Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Płońsk. Czujna seniorka i fałszywy hydraulik


Niepokojące sygnały dot. próby okradzenia starszej osoby dotarły do płońskich policjantów wczoraj popołudniu. Do drzwi mieszkania 82-letniej płońszczanki zapukał mężczyzna podający się za pracownika Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjnego. Mężczyzna ten chciał zobaczyć kolanko pod zlewem w kuchni, a seniorce polecił puszczenie wody.


Gdy kobieta chciała wyjść z pomieszczenia fałszywy hydraulik zastępował jej drogę. Następnie 82-latka sięgnęła po telefon, a mężczyzna bez słowa wyszedł z jej mieszkania. Starsza pani po sprawdzeniu pokoi zauważyła, że na regale w jednym z nich poprzestawiane są rzeczy – szkatułki, jakby ktoś czegoś w nich szukał. Na szczęście nic nie zginęło.

Dlatego apelujemy do seniorów o więcej ostrożności w kontaktach z obcymi osobami! Seniorze uważaj! Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod. Bardzo często pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe lub przedstawicieli różnych instytucji. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:
Przed otwarciem drzwi:
* Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?
* Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
* W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub inne odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie. We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.

 

źródło: KPP Płońsk

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x