Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zawierały rakotwórcze aflatoksyny. Trzy partie wafli kukurydzianych wycofano z obrotu


źródło: GIS


Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzję o wycofaniu ze sklepowych półek trzech partii kukurydzianych wafli ryżowych marki Good Food. W waflach stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu szkodliwej substancji.

Wycofane z rynku produkty to „Solone wafle kukurydziane”; „Wafle kukurydziane z ziołami prowansalskimi”   – marka Good Food.

źródło: GIS

W trzech partiach wafli kukurydzianych marki Good Food wprowadzonych do obrotu w Polsce stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu zanieczyszczenia aflatoksynami.

Aflatoksyny (rodzaj mykotoksyn) to substancje toksyczne powstałe w czasie rozwoju grzybów strzępkowych. Są powszechnie spotykane w żywności i trudno zupełnie je wyeliminować. Mimo to stosuje się odpowiednie procedury, by nie dopuścić do spożycia skażonych produktów, mających negatywny wpływ na ludzki organizm.

Aflatoksyny zostały oficjalnie uznane w Polsce za substancje rakotwórcze w 1996 roku. Jednorazowe spożycie albo  przewlekła konsumpcja zanieczyszczonej żywności skutkują objawami toksycznymi. Aflatoksyny bowiem uszkadzają wątrobę, nerki, a także ośrodkowy układ nerwowy. W zależności od dawki i częstotliwości spożycia można obserwować różne nasilenie objawów m.in. tj.:  wymioty i nudności, ból brzucha, zażółcenie skóry i śluzówek, obrzęk płuc, krwotok do narządów wewnętrznych, drgawki, śpiączka.

Ze względu na zanieczyszczenie surowca Firma Good Food Products Sp. z o.o. zdecydowała się wycofać 3 wyżej wymienione partie wafli kukurydzianych.

Firma poinformowała o sprawie Państwową Inspekcję Sanitarną, swoich odbiorców o konieczności wycofania wyżej wymienionych produktów, a także zamieściła ostrzeżenie dla konsumentów na swojej stronie internetowej: http://www.goodfood.pl/asortyment-zdrowie-i-bezpieczenstwo/wazne-informacje-dla-klienta

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania produktów.

Zalecenia dla konsumentów:

Nie należy spożywać wafli kukurydzianych o numerach partii/datach minimalnej trwałości wskazanych w komunikacie z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Jak podkreśla producent pozostałe wyroby z innych partii produkcyjnych nie zostały zanieczyszczone i są bezpieczne do spożycia.

źródło: GiS/oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x