Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pozorne korzyści z pracy „na czarno” – uciekamy od szarej strefy


Często słyszymy o pracy „na czarno”, jednak kiedy tak naprawdę mamy z nią do czynienia?


Nielegalne zatrudnienie to odpłatne wykonywanie pracy bez umowy o pracę w formie pisemnej oraz brakiem odprowadzania podatków i obowiązkowych składek. Praca„na czarno” dotyczy najczęściej osób bezrobotnych oraz obcokrajowców i wynika z chęci wyższego zarobku lub braku pozwoleń na pracę wymaganych do zatrudnienia cudzoziemca.

Należy pamiętać, że wykonywanie pracy „na czarno” jest nielegalne i jest przestępstwem Niezależnie od tego, czy wykonujemy ją za granicą czy na terenie naszego kraju. Pomimo tego, że wielu osobom wydaje się, iż praca „na czarno” jest atrakcyjna, to w rzeczywistości jest to nieprawda.

Argumentem przemawiającym za podejmowaniem pracy„na czarno” na pewno będą wyższe zarobki. Nie odprowadzając wymaganych składek można zarobić nawet 1/3 więcej niż w przypadku legalnego zatrudnienia. Część osób pracujących bez umowy korzysta dodatkowo z pomocy socjalnej i celowo nie chce nawiązać stosunku o pracę z obawy przed utratą świadczeń. Kolejną pozorną zaletą nielegalnego zatrudnienia jest również brak przynależności do pracodawcy. Jeżeli jakieś warunki pracy nie będą nam odpowiadały, to wówczas nie ogranicza nas żaden okres wypowiedzenia. Często okazuje się, że praca „na czarno” nie wymaga od nas przedstawienia podstawowych dokumentów, takich jak dowód osobisty, tym samym zachowujemy anonimowość i umożliwia to „ucieczkę” przed różnymi opłatami np. alimentami lub komornikiem.

Decydując się na pracę „na czarno” pracownicy liczą na możliwość wyższego wynagrodzenia, a  pracodawcy mają nadzieję na większe oszczędności i choć taka forma w pierwszej chwili wydaje się atrakcyjna, to należy zdać sobie sprawę z ryzyka i strat jaką ona niesie.

Podejmując taką pracę nie możemy liczyć na warunki zagwarantowane w umowie: wynagrodzenie w określonym terminie, urlop, czas pracy i świadczenia zgodne z przepisami. W takiej sytuacji nie mamy podstawy, by walczyć o swoje prawa.

Opłacanie składek chroni pracownika w sytuacjach losowych, pozwala na zachowanie poczucia bezpieczeństwa, umożliwia nabycie świadczeń emerytalnych i spokojniejsze myślenie o przyszłości. Brak pisemnego zapisu, co do warunków pracy może wiązać się z wyzyskiem ze strony pracodawcy, np. brakiem wypłacalności, pracą w niestandardowych godzinach oraz brakiem stabilizacji zatrudnienia.

Za taki proceder jak nielegalne zatrudnienie grożą dotkliwe sankcje, zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Jeżeli okaże się, że osoba widniejąca jako bezrobotna wykonuje pracę zarobkową, traci status osoby bezrobotnej. Ponadto może być obarczona karą, nie niższą niż 500zł.  Konsekwencje są większe, jeżeli w tym czasie otrzymywała zasiłek dla bezrobotnych, bo otrzymane pieniądze będzie musiała zwrócić.

Jeżeli po kontroli inspekcji pracy wyjdzie na jaw nielegalne zatrudnienie sąd może nałożyć karę grzywny, a nieuczciwy pracownik będzie musiał dokonać na konto urzędu skarbowego wpłaty, bowiem nieujawnione dochody podlegają opodatkowaniu i to w stawce aż 75 procent!

Konsekwencje dla pracodawcy, który zatrudnia  osoby „na czarno” są bardziej surowe.

W momencie kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy i wykryciu nieprawidłowości  nieuczciwy pracodawca musi liczyć się z szeregiem kar. Mandat karny nałożony przez inspektora może wynosić do 2 000 zł, a w przypadku złamania prawa po raz kolejny mandat może ulec podwyższeniu do 5 000zł. Inspektor może skierować sprawę do sądu, a ten wymierzyć kolejną karę grzywny, ale o wiele większą bo od 1 000 do 30 000 złotych a nawet zasądzić karę pozbawienia wolności.

O całej sprawie zostaje poinformowany Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma prawo do nałożenia kary grzywny w wysokości do 5 000 złotych, a za niepłacenie składek na Fundusz Pracy sąd może nałożyć karę grzywny od 3 000 do 5 000 złotych.

Za naruszenie prawa podatkowego, niepłacenie podatku dochodowego za pracownika urząd skarbowy ma prawo nałożyć karę w wysokości do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku uznania pracodawcy za winnego w przestępstwie skarbowym kara może wynosić 720 stawek dziennych lub może być wymierzona w postaci ograniczenia lub pozbawienia wolności do 3 lat.

Warto również podkreślić straty moralne, ponieważ nieuczciwy pracodawca traci dobrą opinię wśród osób bezrobotnych i innych instytucji, w tym Urzędu Pracy i może mieć problem ze znalezieniem pracownika w przyszłości.

Jak podaje Rzeczpospolita „około 80 mld dolarów czyli 17,4 proc. PKB-to rozmiary tzw. Gospodarki cienia w Polsce wyliczone w najnowszym badaniu A.T.Kearney „Digital Payments and the Global InformalEconomy”. Pocieszające jest to, że szara strefa w Polsce sukcesywnie się zmniejsza w 2007 r wynosiła 24,9 proc. PKB, w 2011r. – 20.7 proc. PKB. W 2016r. – skurczyła się do 17.4 proc PKB. Tym samym awansowaliśmy do grupy krajów o umiarkowanych rozmiarach gospodarki nieformalnej.” Bohdan Wyżnikiewicz – prezes Instytutu Prognoz i Analiz gospodarczych sugeruje, że” ograniczenie szarej strefy wynika przede wszystkim ze wzrostu gospodarczego, zawsze jednak pozostaje margines szarej strefy czy to pracodawcy, którzy chcą oszczędzać na kosztach zatrudnienia, czy to konsumenci, dla których zawsze najważniejszym wyborem jest cena usługi czy towaru”.

Niepokojące jest , że większość zatrudnionych „ na czarno” pracuje w usługach budowlanych   produkcyjnych i handlowych, w sumie te 3 branże stanowią 57 proc całej gospodarki cienia. Ponadto są to zawody obarczone dużym ryzykiem, w których nietrudno o wymagającą leczenia kontuzję lub nieszczęśliwy wypadek, przy którym konieczna będzie interwencja lekarza. Osoby podejmujące taką formę zatrudnienia nie liczą się z konsekwencjami i nie myślą przyszłościowo. Dają przyzwolenie pracodawcom na taką formę zatrudnienia.

Osoby bezrobotne i poszukujące pracy, którym zależy na legalnym zatrudnieniu powinny korzystać z ofert zamieszczonych w Urzędzie Pracy, ponieważ mają gwarancję uzyskania umowy o pracę w formie pisemnej. Mają również pewność, że jeżeli wynikną jakieś nieprawidłowości, to w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mławie prowadzone są konsultacje, w których uczestniczą przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i mogą wówczas skorzystać z ich porad.

źródło:PUP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x