Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Gwiazdy w zasięgu ręki. Planetobus w Radzanowie


Zespół Szkół w Radzanowie znalazł się w gronie 20 placówek w kraju, które w tym roku odwiedzi planetobus, czyli mobilne planetarium. To nowa, ciekawa inicjatywa przybliżenia astronomii i fizyki mieszkańcom mniejszych miejscowości w ramach projektu „Nauka dla Ciebie” realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Planetobus to duży namiot, z dachem w kształcie kopuły o  średnicy 5 metrów. W środku zasiada na miękkich poduszkach 30 – 35 osób. I taki właśnie namiot stanął w sali gimnastycznej radzanowskich szkół. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Kopernika. W jasny dzień zobaczyć można niebo pełne gwiazd, a z narracji edukatorów  poznać m.in. najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. W takim miejscu gwiazdy zdają się znajdować na wyciągnięcie ręki.

Planetobus zatrzymuje się w każdym miejscu na 2 dni. W Radzanowie gościć będzie 27 – 28 września. Z pokazów skorzystają nie tylko dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Radzanowie, ale i szkoły z sąsiednich miejscowości, wśród odwiedzających znalazło się też mławskie Katolickie Liceum Ogólnokształcące. Uczniowie uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymują „Poradnik młodego naukowca”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.  Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Pokazom w planetobusie towarzyszą wieczorami przy sprzyjającej pogodzie obserwacje nieba z wykorzystaniem lornetek i teleskopów.

– W projekcie chodzi o przybliżenie i zainteresowanie nauką, a szczególnie astronomią młodzieży z małych miejscowości. Wtedy jest to łatwiejsze, ciekawe i przyjemne. Dlaczego planetobus znalazł się właśnie w Radzanowie? Bo na to zasługuje swoją aktywnością w organizacji ciekawych przedsięwzięć. To taki naukowy bonus dla młodzieży – mówiła poseł Anna Cicholska obecna podczas wieczornego pokazu zorganizowanego specjalnie dla nauczycieli, rodziców i dorosłych osób z gminy Radzanów.

– Planetobus wywołał poruszenie w miejscowości, to wydarzenie w skali środowiska. Dzieci są zachwycone po pokazach – mówił po pierwszym dniu prowadzonych pokazów Witold Okumski dyrektor Zespołu Szkół w Radzanowie.

Szkoła otworzyła się też na dorosłych, czego skutkiem był wczorajszy, wieczorny pokaz, cieszący się dużym zainteresowaniem. Chętnych do poznania gwiezdnych ciekawostek było tylu, że do planetobusu wchodzili w dwóch grupach.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ewa
ewa
5 lata temu

Dlaczego wcześniej nic nie było wiadomo,i nie pisze do kidy,nie ma bliższych informacji,tajemnica

Radza
Radza
5 lata temu

Okumski to super gość!

mieszkaniec
mieszkaniec
5 lata temu
Reply to  Radza

Potwierdzam ! Konkretny człowiek !

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x