Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ponad 8 mln dotacji dla Działdowa na wymianę sieci ciepłowniczej


Działdowo znalazło się w gronie 6 miast, które otrzymały dotacje z  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczoną na modernizację sieci przesyłu ciepła. Inwestycje przyniosą wymierne korzyści ekologiczne, m.in. spadek emisji dwutlenku węgla oraz szkodliwych pyłów.

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


 Dofinansowanie przekazane przez NFOŚiGW ze środków POIiŚ 2014-2020 w wysokości 8 031 810 zł otrzyma Przedsiębiorstwo Ciepłownicze Sp. z o.o. w Działdowie na przedsięwzięcie pn. Modernizacja systemu ciepłowniczego Działdowa – poprawa efektywności przesyłu i dystrybucji ciepła, które zostanie zrealizowane do końca listopada 2021 r. Umowę regulującą przekazanie dofinansowania podpisali, 9 października br. w Warszawie, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski oraz Prezes Zarządu PC Sp. z o. o w Działdowie Grzegorz Karczewski. Całkowity koszt projektu wyniesie 11 725 822 zł. Jego przedmiotem jest przebudowa istniejącej sieci cieplnej kanałowej na sieć cieplną preizolowaną, budowa nowych odcinków sieci cieplnej wraz z przyłączami oraz budowa i przebudowa istniejących węzłów cieplnych grupowych i indywidualnych (jedno i dwufunkcyjnych pracujących na potrzeby instalacji c.o. oraz c.w.u.). Wybudowana zostanie sieć ciepłownicza o długości 1 km, a równolegle zmodernizowana będzie sieć ciepłownicza długości 4,3 km. Powstaną także 42 węzły cieplne.

Efektem będzie zmniejszenie zużycia energii pierwotnej (36 631,79 GJ/rok), natomiast szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych został przewidziany na poziomie 3 662,99 tony równoważnika CO2/rok. Modernizacja przyczyni się ponadto do spadku emisji pyłów (37,69  Mg/rok).

 – Nasze stare sieci w technologii kanałowej są już zużyte i generujemy duże straty na przesyle i dystrybucji. To skłoniło nas do starań o dofinansowanie największej z dotychczasowych inwestycji. Chcemy infrastrukturę w Działdowie unowocześnić i zarazem zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców na kolejne dziesięciolecia. Obecny system działa od lat 70., więc ten zmodernizowany tym bardziej powinien posłużyć co najmniej 30-40 lat. Będziemy mieć przy tym zyski środowiskowe, na przykład mniejszą emisję – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy Prezes Zarządu PC Sp. z o. o w Działdowie Grzegorz Karczewski.

źródło: NFOŚiGW

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
2 lata temu

Mławski PEC dostaje jakieś dofinansowania?

Wojtek
Wojtek
2 lata temu
Reply to  Janusz

Tak zapewne zatrudniony pan prezes emeryt namaszczony przez Kowalewskiego. Działdowo mogło, a Mława nawet pewnie nie próbowała.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x