Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

40 proc. uczniów otrzymało wyprawkę szkolną, do rodzin trafiło z tego tytułu ok. 550 mln zł


fot. Pixabay


ksp Mława
Reklama

Świadczenie „Dobry Start” czyli 300 zł na wyprawkę szkolną otrzymało już 40 proc. uczniów, co oznacza, że do rodzin trafiło z tego tytułu ok. 550 mln zł. Liderem wypłat jest Świętokrzyskie – podaje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

W specjalnym raporcie resort wylicza, że najlepiej z wypłacaniem świadczeń z programu „Dobry Start” radzą sobie woj.: świętokrzyskie, gdzie pieniądze otrzymało już 56 proc. uprawnionych; podlaskie – tam środki trafiły do 52 proc. uprawnionych oraz woj. warmińsko–mazurskie – 300 zł otrzymało 50 proc. uprawnionych.

Na kolejnych miejscach pod względem zrealizowanych wypłat są woj.: pomorskie – 49 proc. zrealizowanych wypłat w stosunku do liczby uprawnionych; śląskie – 45 proc; podkarpackie – 43 proc.; mazowieckie – 42 proc. Po 41 proc. wniosków zrealizowały już woj: wielkopolskie; lubuskie; małopolskie i opolskie.

Najmniej wypłat – w stosunku do ogółu uprawnionych zrealizowano według MRPiPS – w woj.: dolnośląskim – 35 proc.wypłaconych; kujawsko-pomorskim – 33 proc.; łódzkim – 24 proc.; zachodniopomorskim – 21 proc. i lubelskim – 20 proc.

„Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny; rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej. Pieniądze przysługują na dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia.

„Wyprawka w jakiejś mierze wyrównuje status dzieci, jest programem równościowym”; „Od tego, kto jak się uczy, kto jak pełny ma tornister (..) zależy bardzo często start w życie zawodowe” – wskazywał premier Mateusz Morawiecki. Świadczenie jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.

Wnioski można składać do 30 listopada. Od 1 lipca do 24 sierpnia złożono ok. 2,55 mln wniosków z 3,4 mln przewidywanych. Większość wniosków rodzice przesłali drogą elektroniczną – 1, 38 mln. Tradycyjnych wniosków papierowych było ok. 1,16 mln. Koszt programu w tym roku to ok. 1,44 mld zł. Taką samą kwotę rząd zaplanował na ten cel w przyszłorocznym budżecie.

źródło: www.kurier.pap.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Aska77
Aska77
3 lata temu

No tak. Dobry start. Już z synem mamy dość. 11 lat. Wczoraj wrócił do domu o 18. Dzisiaj ma na 10:45 i wraca też o 18. Dorośli tak dobrze nie mają:(

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x