Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Niepubliczne uczelnie na Mazowszu z trzydziestomilionowym długiem wobec ZUS


86 mln zł – tyle wynosi dług niepublicznych uczelni wobec ZUS. Największe zadłużenie, niemal 30 mln zł, występuje właśnie w województwie mazowieckim.Zakład sięgnie po prywatny majątek władz uczelni.


ksp Mława
Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wystąpić o ogłoszenie upadłości zadłużonego przedsiębiorstwa wtedy, gdy nie rokuje ono możliwości spłaty zobowiązań. Inaczej jest jednak w przypadku wyższych uczelni. Stanowi to pewien problem, ponieważ dług wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę 86 mln zł ma już 184 prywatnych uczelni. Zjawisko jest szczególnie widoczne w województwie mazowieckim, gdzie 43 podmioty są winne prawie 30 mln zł. Ich zadłużenie wynika z zaległości w odprowadzania składek za swoich wykładowców oraz innych zatrudnionych pracowników. Często są to wieloletnie zaniedbania w płatnościach.

– Wysyłamy pisma do zadłużonych uczelni wyższych z przypomnieniem o konieczności opłacenia zaległych składek. Informujemy w nich, że dług można rozłożyć na raty, co może pomóc w bieżącym regulowaniu należności i normalnym funkcjonowaniu uczelni. Niestety nasze listy pozostają bez odzewu. W przypadku niektórych uczelni taka korespondencja trwa już kilka lat i nic nie daje, dlatego zdecydowaliśmy się na bardziej radykalne kroki – mówi Agata Wiśniewska-Półtorak, dyrektor departamentu realizacji dochodów centrali ZUS.

Dotychczasowe działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, stąd też Zakład Ubezpieczeń Społecznych wykorzysta zapis Ordynacji Podatkowej dot. odpowiedzialności osób zarządzających firmą za zobowiązania powstałe podczas pełnienia obowiązków.Komornik będzie mógł więc sięgnąć po prywatny majątek władz uczelni. Zakład w uzasadnionych przypadkach sięgnie także po wierzytelności studentów. Może się więc okazać, że student, który zalega z wpłaceniem czesnego, wpłaci je nie na konto uczelni, ale do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ściągniecie zaległości od prywatnych uczelni bywa wyjątkowe trudne. Wszystko za sprawą tego, że często nie mają one żadnego majątku. Budynki i sprzęt takich szkół nie jest ich własnością, a jedynie wynajmowany.

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
komendantka
komendantka
3 lata temu

i to jak najszybciej zrobić z tym porządek …

Anty Burmi
Anty Burmi
3 lata temu

produkcja pseudo emgieerów tylko

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x