Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Aleja św. Wojciecha po częściowych odbiorach, ale nadal zamknięta dla samochodówksp Mława
Reklama

Aleja Świętego Wojciecha powstała w ramach projektu „Skomunikowanie miasta Mława z węzłem przesiadkowym i korytarzami transportowymi sieci TEN-T” przy wykorzystaniu środków Regionalnego Instrumentu Terytorialnego. Całkowita wartość projektu wyniosła 6 047 849,23 zł. Miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości blisko 50 proc. kosztów tego przedsięwzięcia – 2 950 170,36 zł.

– Inwestycja zapewni ważny i potrzebny wyjazd z największego osiedla Mławy – Osiedla Książąt Mazowieckich, lepiej skomunikuje mieszkańców różnych dzielnic Mławy i  docelowo wyprowadzi ruch samochodów ciężarowych z centrum na obrzeża – wylicza atutu Alei Świętego Wojciecha burmistrz Sławomir Kowalewski.

Historia alei

Jej przebieg pojawił się w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Mławy już w 2002. Autor dokumentu – mgr inż. Arch. Mirosława Gutowska, wyznaczyła przebieg  drogi niemal identyczny do obecnie realizowanego. Miała biec od ul. Kościuszki wzdłuż torów do ul. Sienkiewicza, dalej – poprzez ul. Banku Miast – docierała do ul. Płockiej skąd odbijała nowym śladem na północny-wschód,  ostatecznie łącząc się z drogą krajową nr 7. Dzięki temu, że miasto porozumiało się z PKP możliwa jest korekta i stworzenie jeszcze lepszych warunków komunikacyjnych dla tego traktu.  Spółka kolejowa nieodpłatnie przekaże miastu nieruchomość (stary budynek dworca), która zostanie wyburzona. Aleja Świętego Wojciecha będzie prowadziła po terenach pozyskanych od kolei, potem skręci w kierunku Płockiej, z którą połączy się dużym rondem tuż przed marketem budowlanym. II etap drogi już jest projektowany, a początek jego realizacji burmistrz zapowiada w przyszłym roku. W kolejnym etapie aleja będzie biegła od Płockiej w kierunku „siódemki”, łącząc się z tą drogą z okolicy ul. Kruczej. Ostatecznie stworzy pętlę Mławy wyprowadzając ruch ciężki z centrum, odblokowując m.in. ulice: Napoleońską, Piłsudskiego, Żwirki, Batalionów Chłopskich, Batorego, Podmiejską.

Odbiór techniczny bez zastrzeżeń

Póki co zakończyły się prace budowlane przy pierwszym odcinku tej drogi. Dokładnie 1160 metrów nowej jezdni połączyło ulice Kościuszki i Sienkiewicza. Tuż obok wybudowane zostały ścieżka rowerowa i chodnik. W czwartek 30 sierpnia br. Wydział inwestycji Urzędu Miasta Mława rozpoczął procedury związana z odbiorem I etapu budowy Alei.  – Protokół odbioru został podpisany. Nie mieliśmy żadnych uwag do inwestycji. Zawiadomiliśmy też Straż Pożarną i Sanepid, te dwie instytucji mają 2 tygodnie na wydanie stanowisko w sprawie ewentualnych zastrzeżeń do inwestycji. Następnie pozwolenie wyda Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – informuje o procedurach naczelnik Krzysztof Jaros.

W ramach projektu wybudowana została droga gminna o długości 1,16 km z chodnikiem i ścieżką rowerową, parkingami, zatokami i zjazdami. Na pustej jeszcze drodze działa już uliczne oświetlenie, na co zwracali uwagę mieszkańcy. Trakt został dostosowany do planowanego dworca zintegrowanego, który ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie drogi i przystanku „Mława Miasta”.

Nowoczesne technologie

Przy jej budowie zastosowano najlepsze materiały i najnowocześniejsze technologie.  Dolna warstwa podbudowy powstała z kruszywa naturalnego niezwiązanego, łamanego, o uziarnieniu 0/31,5 mm. Droga jest pokryta trzywarstwową pokrywą asfaltu.  Dolna warstwa ma grubość 10 cm, kolejna – wiążąca – jest o grubości 6 cm. Warstwa ścieralna składa się ze specjalnej mieszanki typu SMA o uziarnieniu do 8 mm, jest wykonana na bazie grysów gabro, z asfaltem modyfikowanym polimerami i włóknami celulozowymi. Nazywana jest cichą nawierzchnią, ponieważ ogranicza emisję hałasu, a dodatkowo jest bardziej wytrzymała na niskie temperatury niż tradycyjny asfalt. Projektantem drogi jest Tomasz Dusiński, a jej wykonawcą firma  Krusz Bet.

W sąsiedztwie drogi posadzono 1500 krzewów i 70 drzew, które w przyszłości stworzą dodatkowy ekran dźwiękowy. Ulica na razie jest zamknięta dla ruchu kołowego.

źródło: UMM

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
52 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Pixel
Pixel
3 lata temu

Proponuję się przejechać i samemu sprawdzić. Jedna z najlepszych dróg bardzo cicha nawierzchnia. A tak informacyjnie to studzienki są w pasie zieleni więc ten co krytykuje pewnie nawet tam nie było. Ścieżką jeździ się świetnie dziś otwarta proponuję niech każdy sam doświadczy. Dobra robota

Egon Olsen
Egon Olsen
3 lata temu

Jak puszczą ruch, to wesoło będą mieli mieszkańcy uliczek domów jednorodzinnych. Głupota budować takie nowe drogi etapami do nikąd. Tak planowali, snuli wizje od 16 lat, chyba aby kolejna kiełbasa wyborcza ta Aleja św. Wojciecha. Może okaże się że sam św. Wojciech wędrował tym szlakiem. A tak poważnie to takie inwestcje powinny być realizowane ciągiem do końca żeby miały sens. Teraz tylko kolejna nowa prosta dla szybkich i wściekłych.

Ramzes
Ramzes
3 lata temu

Przejechałem się dziś tą ścieżką rowerową i powiem tyle – fałdy i nierówności na studzienkach. Brawo Panie Burmistrzu. Tak się wydatkuje nasze pieniądze.

Tomo
Tomo
3 lata temu
Reply to  Ramzes

U nas w Mławie to już tradycja, taka STUDZIENKOWA LIPA. Zobacz jak wyglądają inne nowe ulice. Nie wiem gdzie jest przyczyna, ale partacze nie wykonawcy i tyle. Na rondach też jakiś specjalista wymyślił bruk zamiast kostki. Tiry wyrywają ten bruk i dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.

Mieszkanka
Mieszkanka
3 lata temu

Barwo dla Burmistrza!! takiego w całej samorządności nie mieliśmy, przeanalizujcie wszystkie kadencje i napiszcie co który zrobił o ile macie dobą pamięć? nie mówiąc już o podejściu do mieszkańca (kulturalny, miły, do każdego podejdzie przywita się) jest wśród nas, nie jest bufonem jak inni. Dziękujemy za to co Pan robi dla społeczności Mławskiej. Powodzenia Panie Burmistrzu!!!

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu
Reply to  Mieszkanka

Z ktorego psychiatryka Cię wypuscili????????

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lata temu
Reply to  Mieszkanka

M. in. praktycznie sprywatyzowana oczyszczalnia ścieków, zaprzepaszczenie kolejki wąskotorowej, nierówne jezdnie i chodniki, brak skomunikowanych ze sobą ścieżek rowerowych, korki na Piłsudskiego, wydatek 2 mln zł na prywatny parking, brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bajoro po deszczach w parku miejskim, do dziś nie zrealizowany remont kina, utrzymywanie na stanowisku przez długi czas dyrektor MDK mimo jej przyznania się do jazdy po alkoholu, brak do dnia dzisiejszego słynnego dworca zintegrowanego (a tyle kadencji go zapowiadał), wykup działek i późniejsza rezygnacja z planów budowy drogi wzdłuż „7” – między Piaskową a cmentarzem komunalnym, katastrofalny stan dróg po słynnej budowie kanalizacji czy na drodze łączącej Gdyńską z zalewem. Wymieniać dalej Pani „Dobra Pamięć”?

Claude
Claude
3 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Wow! Chyba się strasznie boicie tam w ratuszu, żeby ktoś was przypadkiem nie zmienił… Czujecie oddech konkurencji.. cha cha

h13
h13
3 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Bardzo trafnie wypunktowane.
Mnie najbardziej wkurza z tych rzeczy – katastrofalny stan dróg po słynnej budowie kanalizacji..
Zrobili coś, ale spierdzielili coś innego..
Co do ścieżek również się zgadzam.

Z bliska
Z bliska
3 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ!!!w stu procentach. No ale jak sam zauważyłeś, sa także zadowoleni, mieszkańcy z fzialan Burmistrza, którym trzeba nie wiele, wystarczy ze Burmistrz podejdzie porozmawia, rękę poda, usmiechnie się, i ws,ystko jest oky, a że nie potrafi zrealizować nawet swoich planów przez ,12 lat to mało ważne wazne ze potrafi się uśmiechnąć, Szanowna Pani a cóż Panu Burmistrzowi zostało jak tylko się uśmiechać, bo więcej nic nie potrafi. ach zapomniał bym umie także dobrze jeździć na rowerze., i co najwazniejsze, dobrze współpracuje z deweloperami w ramach PPP.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Aha, zapomniałem wymienić też syf i smród zostawiany za autobusami MKM i rozpadającymi się (np zguba dużego kawałka blachy na Wólce przy PKP a czego kierowca nawet nie zauważył), na co się burmistrz zgodził zawierając kolejną umowę (na 2018 rok).

Z bliska
Z bliska
3 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

A zeby blachy nie odpadły, to Ratusz, juz oglosil ze zakupi autobusy, i od nowego roku bedzie komunikacje miejską prowadzila miejska spolka od drog, pod wodzą wybitnego znawcy Dubojskiego, —-bedzie ciekawie.

Obserwujący
Obserwujący
3 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Mława w ostatnich 20 latach zmieniła się kolosalnie. Co Cię zaskoczy zmieniła się na lepsze.
Nawet nie będę się wdawał z Tobą w polemikę odnośnie tej listy, bo to nic nie da. Przecież według Ciebie wszystko jest źle nawet jeśli dla innych jest dobrze, ponadto Ty już sobie znalazłeś osobę, którą możesz za wszystko obwiniac.
Prawda zaś jest taka, że to Ty jesteś typem człowieka, który nawet jak wygra na loterii 100 milionów będzie nieszczęśliwy, bo przecież nie wygrał więcej.
Swoją drogą czasem zastanawia mnie co Tobie i kilku innym osobom, które tak mocno wylewają żale na tym forum zrobił Burmistrz Kowalewski, że w zasadzie za wszystko go winicie.
To wygląda na jakąś personalną urazę, czyżby nie poznał się na Waszych talentach i nie zatrudnił Was do pracy? 😉

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lata temu
Reply to  Obserwujący

Dla Twojej wiadomości – jestem zadowolony ze swojej pracy a praca w samorządzie to nie dla mnie. Poprostu 😉 a co do burmistrza to czy to był Kowalewski czy kto inny to on odpowiada jako gospodarz za to co się dzieje w mieście. A to co wypunktowałem to są jego zaniedbania, co gorsze, nie za jego prywatne a za publiczne pieniądze. No ale skoro on sobie dobrał takich pracowników którzy cytuje ” nie zdażyli czy nie złożyli wcale wniosków o dofinansowania na różne cele” to o czymś to jednak świadczy. Poza tym, wymieniłem tylko część tych jakże wspaniałych obietnic wyborczych z poprzednich kampanii a które kompletnie olał. No ale prawda zawsze będzie niektórych kolila w oczka także czekam niecierpliwie na minusy 🙂 pozdro

Z bliska
Z bliska
3 lata temu
Reply to  Mieszkaniec

Minusy mogą ci tylko stawiać klakierzy Kowalewskiego, a ci ktorzy widzą te działania będą Ci stawiać tyljo plusy, a prawda zawsze się obroni.

Olo
Olo
3 lata temu
Reply to  Obserwujący

Obserwujący, powinieneś oberwować szerzej. To jest normalne zjawisko. Inne miasta i wsie tak samo rozwijają się.

Z bliska
Z bliska
3 lata temu
Reply to  Obserwujący

Najważniejsze że na tobie się poznał zatrudniajac Cię ,abys na portalach chwalil pod niebiosa osiagniecia Kowalewskiego, tylko tą fuche możesz nie dlugo stracić.

Leszek Nowak
Leszek Nowak
3 lata temu

Bardzo się cieszę z tej drogi i już nie mogę doczekać otwarcia – przede wszystkim ze względu na świetny trakt rowerowy i późniejsze połączenia z zalewem. To będzie coś – dojechać z OKM-u na Rudę ścieżką rowerową!

Owca
Owca
3 lata temu
Reply to  Leszek Nowak

W marzeniach na razie, ale niech Ci będzie.

Wiki
Wiki
3 lata temu

Tam powinno być normalne przejście dla pieszych. W zimę sport wyczynowy z walizkami po tym wiadukcie. Dodatkowo kilka miejsc parkingowych.

Zenek
Zenek
3 lata temu
Reply to  Wiki

Miejsca parkingowe będą na terenie dworca zintegrowanego przyległego do wiaduktu. Wiki proponujesz przejście po torach !? Szok !!!. Przecież są schody i winda. oraz płotki zamykające dostęp do torowiska. Na samobójców i tak to nie wystarczy

Wiki
Wiki
3 lata temu
Reply to  Zenek

Oj Zenio, Zenio… Czego dotyczy artykuł?! Torowiska św. Wojciecha?! Chodzi o przejście z peronu od strony OKM. Ludzie będą chodzić na skróty. Jakiś tam płotek ich nie powstrzyma. Projektant powinien pomyśleć o ułatwieniu choćby z jednej strony. Po co ładować się z walizami na wiadukt? I tak po tej stronie będzie (mam nadzieję 😉 ) docelowo dworzec. Nawet ze światłami na żądanie dla przechodniów. Nie przesadzajmy, to nie jest marszałkowska żeby takie rozwiązanie korkowało ruch.

Mika
Mika
3 lata temu

Nie byłam na tej ulicy, wiec mam pytanko do osób, które już tam były. Czy osoby niepełnosprawne będą mogły w ogóle tam wjechać na wózkach? Ostatnio burmistrzowi zapomina się o osobach niepełnosprawnych, więc moze i tym razem o nich zapomniał…

Jurek
Jurek
3 lata temu
Reply to  Mika

Są łagodne podjazdy na przejściach dla pieszych w całym ciągu chodników, ale żeby dostać się na drugą stronę torowiska, na perony trzeba skorzystać z windy lub schodów, jak ktoś jest zdrowy. .

Wojciech
Wojciech
3 lata temu

Jakość użytych materiałów bardzo słaba, krawężniki, kostka – najtańsza, brak specjalnych wypukłych i płyt przy przejściach dla pieszych, ogólnie po kosztach, szkoda…

Rowerzysta
Rowerzysta
3 lata temu
Reply to  Wojciech

Wojciechu, wczoraj zwiedzałem, a Ty chyba jeszcze tam nie byłeś, bo „specjalne wypukłe płyty” są przy każdym przejściu

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu
Reply to  Rowerzysta

Wojciech widzial to w telewizji Kurskiego, a tam takich plyt nie bylo.

Jurek
Jurek
3 lata temu
Reply to  Wojciech

Jak sprawdziłeś ceny ? Jesteś pracownikiem firmy wykonującej tę drogę ?

Wojciech
Wojciech
3 lata temu
Reply to  Jurek

Nie czytam BIP…

Natura
Natura
3 lata temu

Wszystko ładnie, ale ani jednego kosza na śmieci…

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu
Reply to  Natura

Kosze są zamowione, będą instalowane, przed wyborami, a poinformuje nas o tym odchodzących Burmistrz Kowalewski.

mirek
mirek
3 lata temu

podoba mi sie ta droga!

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu
Reply to  mirek

Droga, nie jest do podobania, tylko do jeżdżenia.

Janusz
Janusz
3 lata temu
Reply to  mirek

Fajna ta droga, taka nie za wąska nie za szeroka

Z bliska
Z bliska
3 lata temu
Reply to  Janusz

Akurat w sam raz dla Ciebie Januszu, abys mógł sobie spacerowac, w jedna i w drugą stronę, a jak cie nogi zabola usiadziesz sobie na trawce.

Lechu
Lechu
3 lata temu

Narzekacie na kostkę dla rowerów, pogadamy za kilka lat jak będziesz śmigał po dziurach i łatach!!!

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Lechu

Lechu weź się zbadaj.Asfalt na ścieżce rowerowej bedzie nie do ruszenia.Zobacz co się dzieje z kostką na marszałkowskiej,Ale ty pewnie nawet na rowerze nie jezdzisz

mławianka
mławianka
3 lata temu

Nareszcie, jedna jedyna porządna ścieżka rowerowa, a nie jakaś tam kostka, która wcale nie jest bezpieczna dla rowerzystów, tylko pewnie prowadząca znikąd donikąd

Stefan
Stefan
3 lata temu
Reply to  mławianka

Z artykułów wcześniej zamieszczanych w mławskich mediach wynika, że ta ścieżka będzie łączyć się ze ścieżkami zaprojektowanymi w ulicy Kościuszki i Granicznej. Zarządca drogi wojewódzkiej jakimi są ulice Piłsudskiego i Gdyńska przygotowuje także projekty przebudowy tych dróg a więc docelowo rowerem będzie można dojechać nad zalew Ruda.

do Stefka
do Stefka
3 lata temu
Reply to  Stefan

O ile zarządca drogi łączącej Gdyńską i zalew raczy ruszyć swoje cztery litery i ją wyremontować. Jak na razie na to się nie zanosi.

pryszcz
pryszcz
3 lata temu
Reply to  Stefan

Mam nadzieję, że dożyję tego…:)

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  pryszcz

Zależy od tego ile masz lat 🙂

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Jesli o mnie chodz, to 25 mi brakuje do 100-ki, czuje ze przez taki czas to zrobią bo jak ostatnio jechalem to trzeslo jak diabli.

4kolka
4kolka
3 lata temu
Reply to  Anonimowo X

A na Okólnej jak trzęsie! Teraz jest tam już tyle dziur, że niedługo ta droga stanie się całkowicie nieprzejezdna.

h13
h13
3 lata temu
Reply to  Stefan

Stefan, to w sumie dobra informacja.
Wiesz, może kiedy to realnie może nastąpić?

ramzes
ramzes
3 lata temu
Reply to  h13

Podczas kampanii wyborczej a której, to zależy od „szczęścia”

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu
Reply to  Stefan

A realizacja tych inwestycji, lacznie z dywanikiem asfaltowym na drodze bedzie , robiona juz po wyborach za nowego Burmistrza. Bo Kowalewski szykuje się do odjazdu do Trzcinca .

h13
h13
3 lata temu
Reply to  mławianka

Ja budowali tę drogę modliłem się o to aby w końcu ktoś pomyślał i zrobił drogę rowerową asfaltową i o dziwo zrobili. Super, bo te z kostki to jest po prostu tragedia.

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu
Reply to  h13

Ale Ty jesteś szczęściarzem, jednak PAN BOG CIĘ WYSŁUCHAŁ, musisz sie częściej modlić o innych inwestycjach. Ale najlepiej by było jsk byś się pomodlil, żeby skończyły się już RZĄDY KOWALEWSKIEGO.

h13
h13
3 lata temu
Reply to  Anonimowo X

Zbyt mało ironii w twojej wypowiedzi.
Postaraj się bardziej..

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu
Reply to  h13

Nie spodziewałem sie takiej oceny, na przyszłość skorzystam z twej rady i będzie ironi jeszcze wiecej.

Z bliska
Z bliska
3 lata temu
Reply to  h13

Zbliza sie godzina, 13 czas na twoj komentarz.

52
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x