Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Europejskie Dni Dziedzictwa w ratowskim sanktuarium. Już w tę niedzielę.


Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie wraz ze stowarzyszeniem Ratujmy Ratowo zapraszają w najbliższą niedzielę, 9 września, na Europejskie Dni Dziedzictwa. W programie przewidziano zwiedzanie zabytkowego kompleksu klasztornego oraz tradycyjnie piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa.


ksp Mława
Reklama

Tegorocznym Europejskim Dniom Dziedzictwa towarzyszy hasło „Niepodległa dla wszystkich”. Hasło to, nawiązujące do odzyskania przez Polskę niepodległości 100 lat temu, stało się inspiracją do zaprezentowania różnych momentów w historii ratowskiego kompleksu, w tym przybliżenia informacji o dziejach Ratowa i okolic w dwudziestoleciu międzywojennym.

Najważniejszym wydarzeniem będzie jednak tradycyjnie piknik rycerski, przypominający o postaci słynnego na całe Księstwo Mazowieckie Pawła z Radzanowa oraz o chwale polskiego oręża i niezłomności ducha wywodzących się z etosu rycerskiego. Nie mniej ważnym elementem pikniku jest również ukazywanie średniowiecznej literatury, muzyki, zwyczajów dworskich i plebejskich. Dlatego, poza turniejem i pojedynkami, będziemy mieli możliwość zatopienia się w ten barwny, nie do końca zrozumiany już przez nas świat, który w dużym stopniu ukształtował naszą tożsamość, o czym świadczy chociażby niesłabnąca popularność średniowiecznych toposów, po które bardzo chętnie sięgają również współcześni twórcy.

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę warto przypomnieć, jak ważny dla ludzi tamtego okresu był etos rycerski. Widoczny zarówno w bohaterskich czynach żołnierzy jak również w postawach wielkich myślicieli czy wybitnych synów Kościoła. Nie bez powodu św. Maksymilan Kolbe nazwał założone przez siebie w 1917 roku stowarzyszenie Rycerstwem Niepokalanej. Najbardziej wymownym z jego czynów w obronie słabszych było później oddanie w obozie koncentracyjnym życia za Franciszka Gajowniczka. Dlatego też odwiedzający nas w tym dniu pielgrzymi i turyści będą mieli możliwość poznania etosu rycerskiego oraz jego wpływu na niezłomność postaw kolejnych pokoleń – podkreśla ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.

Osiemnastowieczny zespół klasztorny zostanie w tym dniu udostępniony do zwiedzania już od godz. 9.00.

Dni dziedzictwa zostaną uroczyście zainaugurowane o godz. 12.00 mszą św. w intencji mieszkańców Europy, bezpośrednio po której rozpocznie się piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”.

W programie przewidziano konny turniej rycerski, pojedynki na miecze, zabawy dworskie i ludyczne, gawędy o przeszłości Ratowa i okolic jak również podróż przez wieki, która pozwoli poznać ważne daty i postacie dla ratowskiego kompleksu.

Zespół klasztorny w Ratowie zajmuje wyjątkowe miejsce w historii sztuki. Ten niewielki kościółek to rokokowa perełka, jedyne na Mazowszu świadectwo teologii franciszkańskiej utrwalonej w finezyjnych wizjach artystów okresu rokoka, jednego z najciekawszych a zarazem najkrócej trwających okresów w historii sztuki.

Przedsięwzięcie patronatem honorowym objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Projekt współfinansowany jest ze środków samorządu województwa mazowieckiego oraz firmy Cedrob w ramach programu „Wspieramy rozwój”.

źródło:
Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x