Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rośnie liczba cudzoziemców pracujących na Mazowszu


fot. pixabay


Cudzoziemcy w województwie mazowieckim stanowią dość liczną grupę. Tych zgłoszonych do ubezpieczeń jest ponad 146 tysięcy, co stanowi około 22% wszystkich ubezpieczonych obcokrajowców w Polsce. Wzrost względem końca poprzedniego roku jest wyraźny – wynosi ponad 20,5 tys. Zdecydowanie najczęściej są to imigranci zza wschodniej granicy. Wśród nich przeważają Ukraińcy, których jest aż 85,5 tys. (wzrost aż o 15 tys.). Drudzy w kolejności Białorusini to tylko niecałe 11,7 tys. osób zgłoszonych do ubezpieczeń. Obcokrajowców przyciągają zapewne zarobki oferowane w tym regionie, które są uważane za jedne z wyższych w Polsce – szczególnie w stolicy.

Wszystkie mazowieckie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odnotowały w ostatnim czasie wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. Dla przykładu w płockim oddziale ZUS przybyło prawie 660 zgłoszeń.Samych zgłoszeń obywateli Ukrainy jest niemal 700,widać więc, że zastąpili oni po części inne narodowości pracujące na tym terenie. Podobnie jest w siedleckim ZUS – wzrost zgłoszeń do ubezpieczeń o 1,4 tys., za który w większości odpowiada imigracja z Ukrainy. Jeśli jednak pominąć tereny Warszawy to właśnie radomski oddział ZUS odnotował zdecydowanie najwyższy przyrost. W grudniu 2017 r. było tam niecałe 5 tys. pracujących cudzoziemców, tymczasem wg stanu na koniec lipca – aż 7 tysięcy. Najwięcej, bo prawie 2,3 tys., przybyło Ukraińców, których jest teraz 5 740.

Legalna praca oznacza opłacanie składek oraz prawo do świadczeń

Fakt legalnej pracy i zgłoszenia do ubezpieczeń oznacza, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym kraju, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Składki tych osób zasilają więc Fundusz Ubezpieczeń Społecznych tak samo jak składki obywateli Polski. Ze środków FUS wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. Mają do nich prawo także cudzoziemcy.

W Polsce jest już 560 tys. obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń (stan na koniec lipca tego roku). Największą grupą legalnie pracujących cudzoziemców wciąż są obywatele Ukrainy.Jest ich 418,5 tys., czyli niemal ¾ wszystkich obcokrajowców pracujących legalnie w Polsce. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini – 30,7 tys. Chociaż w całym kraju legalnie pracują przedstawiciele ponad 170 nacji to wydaje się, że Polska stała się wyjątkowo atrakcyjna pod kątem zatrudnienia zwłaszcza dla obywateli państw zza naszej wschodniej granicy. Przyczyn takiego stanu należy prawdopodobnie szukać w bliskości tych krajów, i to zarówno w ujęciu geograficznym jak i kulturowym. Poza tym dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest prawdopodobnie tym, czym dla Polaka w Anglii czy w Niemczech. Zazwyczaj wiąże się to z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Trzeba jednak zauważyć, że rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest trudna do oszacowania, ponieważ nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych – wielu obcokrajowców pracuje „na czarno”.

Liczba cudzoziemców zgłaszanych do ubezpieczenia społecznego:

Województwo mazowieckie

Łącznie – 146 090 (125 396 w 2017 r.)

Ukraińcy – 85 479 (70 555 w 2017 r.)

Białorusini – 11 676 (9 766 w 2017 r.)

Wietnamczycy – 6 763 (6 278 w 2017 r.)

Oddział ZUS w Płocku

Łącznie – 7 479 (6 820 w 2017 r.)

Ukraińcy – 4 965 (4 275 w 2017 r.)

Białorusini – 1 670 (1 683 w 2017 r.)

Ormianie – 129 (127 w 2017 r.)

oprac. red.

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x