Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Spór idzie o zasadę i ponad 5 tys. złotych


Wojewoda Mazowiecki rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność uchwały rady powiatu mławskiego z sierpnia br. w sprawie ustalenia wynagrodzenia starosty, w zakresie terminu w jakim miałaby ona wejść w życie. Według uregulowań unieważnionej uchwały, obniżka wynagrodzenia zaczęłaby obowiązywać starostę od 1 października, a nie od 1 lipca jak uważa wojewoda. Ma to swoje konsekwencje finansowe: chodzi o kwotę ponad 5 tys. zł, ale też dodatkowe kwoty np. przy naliczaniu „trzynastki”.

Wojewoda Mazowiecki w rozstrzygnięciu nadzorczym podkreślił, że Rada Powiatu Mławskiego określając wysokość wynagrodzenia starosty zadecydowała o wejściu w życie uchwały z zachowaniem okresu uprzedzenia ze strony pracodawcy równemu okresowi wypowiedzenia. W ocenie wojewody jest to sprzeczne z przepisami powszechnie obowiązującymi. Przywołuje tu  rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które od dnia 1 lipca obniża dotychczasowe stawki minimalnego i maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego dla niektórych stanowisk.

Ze stanowiskiem wojewody nie zgadza się mławskie starostwo i zamierza zaskarżyć przedmiotowe rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Powiat powołuje się tu m.in. na zasadę pierwszeństwa obowiązywania przepisów ustawowych, w tym uregulowaniom Kodeksu Pracy, zgodnie z którymi zmiana warunków wynagrodzenia może mieć miejsce z zachowaniem stosownego okresu odpowiadającemu okresowi wypowiedzenia, niezależnie od terminu obowiązywania nowych stawek, zgodnie z przepisami rozporządzenia.

Na dzisiejszej sesji rady powiatu radni rozpatrywać będą projekt stosownej uchwały w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. To od wyniku ich głosowania  zależy, czy powiat taką skargę wniesie. Póki co starosta pobiera od 1 lipca już obniżone wynagrodzenie, które wynosi 10 620 zł, a więc niższe od poprzednio obowiązującego o ponad 1745 zł. W przypadku gdy WSA przyzna rację powiatowi, starosta otrzyma wyrównanie.

Podobny przypadek w naszym powiecie miał miejsce w gminie Wieczfnia Kościelna, gdzie rada gminy podjęła podobną w treści do powiatowej, uchwałę w sprawie wynagrodzenia wójta. Tę uchwałę również unieważnił wojewoda, tu jednak rada gminy nie zdecydowała się na wnoszenie skargi do WSA.

JK


Zobacz także…

OSTATNI DZIEŃ Głosowania: Włodarz na medal!

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

22
KOMENTARZE

avatar
1500
tos
Gość
tos

A gdzie Ci, co tak promowali psl pod innymi artykułami? Jacy to fantastyczni kandydaci czy na radnych czy to na burmistrza…Jakoś dziwnie zamilkli ;}. Nie skrytykuja swojego pana i władcę w mlawskim psl? Nie przyklasna mu? Normalnie szok

contragren
Gość
contragren

Starosta 5000 plus Burchacki 500 minus. Zapiszmy to działanie i rozwiążmy je. 5000+(-500)=4500
I tak dorabia się PSL !

Winyl
Gość
Winyl

Burchacki to kawał cwaniaka. Może sobie mydlić oczy ziomkom ze swojej wioski ale nie nam mieszkańcom Mławy. Jak cały PSL patrzy tylko za swoją korzyścią i interesują go tylko dobrze płatne stanowiska.

Jaaa
Gość
Jaaa

No to ewidentnie widac ich program 500 minus… Starosta powinien pokazac, ze on 500 minus juz stosuje i starostwo decyzje przyjmie. No ale tak to czlowiek zasad, wiec 5000 zl mniej to zlamanie ewidentnie tych zasad… drogi Starosto ludzie pracujacy w jednostkach Panu podleglych zarabiaja niewiele wiecej niz najnizsza krajowa! I zdziwie Pana – za mniej musza zyc, wiec troche honoru! (Tak nawet Ci z wyzszym wyksztalceniem)…poza tym jakos burchacki nie deklaruje, ze zmniejszy sobie wynagrodzenie. Zalosne! Niech radni w ogole zrezygnuja z diet i wtedy bum- brak chetnych z kazdej opcji;]

Do Jaaa
Gość
Do Jaaa

To nie chodzi o zmniejszenie uposażenia, ale od kiedy ma być zastosowane.

Jaaa
Gość
Jaaa

A starosta zbiednieje jak od lipca bedzie miec mniej?

Robert
Gość
Robert

To prawda zarabiają niewiele mniej niż najniższa i jeszcze muszą być wdzięczni Staroście, że pracują.

Gabi
Gość
Gabi

nie każdy z nas chciałby wziąć na siebie odpowiedzialność Starosty , co innego odpowiadać za swoją „działkę” w danej jednostce a po pracy dystansować się od tego co robi a co innego odpowiadać za cały powiat ( 10 gmin) Kto chce?? i czemu nie kandyduje:)

Felek
Gość
Felek

5000 minus! Wojewoda przebił PSL!

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Myśl Felek, myśl, to nie boli….. Uwierz…..5 tys zł. nie możesz odjąć od ok.2000 tys. Minimalna wiedza matematyczna kłania się. minus 500 dotyczy diet radnych w razie gdy otrzymaja mandat. Czytaj ze zrozumieniem.

Stach
Gość
Stach

Ty pomyśl Małgosiu. Jak sama napisałaś, to rzeczywiście nie boli. Toż w radzie powiatu Burchacki zasiada i miał szansę przez dwie kadencje wyjść z inicjatywą zmniejszenia diet. Teraz zaś obiecuje, że jak będzie w radzie miasta to będą sobie ujmować. Kto uwierzy w tą hipokryzję.

Niko
Gość
Niko

Panie Stachu proszę porównać dietę radnego powiatowego z dietą radnego miejskiego, a dokładnie radnego miasta Mława.

Michał
Gość
Michał

Jednym słowem powiat może nie oszczędzać a miasto musi. Przekłada się to również na sprawujących władzę. Burmistrz Kowalewski bez zbędnych komentarzy zaakceptował zmniejszeni jego zarobków a Starosta cóż …

Do Michał
Gość
Do Michał

Co pan powie? A czy pan wie, o ile burmistrz ma zmniejszoną pensję? A może pan wie, na jakiej zasadzie radni miejscy mają 2100 diety?

Grizzli
Gość
Grizzli

Burmistrz ma zmniejszoną pensję do poziomu, który został odgórnie ustalony a Starosta nie chce się do tego dostosować.

Grizzli
Gość
Grizzli

I tu pan się grubo myli. Pensja burmistrza miała zostać zmniejszona o 20% według nowej ustawy, a realnie została zmniejszona tylko o 9%, ponieważ burmistrz Kowalewski wraz ze swoimi radnymi podnieśli procentowo inne dodatki, więc Kowalewski wyszedł prawie na swoje. Taki z niego honorowy człowiek.

x. P
Gość
x. P

Oczywiście. Myli się Burmistrz, myli się Wojewoda, tylko Starosta jest nieomylny. Zaczynam się zastanawiać czy Starostę wybrała rada powiatu czy konklawe?

Do Grizzli
Gość
Do Grizzli

Przepraszam, miało być Do Grizzli

Malgorzata
Gość
Malgorzata

Stach: jest to inicjatywa wszystkich kandydatow Burchackiego do Rady Miasta. Natomiast M. Burchacki jest radnym Powiatowym. Aby wyjsc skutecznie z inicjatywa indywidualna, to nalezy przeciez miec pewnosc , ze wiekszosc to zaakceptuje. W innym przypadku jest to populizm. Wracajac do inicjatywy 500 minus z wyzej wymienionych przyczyn, nie ma mowy o grze ” pod publiczke” poniewaz jest to bardzo powazna propozycja kandydatow z listy nr 2.

krzysztof
Gość
krzysztof

Jak napisała Małgorzata „Aby wyjść skutecznie z inicjatywa indywidualna, to należy przecież mieć pewność, że większość to zaakceptuje”. Burchacki doskonale wie, że PSL nie będzie miał większości, dlatego też, jak słusznie zauważyła Małgorzata – to jest populizm.

Malgorzata
Gość
Malgorzata

A skąd taka pewność, że nie będzie miał większości? Krzysztof, czyżbyś wiedział coś o czym inni nie wiedzą? Skąd masz wiedzę, że M. Burchacki „wie….”. Bazujesz na domysłach… My – Polacy w większości chyba mamy jakaś wybitną tendencję do krytykowania , zakładania z góry. Jestem przekonana, że nie byłeś na ani jednym spotkaniu tego człowieka z mieszkańcami, a szkoda,ja byłam, miałbyś możliwość zadania pytania, choćby w tym wątku. Więcej optymizmu. 🙂 Poczekajmy , zobaczymy…Zakładam, że na wybory, jak przypadło na porządnego mieszkańca, oczywiście pójdziesz?

next
Gość
next

Podpowiedź dla Małgorzaty. Żeby napisać „ł” należy wcisnąć klawisz alt (prawy) i literkę „l”. To tak aby troszkę odbiec od polityki.