Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mława w gronie laureatów konkursu ECO-MIASTO 2018


W szóstej edycji konkursu ECO-MIASTO jury przyznało 10 tytułów laureata i 13 wyróżnień. Mława została nagrodzona w kategorii gospodarka wodna. Organizatorami projektu ECO-MIASTO są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Do konkursu ECO-MIASTO 2018 zgłosiło się 46 miast, a niektóre z nich przedstawiły osiągnięcia w kilku kategoriach, dlatego przesłano w sumie 70 formularzy zgłoszeniowych. Jury przyznało 10 tytułów laureata oraz 13 wyróżnień. W każdej z pięciu kategorii nagrodzono dwa miasta – jedno o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys., drugie poniżej tej liczby.

W kategorii gospodarka wodna nagrodzone zostały Lublin (miasta powyżej 100 tys. mieszkańców) i Mława (miasta poniżej 100 tys. mieszkańców). Jury zwróciło uwagę na podejmowane przez Lublin działania na rzecz podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, w tym za zachęcanie do picia „kranówki”, do oszczędzania wody, wykorzystania wód deszczowych oraz do podłączania się do zbiorczego systemu kanalizacyjnego. W przypadku Mławy doceniono m.in. wybudowanie oczyszczalni ścieków w formule partnerstwa publiczno-prywatnego oraz intensywną rozbudowę sieci kanalizacyjnej i promowanie przyłączeń do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.

Oprócz tego za wdrożenie międzynarodowego systemu zapewnienia bezpieczeństwa wody oraz za ciągłe działania na rzecz ograniczenia strat wody wyróżniono Bielsko-Białą. Wyróżnienie otrzymał również Krasnystaw za wprowadzenie na obszarze miasta terenowych kontroli wywozu nieczystości ciekłych oraz za niski poziom strat wody i planowane kolejne działania na rzecz ograniczania tych strat.

Tytuł laureata w nowej kategorii gospodarka o obiegu zamkniętym otrzymały Białystok Radzyń Podlaski. Wyróżnienia otrzymały Gdynia oraz Wołomin.

Nagrody w kategorii efektywność energetyczna budynków otrzymały Kraków i Czeladź, a wyróżnienie Warszawa, Dąbrowa Górnicza i Sztum.

Laureatami w kategorii mobilność zrównoważona zostały Lublin i Niepołomice, a   wyróżnienia Olsztyn oraz Wągrowiec.

W kategorii zieleń miejska a jakość powietrza triumfowały Zabrze i Złotów i wyróżniono Warszawę, Olsztyn, Zamość oraz Bełchatów.

Uroczyste podsumowanie projektu ECO-MIASTO było elementem Międzynarodowej Konferencji Innowacyjne ECO-MIASTO 2018, odbywającej się w dniach 27-28 września 2018 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Wydarzenie organizowane przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Miasto Stołeczne Warszawę zgromadziło ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju innowacyjnych technologii, przedstawicieli polskich i zagranicznych miast oraz licznych instytucji. Konferencja stanowiła okazję do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób miasta mogą kontynuować swój rozwój, ograniczając jednocześnie negatywny wpływ na środowisko oraz zapewniając mieszkańcom warunki do godnego, zdrowego życia.

źródło:eco-miasto.pl

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

9
KOMENTARZE

avatar
1500
rrtt
Gość
rrtt

jak to dobrze, iż 40 lat ponad temu opuściłem to rodzinne mniasto muławę… tu som dużo własnie mułów i dlatego głównie warto jest stąd czem prędzej czmychnąć… gdzie za miedzę nawet i Matka mnie testamentem obdarowała i tak oto rozglądam się bo od PRLu rzeczywiście sporo Ratusz wybudował a PISuary co we muławie wybudowały ??? CZY obiekty dałbyś radę na chybcika może jak tak zadziorny jesteś… wymienić ! ja do muławy jeszcze daleko zanim decyzyję jakomkolwiek będę musiał podjąć jednakże tych mułów to jest tu nadal mnogo ! cy nie można by było zaorać albo jak inaczej ?! byłem w… Czytaj więcej »

Paweł
Gość
Paweł

Jakie te nasze miasto jest eko?? śmierdzi z każdej strony kurniki, wysypiska. Skażenie środowiska żadne eko!

wiki
Gość
wiki

Francuzom podarowano oczyszczalnie to i francuskie wyróżnienie wszystko jasne czym tu się chwalić panie złotousty.

Niko
Gość
Niko

Kolejny darmowy element kampanii. Lans i lans, przede wszystkim lans.

małomiasteczkowy ;)
Gość
małomiasteczkowy ;)

Woow, pięknie. Gratulacje !!! Smutno, że mławianie poniższymi postami próbują pomniejszyć sukces swojego miasta. Ale tak już jest zawsze lepiej u innych a u siebie to zawsze źle. Cóż za mentalność małomiasteczkowa.

wielkomiejski
Gość
wielkomiejski

Woow, odezwał się ratusz, już śledzą wpisy ha ha ha

Maria
Gość
Maria

Ja pitole, ale szopka!!!

Anna
Gość
Anna

Oczywiście PPP. Wyróżniają swoich. Nie ma się czym chwalić panie Kowalewski. Smutno.

mławianka
Gość
mławianka

Aha, Francuzi… i wszystko jasne3 😀