Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zmarł Stanisław Świercz


12 września, w wieku 93 lat zmarł Jan Stanisław Świercz, żołnierz Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.


ksp Mława
Reklama

Urodzony 18 lutego 1925 r. w Gąsewie, gm. Sypniewo, pow. makowski, w czasie okupacji niemieckiej jako młody chłopak był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, a następnie Armii Krajowej. Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej służył w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym. Zgodnie z rozkazem dowództwa ujawnił się w roku 1947.  4 października 1950 roku aresztowany i skazany przez  Sąd Rejonowy w Warszawie na sesji wyjazdowej w Pułtusku na karę śmierci wraz z utratą praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze  oraz przepadkiem mienia na rzecz Skarbu Państwa. Swoje wspomnienia z celi śmierci, gdzie przebywał oczekując na wykonanie wyroku opisał w monografii  „Światło w celi – tam?”. Przeżył, gdyż ówczesny prezydent Bierut zamienił wyrok śmierci na dożywotni więzienie. Aktywny w życiu publicznym, działa w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W Mławie wielokrotnie dawał publicznie świadectwo o prawdzie historycznej dotyczącej czasów walki o wolną Ojczyznę i represjach komunistycznych. Autor książki „Ostatnim partyzantom Ziemi Mławskiej”. Człowiek skromny i życzliwy. Zmarł 12 września 2018 r. w mławskim szpitalu. Msza św. pogrzebowa odbędzie się w sobotę 15 września o godzinie 9:30 w kościele pw. św. Wawrzyńca. Poprzedzi ją różaniec o godz. 9:00.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Czytelnik
Czytelnik
3 lata temu

Cześć Jego pamięci!!! [*][*][*]. Pamiętam tego Pana z l.2003-2004, gdy ‚zagladal’ do UM , za czasów Burmistrza J.Rakowskiego.. Zawsze elegancki, z laseczką, pełen takiej wewn pogody ducha ale i z dużą dozą.charyzmy. Od razu było widać, że to KTOŚ. Nie „na stołku”, „przy kasie” czy skoligacony.. Ale człowiek z krwi i kości. Skromny choć reprezentował sobą tak LICZNYCH i tak WIELU/WIELKICH. Smutek że odszedł na wieczną wartę

Jarosław
Jarosław
3 lata temu

Cześć Jego pamięci ! Odszedł cichy i skromny człowiek ,wielki bohater. Zasłużył na upamiętnienie w naszym mieście.

Jurek
Jurek
3 lata temu

W filmie „Historia Roja” jest pokazana akcja rozbicia ubeckiego więzienia w Makowie Maz., w której uczestniczył Pan S. Świercz oraz zmarły klika lat temu Pan Jan Grono, także skazany na karę śmierci i ułaskawiony. Komunistyczne władze za walkę o wolną Polskę zabrały im kilka lat z młodego życia.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x