Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Przybędzie Terytorialsów8 września brama ciechanowskich koszar, ponownie otworzy się dla ok 100 kandydatów do Wojsk Obrony Terytorialnej. To już 5 powołanie do służby w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

W nadchodzącą sobotę, do jednostki wojskowej przy ul. Wojska Polskiego przybędą ochotnicy z Północnego Mazowsza, by rozpocząć tzw. „szesnastkę”, czyli trwające 16 dni, szkolenie podstawowe, którego zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. Po upływie tygodnia, do szkolących się, dołączą kandydaci mający już wcześniej styczność z wojskiem, by rozpocząć 8 – dniowe szkolenie wyrównawcze. Oba szkolenia odbędą się w Siedlcach na Strzelnicy Garnizonowej oraz na Placu Ćwiczeń Taktycznych Gołobórz. „Szesnastka” oraz „ósemka” rozpoczynają 3-letni cykl szkolenia Terytorialsa.

Jak do nas dołączyć?

W Wojskowej Komendzie Uzupełnień właściwej do swojego miejsca zamieszkania, należy złożyć wniosek o powołanie do służby. Na rzecz 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej działa 7 WKU (w Ciechanowie, Siedlcach, Wyszkowie, Ostrołęce, Mińsku Mazowieckim oraz na terenie 2 dzielnic Warszawy: Praga i Śródmieście)

W czasie, kiedy WKU proceduje dokumentację, ochotnik powinien rozpocząć przygotowania: zapoznać się z materiałami, które pozwolą odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej (dostępne na stronach WKU lub WOT), zadbać
o podniesienie Swojej sprawności fizycznej. WKU, poinformuje o proponowanych terminach wizyty w jednostce. Podczas takiej wizyty ochotnika zapoznaje się z jednostką, ze specyfiką służby terytorialnej oraz z harmonogramem szkolenia. Podczas wizyty w jednostce pobierane są również pomiary by przygotować mundur i buty.

Kolejnym krokiem jest spotkanie z Komisją kwalifikacyjną, ma to formę rozmowy sprawdzającej wiedzę kandydata z zakresu udostępnionych materiałów informacyjnych. Podczas spotkania analizowana jest także dokumentacja dostarczona przez kandydata.

Pozytywny wynik kwalifikacji będzie skutkował skierowaniem kandydata na badania lekarskie i psychologiczne. Po otrzymaniu pozytywnych orzeczeń wojskowej komisji lekarskiej oraz pracowni psychologicznej kandydatowi zostanie doręczona karta powołania. Nastąpi to nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia.

Misja i zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. Stanowią one uzupełnienie i jednocześnie są komplementarna częścią potencjału obronnego Polski. Misją WOT-u jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Obecnie służbę w WOT pełni 12 tys. ochotników, do końca roku liczba ta ma wzrosnąć do 20 tys.

WOT na Północnym Mazowszu

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w 4 rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Misją 5. Mazowieckiej Brygada Obrony Terytorialnej, jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 17 powiatów. Natomiast w czasie wojny Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.

Obecnie 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1000 żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową.

Aneta SZCZEPANIAK
Rzecznik prasowy
5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x