Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Głośno czytali Herberta i biografię Sendlerowej


1 października 2018 r. obchodziliśmy w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klasy II G i nauczyciele włączyli się również w akcję propagowania takiej formy lektury – głośnego wspólnego czytania.


Czytano teksty o Irenie Sendlerowej i wiersze Zbigniewa Herberta. Dokonano takiego wyboru ze względu na przypadające rocznice – 2018 jest rokiem pamięci Sendlerowej ze względu na przypadającą 108. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci oraz Herberta, którego w tym roku obchodzimy 94. rocznicę urodzin i 20. rocznicę śmierci.

Uczniowie próbowali zrozumieć Herberta w całym skomplikowaniu jego człowieczeństwa i odwołaniu do cytatów z przesłania Pana Cogito:
„idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
ocalałeś nie po to aby żyć
masz mało czasu trzeba dać świadectwo”,
czy
„strzeż się jednak dumy niepotrzebnej
oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz
powtarzaj: zostałem powołany – czyż nie było lepszych”.

Odczytano krótki fragment biografii Ireny Sendlerowej „sprawiedliwej wśród Narodów Świata”, „matki dzieci Holocaustu”, która ocaliła ponad 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Zaprezentowano uczniom książkę o Irenie Sendlerowej pt. Listy w butelce, którą ofiarowała szkole lokalna poetka i przyjaciel szkoły Pani Helena Grącka.

Tego dnia, w Zespole Szkół nr 4, udało się z lekcji głośnego czytania uczynić wartość nadrzędną. Obcowanie z żywym słowem stało się nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również atrakcyjną formą rozwijania wyobraźni i umiejętności słuchania oraz bezcenną pomocą w kształtowaniu wartości takich jak prawda, dobro, miłość.

Mimo upływu czasu, w dobie audio- i ebooków, słowa nie straciły nic ze swej aktualności. Książka jest przyjacielem, najwspanialszą przygodą, lekarstwem dla umysłu, kluczem do zrozumienia otaczającego nas świata, do zrozumienia samych siebie.

źródło i fot. ZS nr 4

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x