Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Było zainteresowanie nowym programem „Czyste powietrze”


Mieszkańcy Mławy dość licznie zjawili się wczoraj wieczorem  w sali kina na spotkaniu informacyjnym poświęconym programowi „Czyste Powietrze”. Pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z Ciechanowa przez ponad godzinę wyjaśniali zasady ubiegania się o dotację bądź pożyczkę w ramach tego programu. Był też czas na pytania z sali.  


Celem Programu Czyste Powietrze jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez paleniska w domach jednorodzinnych. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji domów jednorodzinnych, co pozwoli efektywnie zarządzać energią. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy.

W ramach programu Czyste Powietrze możesz zyskać zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalne koszty kwalifikowane, od których liczona jest wartość dotacji to kwota 53 tys. złotych. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych – 7 tys. złotych. Wysokość otrzymanej dotacji zależy również od dochodów uzyskiwanych przez członków gospodarstwa domowego.

Program Czyste Powietrze przewiduje dofinansowanie m.in.: wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych, spełniających wymagania programu, docieplenie przegród budynku, wymianę okien i drzwi montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowe,j instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i ciepłej wody użytkowej) montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dofinansowaniu podlegają przedsięwzięcia rozpoczęte nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku Przedsięwzięcie nie może zostać zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Wnioski do programu już od 19 września przyjmują oddziały Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dla nas najbliższy znajduje się w Ciechanowie. Nie ma terminu na jego złożenie, przyjmowane są w sposób ciągły.

Osiem kroków do dofinansowania:

1/ Zdobądź wiedzę. Zapoznaj się ze szczegółami naboru: programem priorytetowym, formularzem wniosku, załącznikami, instrukcjami, regulaminem.

2/  Zbadaj potrzeby budynku. Chodzi o stan obecny i potrzeby budynku, które powinny zostać określone w audycie energetycznym lub przedstawione w uproszczonej analizie energetycznej zweryfikowanej przez przedstawiciela WFOŚiGW przed realizacją przedsięwzięcia.

3/ Wypełnij i złóż wniosek o dofinansowanie. Pamiętaj o wytycznych Funduszu, w tym o liście niezbędnych dokumentów (np. dokumentów potwierdzających dochód)

4/ Po złożeniu wniosku. Przedstawiciel Funduszu potwierdzi czy stan budynku jest zgodny z danymi we wniosku.

5/ Podpisz umowę o dofinansowanie. Fundusz przygotuje umowę po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

6/ Złóż wniosek o płatności. Pieniądze mogą być wypłacone w kilku transzach po zrealizowaniu poszczególnych etapów przedsięwzięcia. Jeśli pojawią się zmiany, wystąp o odpowiednie zmiany w umowie.

7/ Zakończenie przedsięwzięcia. Wizyta przedstawiciela Funduszu potwierdzi realizację przedsięwzięcia. Dodatkowo możliwa jest kontrola w okresie jego trwałości (w terminie do 3 lat).

8/ Rozliczenie przedsięwzięcia. Nastąpi po pozytywnej weryfikacji realizacji przedsięwzięcia przez przedstawiciela WFOŚiGW.

Czyste Powietrze. Gdzie składać wnioski o dofinansowanie – dotację lub pożyczkę Nabory wniosków będą prowadzone przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej właściwe dla adresu budynku, który będzie poddany termomodernizacji. Wnioski będą przyjmowane od 19 września.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
racjonalny
racjonalny
5 lata temu

A gdzie na codzienniku jest informacja o tym że była sprawa w sądach dwóch instancji w trybie wyborczym i że zapadło jej finalne rozstrzygnięcie bo nie mogę znaleźć.

z bliska
z bliska
5 lata temu

Jeśli takie było zainteresowanie jak na zdjęciu, to współczuje organizatorom i prelegentom, przemawiać do prawie pustej sali, a to świadczy bardzo zle o mławskich urzędnikach, którzy nie potrafią bo sprawia im to wiele trudności aby zainteresować z wyprzedzeniem szerszej rzeszy mieszkańców, jak zwykle wszystko na ostatnią chwilę.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x