Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

40 proc. uczniów otrzymało wyprawkę szkolną, do rodzin trafiło z tego tytułu ok. 550 mln zł


fot. Pixabay

Świadczenie „Dobry Start” czyli 300 zł na wyprawkę szkolną otrzymało już 40 proc. uczniów, co oznacza, że do rodzin trafiło z tego tytułu ok. 550 mln zł. Liderem wypłat jest Świętokrzyskie – podaje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

W specjalnym raporcie resort wylicza, że najlepiej z wypłacaniem świadczeń z programu „Dobry Start” radzą sobie woj.: świętokrzyskie, gdzie pieniądze otrzymało już 56 proc. uprawnionych; podlaskie – tam środki trafiły do 52 proc. uprawnionych oraz woj. warmińsko–mazurskie – 300 zł otrzymało 50 proc. uprawnionych.

Na kolejnych miejscach pod względem zrealizowanych wypłat są woj.: pomorskie – 49 proc. zrealizowanych wypłat w stosunku do liczby uprawnionych; śląskie – 45 proc; podkarpackie – 43 proc.; mazowieckie – 42 proc. Po 41 proc. wniosków zrealizowały już woj: wielkopolskie; lubuskie; małopolskie i opolskie.

Najmniej wypłat – w stosunku do ogółu uprawnionych zrealizowano według MRPiPS – w woj.: dolnośląskim – 35 proc.wypłaconych; kujawsko-pomorskim – 33 proc.; łódzkim – 24 proc.; zachodniopomorskim – 21 proc. i lubelskim – 20 proc.

„Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny; rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej. Pieniądze przysługują na dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia.

„Wyprawka w jakiejś mierze wyrównuje status dzieci, jest programem równościowym”; „Od tego, kto jak się uczy, kto jak pełny ma tornister (..) zależy bardzo często start w życie zawodowe” – wskazywał premier Mateusz Morawiecki. Świadczenie jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.

Wnioski można składać do 30 listopada. Od 1 lipca do 24 sierpnia złożono ok. 2,55 mln wniosków z 3,4 mln przewidywanych. Większość wniosków rodzice przesłali drogą elektroniczną – 1, 38 mln. Tradycyjnych wniosków papierowych było ok. 1,16 mln. Koszt programu w tym roku to ok. 1,44 mld zł. Taką samą kwotę rząd zaplanował na ten cel w przyszłorocznym budżecie.

źródło: www.kurier.pap.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Aska77
Aska77
2 lata temu

No tak. Dobry start. Już z synem mamy dość. 11 lat. Wczoraj wrócił do domu o 18. Dzisiaj ma na 10:45 i wraca też o 18. Dorośli tak dobrze nie mają:(

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x