Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Skarga na czynności komornikaSkarga na czynności komornika umożliwia dłużnikom ochronę ich interesów, w przypadku gdy ich prawa są naruszane. Taką skargę można złożyć np. gdy komornik pobrał z naszego konta większą sumę niż pozwalają na to przepisy lub naliczył wyższą opłatę w związku z prowadzoną egzekucją niż wynika to ze stawek ustawowych.

Skargę możemy wnieść zarówno na bezprawne dokonanie przez komornika czynności jak również na zaniechanie np. zajęcie nieruchomości bez stosownego powiadomienia dłużnika o wszczętej egzekucji.

Zasadniczo skargę składa się do Sądu Rejonowego w którym działa komornik – za pośrednictwem komornika, którego dotyczy skarga (oznacza to, że skargę wysyłamy lub składamy do komornika, a następnie komornik może samemu ją uwzględnić lub przekazać do Sądu w celu jej rozpoznania). Termin na wniesienie skargi wynosi 7 dni i jest liczony od daty dokonania czynności przez komornika, poinformowania dłużnika o dokonaniu czynności lub dowiedzeniu się dłużnika o dokonaniu czynności. Skarga wniesiona po terminie zostanie odrzucona.

Wniesienie skargi podlega opłacie 100 zł. Istnieje również możliwość złożenia wniosku do Sądu o zwolnienie z tej opłaty, jednak zwolnienie jest wyjątkiem od zasady ponoszenia opłaty za wniesienie pisma.

Skarga na czynności komornika powinna zawierać pewne niezbędne elementy aby mogła zostać przyjęta do rozpoznania przez Sąd. Po pierwsze w skardze musi być zawarte oznaczenie sądu, do którego tę skargę kierujemy oraz oznaczenie stron postępowania w tym również oznaczenie komornika, którego dotyczy skarga (wraz z adresami).

W skardze na czynności komornika musi znaleźć się również oznaczenie rodzaju pisma (skarga na czynności komornika). Poza tym, musimy wskazać sygnatury akt komorniczych. Najważniejszym elementem jest wskazanie zaskarżonej czynności bądź zaniechania komornika wraz z uzasadnieniem oraz określenie czego się domagamy (np. uchylenia dokonanej czynności lub zmianę). Na końcu oczywiście należy się podpisać. Jeśli skarga zawiera jakieś braki, Sąd wezwie nas do ich uzupełnienia w terminie 7 dni.

Wraz ze skargą możemy złożyć wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego co spowoduje wstrzymanie się komornika z podejmowaniem nowych czynności.

Warto wiedzieć, że od stycznia 2019 r. wchodzą w życie zmiany m. in. w przepisach dotyczących skargi na czynności komornika. Po pierwsze należy odnotować, że od stycznia komornicy będą zobowiązani przy dokonywaniu pierwszej czynności doręczyć dłużnikowi urzędowy formularz takiej skargi. Zwykle pierwszą czynnością będzie zawiadomienie dłużnika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Niemniej to do dłużnika będzie należała decyzja czy w przypadku woli sporządzenia takiej skargi sporządzi ją na formularzu czy też napisze ją we własny sposób.

Zgodnie z wchodzącymi przepisami w przypadku stwierdzenia oczywistego naruszenia prawa przez komornika, sąd uwzględniając skargę, stosownie do okoliczności, może go obciążyć kosztami postępowania wywołanego skargą. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie stronom oraz komornikowi.

Na koniec warto dodać, że w styczniu 2019 roku zacznie obowiązywać nowa ustawa o komornikach sądowych, egzekucji komorniczej oraz nowa ustawa o kosztach komorniczych. Nowe akty prawne mają zastąpić, z korzyścią dla dłużników, obowiązującą od ponad 20 lat ustawę o komornikach sądowych i egzekucji. Zmianie ulegnie w szczególności procedura podejmowanych czynności przez komorników, większa kontrola komorników, nowe (zasadniczo niższe) koszty komornicze.


Wszystkie artykuły z działu prawnego znajdziesz TUTAJ.

Łukasz Zabłocki Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W okresie nauki odbył półroczne studia na uczelni Universitat de Valencia w Hiszpanii. Obecnie odbywa on aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Od 2015 r. prowadzi rodzinną Kancelarię Prawną w Mławie we współpracy z wieloletnim radcą prawnym Waldemarem Zabłockim i adwokatem Sebastianem Zabłockim.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Sławek
Sławek
2 lata temu

Na wniesienie skargi jest 7 dni i sporo osób zaprzepaszcza ten termin wysyłając skargę do sądu zamiast do komornika: https://pamietnikwindykatora.pl/nie-wnos-skargi-na-czynnosci-komornika-do-sadu-lecz-do-komornika/ tak to bowiem jest, że skarga jest adr4esowana do sądu ale wnoszona za pośrednictwem komornika.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x