Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ponad 8 mln dotacji dla Działdowa na wymianę sieci ciepłowniczej


Działdowo znalazło się w gronie 6 miast, które otrzymały dotacje z  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczoną na modernizację sieci przesyłu ciepła. Inwestycje przyniosą wymierne korzyści ekologiczne, m.in. spadek emisji dwutlenku węgla oraz szkodliwych pyłów.


 Dofinansowanie przekazane przez NFOŚiGW ze środków POIiŚ 2014-2020 w wysokości 8 031 810 zł otrzyma Przedsiębiorstwo Ciepłownicze Sp. z o.o. w Działdowie na przedsięwzięcie pn. Modernizacja systemu ciepłowniczego Działdowa – poprawa efektywności przesyłu i dystrybucji ciepła, które zostanie zrealizowane do końca listopada 2021 r. Umowę regulującą przekazanie dofinansowania podpisali, 9 października br. w Warszawie, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski oraz Prezes Zarządu PC Sp. z o. o w Działdowie Grzegorz Karczewski. Całkowity koszt projektu wyniesie 11 725 822 zł. Jego przedmiotem jest przebudowa istniejącej sieci cieplnej kanałowej na sieć cieplną preizolowaną, budowa nowych odcinków sieci cieplnej wraz z przyłączami oraz budowa i przebudowa istniejących węzłów cieplnych grupowych i indywidualnych (jedno i dwufunkcyjnych pracujących na potrzeby instalacji c.o. oraz c.w.u.). Wybudowana zostanie sieć ciepłownicza o długości 1 km, a równolegle zmodernizowana będzie sieć ciepłownicza długości 4,3 km. Powstaną także 42 węzły cieplne.

Efektem będzie zmniejszenie zużycia energii pierwotnej (36 631,79 GJ/rok), natomiast szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych został przewidziany na poziomie 3 662,99 tony równoważnika CO2/rok. Modernizacja przyczyni się ponadto do spadku emisji pyłów (37,69  Mg/rok).

 – Nasze stare sieci w technologii kanałowej są już zużyte i generujemy duże straty na przesyle i dystrybucji. To skłoniło nas do starań o dofinansowanie największej z dotychczasowych inwestycji. Chcemy infrastrukturę w Działdowie unowocześnić i zarazem zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców na kolejne dziesięciolecia. Obecny system działa od lat 70., więc ten zmodernizowany tym bardziej powinien posłużyć co najmniej 30-40 lat. Będziemy mieć przy tym zyski środowiskowe, na przykład mniejszą emisję – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy Prezes Zarządu PC Sp. z o. o w Działdowie Grzegorz Karczewski.

źródło: NFOŚiGW

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
2 lata temu

Mławski PEC dostaje jakieś dofinansowania?

Wojtek
Wojtek
2 lata temu
Reply to  Janusz

Tak zapewne zatrudniony pan prezes emeryt namaszczony przez Kowalewskiego. Działdowo mogło, a Mława nawet pewnie nie próbowała.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x