Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dzień Sybiraka i pamięć o tych co przeżyli piekło na nieludzkiej ziemi


Wyjątkowo uroczyste i rozbudowane były obchody 79. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę, przypadające na dzień 17 września. Rozpoczęła je msza św. w kościele pw. Św. Trójcy, potem przemarsz i uroczystości na cmentarzu parafialnym, a ostatnim akcentem była akademia w sali kina.Organizatorem obchodów był mławski oddział Związku Sybiraków.


ksp Mława
Reklama

Zachowanie pamięci o tamtych czasach jest szczególnie ważne, gdyż z roku na rok, coraz mniej jest tych bezpośrednich uczestników wspominanych czasów mi wydarzeń. Również w Mławie to kolejny rok, gdy ze względów zdrowotnych nie może w uroczystościach uczestniczyć wieloletni prezes Związku Sybiraków w Mławie, inicjator obchodów wrześniowej uroczystości – Stefan Dzikowski. W jego zastępstwie uroczystości pod pomnikiem Sybiraków poprowadził syn Grzegorz, który przypominał tragiczną historię zesłańców. Głos zabrali także Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, burmistrz Sławomir Kowalewski i mieszkający obecnie w Mławie weteran płk. Jan Pawlak. Ten ostatni swoje przemówienie ubogacił w sposób niekonwencjonalny, gdyż zaśpiewał akompaniując sobie na ustnej harmonijce nostalgiczną piosenkę „Włóczęga”. Następnie przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem Sybiraków wiązanki kwiatów. Muzyczną oprawę uroczystości zapewnili uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Mławie pod opieką Pawła Stawińskiego oraz Mławska Orkiestra Dęta.

Poniedziałkowe uroczystości zakończyła akademia w sali kina, podczas której list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał oraz zaprezentował przekazaną przez niego polską flagę Grzegorz Dzikowski. Pamiątkowe dyplomy otrzymały osoby zaangażowane w pielęgnowanie pamięci o Sybirakach. Bolesne losy tych ostatnich przybliżyła widzom wyświetlona na ekranie kinowym prezentacja multimedialna. Okolicznościowe programy słowno-muzyczne przygotowali uczniowie mławskich placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej nr 1 i I Liceum Ogólnokształcącego.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Apel smoleński czytany przez młodzież.Gratuluję panu Dzikowskiemu wyczucia. Uroczystości jak konwecja partyjna PIS.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x