Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Gmina Wiśniewo uroczyście świętowała 100- lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości


W dniu 1 września 2018 Gmina Wiśniewo uroczyście świętowała 100- lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Plac Parafialny w Bogurzynie przed godziną 14:00 zaczął wypełniać się ludźmi- przedstawicielami lokalnych władz, zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami Jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z Pocztami Sztandarowymi, jak również Mieszkańcami Gminy.


ksp Mława
Reklama

O godzinie 14:00 nastąpiło uroczyste odśpiewanie Hymnu Polski, po hymnie Mszę Świętą odprawił Gospodarz Uroczystości, Proboszcz Parafii Bogurzyn- Ksiądz Wojciech Wiśniewski.

Po Mszy Świętej wystąpił Pan Wójt, Zbigniew Kleniewski, który pokrótce odświeżył wszystkim uczestnikom burzliwą historię naszego narodu, odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, nie oznaczało dla naszego narodu końca walk o utrzymanie autonomii, czego przykładem był wybuch II wojny światowej w 1939. Stąd właśnie wziął się pomysł na zorganizowanie Gminnych Obchodów właśnie 1 września w rocznicę wybuchu II wojny światowej, bo naród, który traci pamięć, traci swą tożsamość. Wolność to wartość, której należy strzec i mądrze kształtować, abyśmy nigdy ani my, ani nasze dzieci nie doświadczyli okrucieństwa wojny, jakiego świadkami byli nasi przodkowie. Ale Pan Wójt w swoim wystąpieniu wspomniał również o przemianach, których jest świadkiem sprawując od ponad 20 lat władzę na terenie Gminy, o tym, jak zmieniała się i wciąż się zmienia nasza okolica, o postępie, którego jest świadkiem.

Po wystąpieniu Pana Wójta na krótką lekcję historii i patriotyzmu zabrały nas dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bogurzynie, które pod kierunkiem Nauczycieli przygotowały na tę okazję specjalną akademię.

Po wystąpieniu Dzieci, nadszedł czas na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Zespołem Żywioły Art. z Ciechanowa w specjalnym koncercie pt. „Harcerskie Nuty Niepodległości”. Większość utworów była doskonale znana nawet dzieciom, ale żeby odświeżyć wszystkim pamięć Sekretarz Gminy Wiśniewo Pani Iwona Rejniak przygotowała specjalne śpiewniki, aby wszyscy mogli wspólnie uczestniczyć w tym niezwykłym koncercie. Pieśni patriotyczne w nowych, ciekawych aranżacjach, wykonywane do muzyki „na żywo” to nieco inne doświadczenie i sądząc po ilości osób, które wspólnie śpiewały, a było ich całkiem sporo, wśród nich nie tylko starsi, ale również młodzież i dzieci, cieszyło się sporym powodzeniem.

Ostatnim punktem programu Obchodów był występ, można rzec kaskaderów ze Stajni Tarpan w Korbońcu, bo to, co oni wyczyniali na koniach, śmiało można nazwać kaskaderstwem. Pokaz również cieszył się dużą popularnością zwłaszcza wśród najmłodszych, Przedstawiciele Stajni Tarpan byli z nami przez cały czas trwania imprezy. Również przez cały czas Pracownicy Urzędu Gminy i Gminnej Biblioteki Publicznej serwowali uczestnikom Obchodów przepyszną grochówkę, każdy z Uczestników został „ozdobiony” pamiątkowym kotylionem oraz mógł odebrać flagę ufundowaną przez Pana Wójta.

Całą uroczystość prowadziła Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniewie Pani Anna Wtulich oraz Przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej Druh Adam Rutkowski.

autor i fot.: Gminna Biblioteka Publiczna w Wiśniewie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x