Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ratowo. W stulecie odzyskania niepodległości Polski ustawiono obelisk i posadzono dąb


Msza św. za Ojczyznę, referaty poświęcone tematom niepodległościowym, posadzenie dębu niepodległości i odsłonięcie pamiątkowego obelisku.  To główne punkty uroczystości z okazji stulecia odrodzenia Polski, połączone z sympozjum „Rok 1918 w powiecie mławskim”, które odbyły się 18 października w ratowskim sanktuarium.


Mottem przewodnim uroczystości były słowa św. Jana Pawła II „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość, sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”, które zostały wyryte na pamiątkowym obelisku odsłoniętym w ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie. Organizatorzy chcieli w ten sposób zaakcentować obchodzoną w tym roku 40. rocznicę wyboru Papieża Polaka na tron Piotrowy oraz podkreślić jego wpływ na kształtowanie świadomości patriotycznej wśród naszych rodaków.

 Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wraz sympozjum „Rok 1918 w powiecie mławskim” rozpoczęły się spotkaniem z historią, podczas którego rektor PWSZ w Ciechanowie prof. Leszek Zygner wygłosił referat o działaniach niepodległościowych na historycznej Ziemi Zakrzeńskiej, zwanej obecnie częściej Ziemią Mławską, natomiast pracownik gdańskiego oddziału IPN, dr Piotr Szubarczyk przybliżył wkład leśników w budowanie państwowości polskiej oraz zaprezentował materiały z badań IPN poświęcone zbrodniom niemieckim i sowieckim dokonanym na leśnikach ale też innych przedstawicielach naszego narodu w czasie II wojny światowej.

Prof. Leszek Zygner wspomniał zaś w referacie m.in. o bohaterskich peowiakach, którzy w październiku 1918 roku podjęli próbę rozbrojenia posterunku żandarmerii niemieckiej w Strzegowie a następnie po aresztowaniach i straceniu czterech z nich na terenie browaru w Mławie stali się symbolem niezłomności w walce o niepodległość oraz okrucieństwa zaborców nawet w ostatnich dniach przed ogłoszeniem niepodległości Polski, a także o postaciach zamordowanych w Działdowie podczas II wojny płockich męczenników, bł. abp Antonim Julianie Nowowiejskim oraz bł. bp Leonie Wetmańskim.

Punktem centralnym uroczystości była msza św. za ojczyznę przed cudownym obrazem św. Antoniego w ratowskim sanktuarium, pod przewodnictwem jego rektora, ks. kan. Bogdana Pawłowskiego, koncelebrowana przez ks. Mariusza Rybickiego, kapelana leśników olszyńskich oraz ks. Jerzego Piątka, proboszcza parafii Radzanów. W wygłoszonej do zgromadzonych homilii ksiądz Mariusz Rybicki podkreślał odwieczne przywiązanie Polaków do Chrystusa i Maryi oraz znaczenie wiary dla przetrwania narodu polskiego w okresie zaborów a później szybkiego scalenia duchowego i kulturowego ponad studwudziestoletniej niewoli.

Słowo pasterskie do zgromadzonych skierował w specjalnym liście biskup płocki Piotr Libera, w którym nawiązał do obchodzonej również w tym roku 40. rocznicy wyboru na tron Piotrowy papieża Polaka oraz jego zasług w budzeniu ducha polskości. Ksiądz biskup podkreślił także duże znaczenie dla kształtowania postaw patriotycznych idei organizowania lokalnych uroczystości upamiętniających stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz oddawania hołdu miejscowym bohaterom, którzy złożyli swe życie na ołtarzu Ojczyzny.

Okolicznościowe listy do uczestników uroczystości skierowali ponadto Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, który wskazał na kultywowaną przez stulecia tradycję niezłomnych postaw patriotycznych synów Ziemi Zawkrzeńskiej  oraz Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Bezpośrednio po mszy św. wzruszający koncert pieśni niepodległościowych zaprezentował chór młodzieżowy Our Voice z Działdowa.

Następnie referat na temat historii Polskiego Towarzystwa Leśnego, które powstało w 1882 r., jeszcze w czasie zaborów i bardzo mocno przyczyniło się do krzewienia polskości nie tylko wśród leśników ale także całego społeczeństwa, wygłosił Marek Masłowski, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego.

W dalszej części obchodów uroczyście posadzono dąb niepodległości oraz odsłonięto okolicznościowy obelisk, na którym wyryte zostały słowa św. Jana Pawła II, będące drogowskazem dla przyszłych pokoleń, jak pielęgnować w sobie fundamentalne wartości i dbać o dobro wspólne, którym jest wolna Ojczyzna. W podstawie obelisku umieszczono „kapsułę czasu”, w której umieszczono ważne informacje dot. uroczystości dla przyszłych pokoleń.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy, Nadleśnictwo Dwukoły, Oddział Ciechanowsko-Ostrołęcki Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo, przy wsparciu finansowym nadleśnictw oraz przedsiębiorstwa leśnego, natomiast sympozjum „Rok 1918 w powiecie mławskim” dofinansowano ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

źródło: Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego Ratowo

fot. Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego Ratowo/prywatne

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x