Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Spór idzie o zasadę i ponad 5 tys. złotych


Wojewoda Mazowiecki rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność uchwały rady powiatu mławskiego z sierpnia br. w sprawie ustalenia wynagrodzenia starosty, w zakresie terminu w jakim miałaby ona wejść w życie. Według uregulowań unieważnionej uchwały, obniżka wynagrodzenia zaczęłaby obowiązywać starostę od 1 października, a nie od 1 lipca jak uważa wojewoda. Ma to swoje konsekwencje finansowe: chodzi o kwotę ponad 5 tys. zł, ale też dodatkowe kwoty np. przy naliczaniu „trzynastki”.


Wojewoda Mazowiecki w rozstrzygnięciu nadzorczym podkreślił, że Rada Powiatu Mławskiego określając wysokość wynagrodzenia starosty zadecydowała o wejściu w życie uchwały z zachowaniem okresu uprzedzenia ze strony pracodawcy równemu okresowi wypowiedzenia. W ocenie wojewody jest to sprzeczne z przepisami powszechnie obowiązującymi. Przywołuje tu  rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które od dnia 1 lipca obniża dotychczasowe stawki minimalnego i maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego dla niektórych stanowisk.

Ze stanowiskiem wojewody nie zgadza się mławskie starostwo i zamierza zaskarżyć przedmiotowe rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Powiat powołuje się tu m.in. na zasadę pierwszeństwa obowiązywania przepisów ustawowych, w tym uregulowaniom Kodeksu Pracy, zgodnie z którymi zmiana warunków wynagrodzenia może mieć miejsce z zachowaniem stosownego okresu odpowiadającemu okresowi wypowiedzenia, niezależnie od terminu obowiązywania nowych stawek, zgodnie z przepisami rozporządzenia.

Na dzisiejszej sesji rady powiatu radni rozpatrywać będą projekt stosownej uchwały w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. To od wyniku ich głosowania  zależy, czy powiat taką skargę wniesie. Póki co starosta pobiera od 1 lipca już obniżone wynagrodzenie, które wynosi 10 620 zł, a więc niższe od poprzednio obowiązującego o ponad 1745 zł. W przypadku gdy WSA przyzna rację powiatowi, starosta otrzyma wyrównanie.

Podobny przypadek w naszym powiecie miał miejsce w gminie Wieczfnia Kościelna, gdzie rada gminy podjęła podobną w treści do powiatowej, uchwałę w sprawie wynagrodzenia wójta. Tę uchwałę również unieważnił wojewoda, tu jednak rada gminy nie zdecydowała się na wnoszenie skargi do WSA.

JK


Zobacz także…

OSTATNI DZIEŃ Głosowania: Włodarz na medal!

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
22 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
tos
tos
5 lata temu

A gdzie Ci, co tak promowali psl pod innymi artykułami? Jacy to fantastyczni kandydaci czy na radnych czy to na burmistrza…Jakoś dziwnie zamilkli ;}. Nie skrytykuja swojego pana i władcę w mlawskim psl? Nie przyklasna mu? Normalnie szok

contragren
contragren
5 lata temu

Starosta 5000 plus Burchacki 500 minus. Zapiszmy to działanie i rozwiążmy je. 5000+(-500)=4500
I tak dorabia się PSL !

Winyl
Winyl
5 lata temu
Reply to  contragren

Burchacki to kawał cwaniaka. Może sobie mydlić oczy ziomkom ze swojej wioski ale nie nam mieszkańcom Mławy. Jak cały PSL patrzy tylko za swoją korzyścią i interesują go tylko dobrze płatne stanowiska.

Jaaa
Jaaa
5 lata temu

No to ewidentnie widac ich program 500 minus… Starosta powinien pokazac, ze on 500 minus juz stosuje i starostwo decyzje przyjmie. No ale tak to czlowiek zasad, wiec 5000 zl mniej to zlamanie ewidentnie tych zasad… drogi Starosto ludzie pracujacy w jednostkach Panu podleglych zarabiaja niewiele wiecej niz najnizsza krajowa! I zdziwie Pana – za mniej musza zyc, wiec troche honoru! (Tak nawet Ci z wyzszym wyksztalceniem)…poza tym jakos burchacki nie deklaruje, ze zmniejszy sobie wynagrodzenie. Zalosne! Niech radni w ogole zrezygnuja z diet i wtedy bum- brak chetnych z kazdej opcji;]

Do Jaaa
Do Jaaa
5 lata temu
Reply to  Jaaa

To nie chodzi o zmniejszenie uposażenia, ale od kiedy ma być zastosowane.

Jaaa
Jaaa
5 lata temu
Reply to  Do Jaaa

A starosta zbiednieje jak od lipca bedzie miec mniej?

Robert
Robert
5 lata temu
Reply to  Do Jaaa

To prawda zarabiają niewiele mniej niż najniższa i jeszcze muszą być wdzięczni Staroście, że pracują.

Gabi
Gabi
5 lata temu
Reply to  Jaaa

nie każdy z nas chciałby wziąć na siebie odpowiedzialność Starosty , co innego odpowiadać za swoją „działkę” w danej jednostce a po pracy dystansować się od tego co robi a co innego odpowiadać za cały powiat ( 10 gmin) Kto chce?? i czemu nie kandyduje:)

Felek
Felek
5 lata temu

5000 minus! Wojewoda przebił PSL!

Małgorzata
Małgorzata
5 lata temu
Reply to  Felek

Myśl Felek, myśl, to nie boli….. Uwierz…..5 tys zł. nie możesz odjąć od ok.2000 tys. Minimalna wiedza matematyczna kłania się. minus 500 dotyczy diet radnych w razie gdy otrzymaja mandat. Czytaj ze zrozumieniem.

Stach
Stach
5 lata temu
Reply to  Małgorzata

Ty pomyśl Małgosiu. Jak sama napisałaś, to rzeczywiście nie boli. Toż w radzie powiatu Burchacki zasiada i miał szansę przez dwie kadencje wyjść z inicjatywą zmniejszenia diet. Teraz zaś obiecuje, że jak będzie w radzie miasta to będą sobie ujmować. Kto uwierzy w tą hipokryzję.

Niko
Niko
5 lata temu
Reply to  Stach

Panie Stachu proszę porównać dietę radnego powiatowego z dietą radnego miejskiego, a dokładnie radnego miasta Mława.

Michał
Michał
5 lata temu
Reply to  Niko

Jednym słowem powiat może nie oszczędzać a miasto musi. Przekłada się to również na sprawujących władzę. Burmistrz Kowalewski bez zbędnych komentarzy zaakceptował zmniejszeni jego zarobków a Starosta cóż …

Do Michał
Do Michał
5 lata temu
Reply to  Michał

Co pan powie? A czy pan wie, o ile burmistrz ma zmniejszoną pensję? A może pan wie, na jakiej zasadzie radni miejscy mają 2100 diety?

Grizzli
Grizzli
5 lata temu
Reply to  Do Michał

Burmistrz ma zmniejszoną pensję do poziomu, który został odgórnie ustalony a Starosta nie chce się do tego dostosować.

Grizzli
Grizzli
5 lata temu
Reply to  Grizzli

I tu pan się grubo myli. Pensja burmistrza miała zostać zmniejszona o 20% według nowej ustawy, a realnie została zmniejszona tylko o 9%, ponieważ burmistrz Kowalewski wraz ze swoimi radnymi podnieśli procentowo inne dodatki, więc Kowalewski wyszedł prawie na swoje. Taki z niego honorowy człowiek.

x. P
x. P
5 lata temu
Reply to  Grizzli

Oczywiście. Myli się Burmistrz, myli się Wojewoda, tylko Starosta jest nieomylny. Zaczynam się zastanawiać czy Starostę wybrała rada powiatu czy konklawe?

Do Grizzli
Do Grizzli
5 lata temu
Reply to  Grizzli

Przepraszam, miało być Do Grizzli

Malgorzata
Malgorzata
5 lata temu
Reply to  Stach

Stach: jest to inicjatywa wszystkich kandydatow Burchackiego do Rady Miasta. Natomiast M. Burchacki jest radnym Powiatowym. Aby wyjsc skutecznie z inicjatywa indywidualna, to nalezy przeciez miec pewnosc , ze wiekszosc to zaakceptuje. W innym przypadku jest to populizm. Wracajac do inicjatywy 500 minus z wyzej wymienionych przyczyn, nie ma mowy o grze ” pod publiczke” poniewaz jest to bardzo powazna propozycja kandydatow z listy nr 2.

krzysztof
krzysztof
5 lata temu
Reply to  Malgorzata

Jak napisała Małgorzata „Aby wyjść skutecznie z inicjatywa indywidualna, to należy przecież mieć pewność, że większość to zaakceptuje”. Burchacki doskonale wie, że PSL nie będzie miał większości, dlatego też, jak słusznie zauważyła Małgorzata – to jest populizm.

Malgorzata
Malgorzata
5 lata temu
Reply to  krzysztof

A skąd taka pewność, że nie będzie miał większości? Krzysztof, czyżbyś wiedział coś o czym inni nie wiedzą? Skąd masz wiedzę, że M. Burchacki „wie….”. Bazujesz na domysłach… My – Polacy w większości chyba mamy jakaś wybitną tendencję do krytykowania , zakładania z góry. Jestem przekonana, że nie byłeś na ani jednym spotkaniu tego człowieka z mieszkańcami, a szkoda,ja byłam, miałbyś możliwość zadania pytania, choćby w tym wątku. Więcej optymizmu. 🙂 Poczekajmy , zobaczymy…Zakładam, że na wybory, jak przypadło na porządnego mieszkańca, oczywiście pójdziesz?

next
next
5 lata temu
Reply to  Malgorzata

Podpowiedź dla Małgorzaty. Żeby napisać „ł” należy wcisnąć klawisz alt (prawy) i literkę „l”. To tak aby troszkę odbiec od polityki.

22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x