Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Kalejdoskop historii na inauguracji roku szkolnego w SP w Dębsku


Pierwsze dni września to tradycyjnie już przyczynek do pochylenia się nad historią naszego kraju. Tegoroczne tym bardziej, bo przecież kontynuujemy obchody Roku dla Niepodległej. Znalazło to odzwierciedlenie w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w dębskiej placówce.


ksp Mława
Reklama

Z tej to właśnie okazji uczniowie klasy VIII wprowadzili widownię w klimat uzyskany dzięki kompilacji tego, co tu i teraz, z tym, co stanowi przedmiot zainteresowania badaczy przeszłości. Przypomnieli o czasach, które przyniosły spełnienie snu Polków, gdy nasz kraj zrzucił kajdany. Ale fakt odzyskania wolności dokonał się nie tylko poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa na polach bitew. Towarzyszyły im codzienne zmagania o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej w codziennym trwaniu polskich rodzin. W każdym przypadku w sukurs szły im pocieszające rodacze serca pieśni. Te najpopularniejsze przypomnieli uczniowie kolejnych klas w formie koncertu pieśni żołnierskiej i patriotycznej, przygotowani przez panią Joannę Oleksiak i wychowawców.

Ze szkolnej sceny popłynęły otulone w melodię słowa o ułanach przybyłych pod okienko, trudach legionowego życia, czerwonym jabłuszku, szarej piechocie i wiele innych. Do ich wymowy nawiązała pani dyrektor Danuta Gumienna, nie tylko dokonując dopełnienia rysu historycznego, ale też przekładając nasuwające się wnioski na współczesne realia. Padły zatem słowa o powinności stawania w obronie wartości, znalezieniu własnej drogi oraz konsekwentnym podążaniu nią , o pożytkach płynących ze zdobywania wiedzy.

I tak przeszłość po raz kolejny stała się doskonałą nauczycielką życia dla współczesnych pokoleń, czego świadomość towarzyszyła członkom społeczności szkolnej udającym się do realizacji noworocznych zadań. Przed nimi dziesięć miesięcy, by czerpać z doświadczeń przodków, wdrażać autorytety, wzajemnie się od siebie uczyć i inspirować.

autor i fot.: SP w Dębsku

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x