gdzieniegdzie do dzisiaj, no może z wyjątkiem kapci.


Są jednak muzea, gdzie o zwiedzających się walczy. Nie jest to łatwe zadanie, bo chcąc przyciągnąć zwłaszcza dzieci i rodziny, trzeba być bardziej atrakcyjnym niż galerie handlowe czy place zabaw. W tej rywalizacji muzea muszą więc posiadać nie tylko atrakcyjną formę przekazu, ale też szereg udogodnień jak multimedia, strefy i pokoje gier, sale i place zabaw. Standardem są też szatnie i toalety przystosowane dla maluchów, przewijaki i pokoje do karmienia.

Pismo samorządowe „Wspólnota” zamieściło ranking najlepszych placówek muzealnych. Tworząc ten ranking badano frekwencję w ciągu ostatnich trzech lat, posiadanie eksponatów multimedialnych, interaktywnych ruchomych modeli, miejsca do zabawy i twórczości dla dzieci, udogodnienia, ofertę zajęć i warsztatów dla dzieci i szkół. Na czele takiego rankingu znalazły się: Muzeum Śląskie, Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich i Muzeum Dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Dla przyjezdnych samo położenie Muzeum Śląskie na głębokości 14 metrów pod ziemią jest już atrakcją. Zobaczyć  tu można galerię polskiej i śląskiej i galerię plastyki nieprofesjonalnej. Ciekawa jest wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Inna wystawa – „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości” – prezentuje wyjątkową w skali kraju kolekcję scenografii teatralnej i filmowej i jest interaktywna. Tu najmłodsi (i nie tylko) mogą spróbować zbudować miniaturowy model teatru i przejść przez instalację lin wymuszających skomplikowane ruchy (imitacja ruchu scenicznego). Placówka specjalnie dla dzieci przygotowała przestrzeń edukacyjną „Na tropie Tomka”, gdzie zwiedzający wybierają się w podróż śladami Tomka Wilamowskiego, bohatera powieści przygodowych  Alfreda Szklarskiego. Z kolei w strefie gier czekają multimedia, które pomogą sprawdzić znajomość śląskiej gwary, a na całe rodziny – interaktywne stoły z grami. Placówka rzecz jasna wyposażona jest we wszelkie udogodnienia, są nawet skrzynki, na których można stawać, by zobaczyć wyżej zlokalizowane obiekty.

Z kolei Skansen we Wdzydzach to pierwsze na polskich ziemiach muzeum na świeżym powietrzu. Wizyta z dzieckiem w tym skansenie na pewno nie będzie nudna. Tu przygotowano miejsca, w których przez zabawę można odkrywać magię muzeum. Jednym z nich jest wystawa „Muzeum do zabawy?”, która pomaga odpowiedzieć na pytania: czym właściwie jest muzeum etnograficzne? Skąd pochodzi słowo skansen? Jak i dlaczego powstają kolekcje muzealne? Tu dowiesz się, na czym polega praca etnologów, antropologów, etnografów. Tu celowo, obok urządzeń multimedialnych – jest część analogowa, która ma pokazywać inne niż multimedialne metody zdobywania wiedzy i zaspokajania ciekawości. Oczywiście jest tu sprawiający ogromną frajdę najmłodszym interaktywny, sensoryczny i edukacyjny plac zabaw pod dachem – funkcjonujący od dwóch lat „Mały świat za płotem”. Jest też oczywiście wyeksponowana, regionalna tradycja kaszubska.

Na trzecim miejscu rankingu znalazło się Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Choć nie znajdziemy tu stałej wystawy i zbyt wielu multimediów, to placówka ma bogatą ofertę warsztatów i proponuje niezwykle ciekawe wystawy czasowe. Organizuje nawet półkolonie dla dzieci. Placówka wyróżnia się  swoim unikatowym programem kulturalno-edukacyjnym, wyjątkowymi wystawami komentującymi współczesność i przygotowaniem przestrzeni na odwiedziny dzieci. Składa się z holu i pięciu sal – w każdej realizowane są różne formy artystycznych działań: plastycznych, literackich, teatralnych, muzycznych. Podczas zwiedzania indywidualnego zawsze obecny jest animator i asystent, którzy podpowiadają, jak w pełni korzystać z ekspozycji i przestrzeni. Choć nie brakuje multimediów – jest sala kinowa, interaktywna podłoga dla dzieci w wieku 3–6 lat – to interaktywność jest tutaj realizowana przede wszystkim przez zaangażowanie gości do działania, nie tylko z wykorzystaniem technologii.

Z wizyty w muzeum każdy powinien wynieść trochę wiedzy, niezależnie czy ma 6, czy 60 lat. Czasy jednak się zmieniły i zmieniła się forma komunikacji między ludźmi. Zapewne stąd też konieczność stosowania nowych form przekazu.

Na marginesie można dodać, że również mławskie muzeum próbowało nowoczesnej formy przekazu treści historycznych. Opinie po pokazie Instalacji multimedialnej N100 były różna. Krytyczne uwagi dotyczyły bardziej jednak sposobu przekazania treści, niż samej formy, którą należy uznać za ciekawą. Nie samym chlebem żyje człowiek. Czasem pójdzie do muzeum, nawet razem z dzieckiem.

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x