Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

O Niepodległości w nowoczesnej formie przekazu


Taką formę ilustracji stuletniego okresu , gdy Polska nie istniała na mapach świata mieszkańcy naszego miasta mogli oglądać po raz pierwszy. Widowisko multimedialne wyświetlane na ścianie budynku o nazwie N100 to część projektu Niepodległa^100, który realizuje  muzeum w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Twórcami pokazu są są Miro Kępiński, który skomponował muzykę, Józef Piwkowski – reżyser oraz Krystian Batyjewski, który odpowiadał za opracowanie wizualne.


N100 to bardziej obraz, muzyka i emocje niż klasyczna narracja historyczna. Autorzy zakładają, że widzom znane są daty rozbiorów Polski i okoliczności odzyskania niepodległości.  W pierwszej części pokazu widzimy migawki z wypowiedziami  kilkunastu osób definiujących, co oznacza dla nich wolność. Druga część to już efekty wizualne ukazujące burzliwy czas zaborów, wśród tych ilustracji autorzy wyraźnie wyakcentowali mławski wątek tego okresu za pomocą historycznych fotografii.  

Twórcy N 100 to:
Miro Kępiński: mławianin,  kompozytor, kompozytor muzyki filmowej, producent, performer, wielokrotnie nagradzany  na świecie, współpracujący  z  filmowcami od Sydney po Los Angeles.

Józef Żuk Piwkowski: reżyser, scenarzysta, operator filmowy, producent,  Kurator i organizator wielu wystaw i projektów artystycznych, absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej.

Krystian Batyjewski: opracowanie wizualne, producent, twórca animacji, absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej.

Sławek Kalwinek: realizacja TV/streaming, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ten
Ten
5 lata temu

Jako widowisko artystyczne – dobre ale jako przekaz historyczny – słabe.

anka
anka
5 lata temu

Gratuluję Pani Barbarze Zaborowskiej pomysłu. Pięknie. Nareszcie świeże spojrzenie na historię . Prosimy o więcej!

Liberał
Liberał
5 lata temu

Gratulacje dla Pani dyrektor za pomysł !

Julka
Julka
5 lata temu

Stałam jak zaczarowana

Kuba
Kuba
5 lata temu

Aż się wzruszyłem. Wielkie i ważne rzeczy zaczynają dziać się w Mławie

Pio
Pio
5 lata temu

Świetnie. Z pomysłem. Nie sztampowo. A zarazem z tradycją. Melancholijnie i Dynamicznie. Jest potencjał w młodych Polskich twórcach . Te 100 lat wolności widać że nie poszło na marne. Los Angeles .LodzTown.Mława

Anonim
Anonim
5 lata temu
Reply to  Pio

Chyba winno być: Los Angeles .Lodź. Mława Town.
Pio szkoda, że to pierwsza widziane przez Ciebie widowisko multimedialne. Bo po Twojej ocenie i Twoim zachwycie widzę, że nic poza tym nie widziałeś.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x