Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Układ ratalny, czyli koło ratunkowe dla dłużników


ZUS radzi przedsiębiorcom jak wyjść z zadłużenia. Rozwiązaniem są układy ratalne. W I półroczu na terenie województwa mazowieckiego zawarło je ponad 3,9 tys. przedsiębiorców. Układy opiewały na kwotę ponad 277 mln zł.

Sprzedam Piec


Jak pozbyć się długu w ZUS? Najlepiej rozłożyć go na raty. Zainteresowanie zawarciem układu ratalnego jest duże. W I półroczu 2018 roku na terenie województwa mazowieckiego rozłożono na raty ponad 277 mln zł. W samym tylko Płocku i powiecie płockim układy ratalne na łączną kwotę 6,6 mln zł podpisały132 podmioty. To daje średnio ponad50 tys. zł długu na jednego przedsiębiorcę.Co ważne układ ratalny zawiesza jednocześnie postępowanie egzekucyjne prowadzone względem przedsiębiorcy.Korzystne jest także to, że obejmuje dług razem z odsetkami za zwłokę naliczonymi do dnia złożenia wniosku, dodatkowe opłaty, a także koszty upomnienia.

Doradcy pomagają

Układ ratalny to nic innego jak zobowiązanie opłacenia zaległych składek w dłuższym terminie i na uzgodnionych warunkach. Formalności załatwia się łatwo, ponieważ we wszelkich czynnościach, w tym także kompletowaniu dokumentów, pomagają doradcy ds. ulg i umorzeń w placówkach ZUS. Ich praca jest chwalona przez klientów, ponieważ na każdym etapie rozpatrzenia wniosku kontaktuje się z nimi ta sama osoba, która zna wszystkie szczegóły sprawy.

O układ ratalny może starać się płatnik składek, czyli przedsiębiorca, ale również osoba, która przestała już prowadzić działalność. Mogą to być także inne osoby, które są zobowiązane do zapłaty należności z tytułu zaległych składek na podstawie prawomocnej decyzji o przeniesieniu odpowiedzialności (spadkobiercy, osoby trzeciej), małżonek odpowiadający z majątku wspólnego a nawet ubezpieczony, który ponosi odpowiedzialność za zadłużenie z tytułu składek.Układ ratalny dotyczy zarówno składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne jak i Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych.

Nie należy bać się zawarcia układu ratalnego. Jeżeli sytuacja finansowa przedsiębiorcy ulegnie zmianie, to można złożyć wniosek o zmianę warunków udzielonej ulgi. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty uzasadniające prośbę, a ZUS na ich podstawie oceni, czy zmiana warunków umowy jest zasadna.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących możliwości spłaty zadłużenia w ratach można zwrócić się o pomoc do doradców do spraw ulg i umorzeń w placówkach ZUS.

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x