Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy los wreszcie uśmiechnął się do kamienicy Zdziarskich?


Jeden z charakterystycznych budynków mławskich, kamienica u zbiegu ulic 1 Maja i 18 Stycznia zmienił właściciela. Należąca do rodziny Zdziarskich od 1920 roku kamienica została sprzedana. Jak się dowiedzieliśmy, budynek kupił jeden z mławskich deweloperów.

Sprawa niszczejącej, potocznie zwanej kamienicą Zdziarskich wielokrotnie poruszana była w mediach. Mieszkańcy często sygnalizowali zagrożenie, jakie może stwarzać budynek. Wiele osób z przykrością patrzy na ruinę perły mławskiej architektury. Nieruchomość wpisana jest to rejestru zabytków.

Kamienicę wybudowano na początku XX wieku. W budynku o ogólnej powierzchni około 1500 m2 znajdują się 53 pokoje. Jej pierwszym właścicielem był mistrz murarski Hausman, który w 1920 roku sprzedał ją rodzinie Zdziarskich. W tamtych czasach kamienica była bardzo dobrą inwestycją. Mieszkało w niej oprócz właścicieli 12 lokatorów, byli to lekarze, adwokaci, żydowscy kupcy. Dobra passa niestety nie trwała długo. W 1939 roku Niemcy zarekwirowali kamienicę i zrobili w niej urząd. Po niemieckiej okupacji kamienicę zajęli sowieci, a później przez prawie 50 lat do 1996 roku kamienicą rządziło miasto. W tym czasie zdarzało się, że budynku mieszkało nawet 26 lokatorów, a czynsz który płacili pokrywał niewielki procent  kosztów eksploatacyjnych budynku. Po wyprowadzce lokatorów w 1996 roku kamienica była już praktycznie zdewastowana, a jej stan sukcesywnie pogarsza się.

 

RK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

32
KOMENTARZE

avatar
1500
Lolek
Gość
Lolek

Żydowskie dziadostwo,zburzyć, na H.J ta kamienica komu

Z bliska
Gość
Z bliska

Jakim trzeba być pospolitym chamem, abyb pisac tak wulgarne posty.

Jackdiesel
Gość
Jackdiesel

Lolek będziesz dywany

Mlawiak
Gość
Mlawiak

Nie tylko im wprowadzono lokatorow miejskich to spotkalo wszystkich wlascicieli kamienic w Mlawie. Jak kto dbal tak miał. Są w Mlawie duzo starsze kamienice i w znacznie lepszym stanie. Wszystko zależy od gospodarza.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Kamienica na Żwirki nie była zabytkiem, dlatego konserwator nie miał tu nic do powiedzenia.
Makabryła 2011 powstała dzięki zdolnemu projektantowi, który ją zaprojektował i dzięki wykonawcy, bo przecież projekt powstał i został zrealizowany w porozumieniu z wykonawcą. Tak więc mamy PIĘKNEGO SECESYJNEGO TRANSFORMERA.
Kamienica przy Zielonym Rynku jest zaś zabytkiem, dlatego rodziny nie było stać na jej remont.
Co tu powstanie trudno powiedzieć.
Ogólnie mówi się, że ten kto ma pieniądze, ten ma władzę, czyli pieniądze potrafią zrobić z niemożliwego – możliwe i nie dałbym złamanego szeląga, że w tym miejscu powstanie piękny blok.

Ziom
Gość
Ziom

Kambud

Kambud
Gość
Kambud

Kambud tylko to zrobi

halo
Gość
halo

Zastanawia mnie tylko czy deweloper wykupił kamienice żeby ją remontować czy chodziło o grunt w centrum miasta ?

Z bliska
Gość
Z bliska

Poczekamy zobaczymy, tyle zawsxe szumu przez lata bylo o tej kamienicy, ze teraz rok w to lub tamto nie ma znaczenia. Nie za długo dowiemy się co wyniknie z tej transakcji.

Myszka Miki
Gość
Myszka Miki

Super, nareszcie ktoś odrestauruje ten piękny budynek. Żal było patrzeć jak popada w ruinę.

Kkk
Gość
Kkk

Sami znawcy widze…kiedys budowalo się lepiej metrowe ściany, ciepłe mieszkania, wysokie sufity przestrzeń założę się że drewniane elemtenty są zdrowsze niż w niejednym tartaku.Zagrozenie to odpadający tynk od cegły gdzie to normalne zjawisko.Fakt że remont będzie kosztowny i nie opłacalne ale nie ocenia się książki po okładce

Mławiak
Gość
Mławiak

Obstawiamy który deweloper to kupił…..

h13
Gość
h13

ej no, serio nikt nie wie?
może ktoś coś?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Proszę Cię h13 – naprawdę musisz wiedzieć? No dobra, to Ci napiszę tylko, że zbudował i wciąż buduje chyba najwięcej bloków w naszym mieście. Już teraz chyba wiadomo … 🙂

h13
Gość
h13

Wiadomo Anonimowo,
dziękuję.
Masz za to like-a

Z bliska
Gość
Z bliska

Czy w Mławie jest taki deweloper, o nazwisku. ANONIMOWO???? Z waszych postow wynika ze ten Pan musi mieć MOC,że strachem was napedza aby wymienić jego nazwisko.

h13
Gość
h13

@ZBliska, napisałem „Anoniomo” bo to Nick osoby, a nie po prostu słowo anonimowo… 🙂
a wracając do developera, to dla mnie najwięcej budujący to kambud.
Zgadza się @Anonimowo?

z bliska
Gość
z bliska

No proszę gdybyś nie napisał to bym nie wiedział, że nie ma takiego dewelopera o nazwisku ANONIMOWO—-a czy firma KAMBUD nie ma swego właściciela.

mieszkanka
Gość
mieszkanka

cieszmy sie !!!!! ze ktos kupuje remontuje, miasto pieknieje co by było jakby byli sami biedacy i patologia.

Mieszkający obok.
Gość
Mieszkający obok.

Co tu ma jakikolwiek radny do gadania lub jakąkolwiek zasługę. Znalazł się po prostu kupiec którego szukano od dawna i nikogo w ty zasługa.

_mławianka_
Gość
_mławianka_

Moim zdaniem najpiękniejsza zabytkowa kamienica w mieście, mam nadzieję, że los się do niej wreszcie uśmiechnie i zostanie wyremontowana.

Mirka
Gość
Mirka

Przypomnijcie tylko dzięki któremu radnemu nareszcie zajęto się tą stwarzajaca zagrożenie kamienica. Wiecie który radny miasta zmusił do działania burmistrza ?

Silver
Gość
Silver

Ja nie wiem, a jestem ciekawy?

Lech
Gość
Lech

W lokalnych mediach bylo

z bliska
Gość
z bliska

Jak nie wiecie to wam powiem–prawdo podobnie jest to Radny POL. oby ta kamienica nie czekała na remont tak jak ta w centrum miasta opleciona siatką zabezpieczającą.

Mirek
Gość
Mirek

Tak to radny Pol. Znalazłem w archiwum. Byl też wywiad w telewizji

Jaaa
Gość
Jaaa

Teraz pewnie dziwnym trafem kamienice trafi szlag (zawaliła się? Ups, jak przykro, ale to było do przewidzenia, w końcu to ruina) i na jej miejscu powstanie kolejny, jakze piękny i nowoczesny blok…

tyyy
Gość
tyyy

życie na pożar mało miejsca zawalić będzie łatwiej

mławianka
Gość
mławianka

W zasadzie to lepszy blok niż ta ruina, niby ogrodzona, ale jednak zagrażająca przechodniom i nie tylko (ulica obok)
Też nie sądzę, żeby deweloper remontował to jako zabytek – za drogi interes.

kos
Gość
kos

Nie masz racji. W tym miejscu będzie musiała być albo ta kamienica po remoncie (ale to mało realne patrząc na jej stan) albo pobudowana nowa w takim samym stylu jak ta. Konserwator zabytków…. jest coś takiego.

Do kosa
Gość
Do kosa

Ten sam dzięki któremu powstała w Mławie makabryła 2011

milo
Gość
milo

Nie ten sam. Obecny wydał zgodę na wycinkę drzew pod jakże piękny plac zabaw za popówką w parku.