Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ratowo zaprasza. Uroczystości patriotyczne oraz sympozjum „Rok 1918 w powiecie mławskim”


Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie wspólnie z Nadleśnictwem Dwukoły, Polskim Towarzystwem Leśnym oraz stowarzyszeniem Ratujmy Ratowo zapraszają w czwartek 18 października na obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości połączone z sympozjum „Rok 1918 w powiecie mławskim”.


Obchody stulecia odzyskania niepodległości wraz sympozjum „Rok 1918 w powiecie mławskim” zostały wyznaczone na 18 października. Jest to data symboliczna, ponieważ 18 października 1918 roku żandarmi niemieccy aresztowali Leonarda Goszczyckiego, Bolesława Charzyńskiego, Władysława Welenca, Antoniego Dmochowskiego, Zygmunta Trepczyńskiego, Jana Tarłowskiego, Jana Niteckiego, Czesława Luksa,  Adama Piaseckiego, Wacława Sokołowskiego, Michała Wyszyńskiego, Jana Flota, Bernarda Olszewskiego – członków Polskiej Organizacji Wojskowej, działających na terenie powiatu mławskiego, którzy dzień wcześniej próbowali  przejąć i oddać w ręce polskie w ramach działań niepodległościowych niemiecki posterunek policji w Strzegowie.

W odwecie za niezłomną postawę kilku aresztowanych skazano na śmierć a pozostałych osadzono w Cytadeli Warszawskiej, skąd zostali zwolnieni 11 listopada.

Akcja zbrojna POW w Strzegowie, ostatnia na tym terenie przed ogłoszeniem niepodległości Polski, była jednocześnie przedświtem wolności. Wykonanie wyroku śmierci na peowiakach na terenie browaru w Mławie, stało się impulsem do olbrzymiej manifestacji patriotycznej, która przeraziła Niemców i przyśpieszyła działania związane z ich rozbrajaniem. Dlatego też organizatorzy uroczystości w sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego z Padwy w Ratowie postanowili wybrać właśnie ten dzień na symboliczne uczczenie stulecia odrodzenia Polski.

Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę to czas oddawania hołdu bohaterom, którzy doprowadzili do odrodzenia naszej państwowości ale również tym często zapominanym, którzy przelali za tę Ojczyznę krew na naszym terenie, czas refleksji nad przeszłością ale też niecodzienna okazja do radosnego świętowania i dziękowania Panu Bogu za dar wolności – podkreśla rektor sanktuarium, ks. kan. Bogdan Pawłowski.

W programie uroczystości oraz sympozjum zaplanowano:

  • 10.00 – referaty poświęcone tematom niepodległościowym, w tym odzyskiwaniu Niepodległości na terenie Ziemi Zakwrzeńskiej (sala Noce i Dnie we Wróblewie)
  • 12.00 – msza św. za Ojczyznę w Sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego z Padwy w Ratowie
  • bezpośrednio po mszy św. dalsza część uroczystości w odtworzonych ogrodach pobernardyńskich przy ratowskim sanktuarium, w tym posadzenie Dębu Niepodległości, odsłonięcie pamiątkowego obelisku, koncert chóru OUR VOICE

Uroczystości zostały zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu darczyńców, natomiast sympozjum „Rok 1918 w powiecie mławskim” dofinansowano ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

Serdecznie zapraszamy.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x