Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego już w sobotę


Jutro w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. B. Prusa w Mławie odbędzie się Narodowe Czytanie. W kulminacyjny dzień tej ogólnopolskiej akcji,  8 września 2018 para prezydencka, polscy artyści, znane lokalnie osoby odczytają publicznie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.


ksp Mława
Reklama

Lekturę wybrano ze względu na jej treść, która dotyczy polskiej drogi do odzyskania niepodległości.

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda [za: www.prezydent.pl]

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

Warto tu dodać, że w wielu miastach Polski, również w Mławie, 8 września czytana będzie specjalnie przygotowana na tę okazję skrócona wersja książki. Nad adaptacją „Przedwiośnia”, na zlecenie Prezydenta Andrzeja Dudy, pracował felietonista i krytyk literacki, Andrzej Dobosz.

Miejska Biblioteka Publiczna im. B. Prusa w Mławie zaprasza w sobotę, 8 września o godz. 12.00 do czytelni dla dorosłych.

Organizatorzy akcji zachęcają do przyniesienia własnego egzemplarza „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w celu uzyskania okolicznościowego stempla związanego z tegoroczną akcją.

oprac. red.

źródło: UMM; MBP Mława; prezydent.pl

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu

Czy w naszym, mławskim czytaniu weźmie udział nasz najznamienitszy aktor… pan Kowalewski?

wyborry
wyborry
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

No raczej! Zdziwiłbym się, gdyby było inaczej 😛

Postronny
Postronny
3 lata temu
Reply to  wyborry

A ja obstawiam, że zjawią się tam dziś wszyscy kandydaci na fotel burmistrza.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x