Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Pierwsze karty odkryte. Jest lista zarejestrowanych komitetów wyborczych


Do 27 sierpnia powinny zawiązać się komitety wyborcze, które chcą uczestniczyć w najbliższych wyborach samorządowych. W tym terminie komitety powinny złożyć o swoim zawiązaniu  zawiadomienie odpowiednio do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego. W 10 gminach powiatu mławskiego Komisarz Wyborczy w Ciechanowie zarejestrował 21 komitetów wyborczych wyborców. Oprócz tego Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 17 komitetów wyborczych, mogących wystawiać listy na terenie całego kraju.


Spośród liczących się partii politycznych na naszym terenie wystawienie list wyborczych już zapowiedział Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem. Choć na szczeblu krajowym powstał Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska, to według nieoficjalnych wiadomości na terenie powiatu mławskiego nie będzie wystawiał list. Działacze PO i Nowoczesnej szukają sobie miejsc na innych listach wyborczych.

Na szczeblu powiatowym (deklarującym wystawienie kandydatów do powiatu i gmin) zarejestrował się jedynie Komitet Wyborczy Wyborców Sławomira Kowalewskiego, którego pełnomocnikiem wyborczym jest Grażyna Kujawska, a pełnomocnikiem finansowym Marek  Stanisław Bilski.

W gminie Strzegowo zarejestrowano pięć komitetów wyborczych:  Komitet Wyborczy Wyborców Adama Papierzyńskiego, Komitet Wyborczy Wyborców Bogumiła Lubańskiego, Komitet Wyborczy Wyborców Jarosława Pisarka, Komitet Wyborczy Wyborców Moniki Witkowskiej, Komitet Wyborczy Wyborców Przemysława Pałuby i Komitet Wyborczy Wyborców Renaty Dobrzyńskiej.

W gminie Wieczfnia Kościelna zarejestrowano trzy komitety: Komitet Wyborczy Wyborców Agnieszki Głowackiej, Komitet Wyborczy Wyborców Jerzego Pękały i Komitet Wyborczy Wyborców Mariusza Gębali.

W gminie Lipowiec Kościelny powstał jedynie jeden komitet: Komitet Wyborczy Wyborców Aktywni Dla Gminy z pełnomocnikiem Katarzyną Wałkuską.

W gminie Szydłowo zarejestrowane zostały dwa komitety:  Komitet Wyborczy Wyborców – Grzegorz Rochna i Komitet Wyborczy Wyborców Nasza Przyszłość  z pełnomocnikiem Alicją Teresą Rudnicką.

W gminie Stupsk powstały dwa komitety: Komitet Wyborczy Wyborców Mieszkańców Gminy Stupsk z pełnomocnikiem Iwoną Dorotą Wawrzyńczak i Komitet Wyborczy Wyborców Przyszłośc i Rozwój reprezentowany przez Katarzynę Staniszewską.

W gminie Szreńsk zawiązane zostały trzy komitety: Komitet Wyborczy Wyborców Mieszkańców Gminy Szreńsk z pełnomocnikiem Agnieszką Ćwik, Komitet Wyborczy Wyborców Nasza Gmina Szreńsk z pełnomocnikiem Niną Beatą Popielarską i Komitet Wyborczy Wyborców Przyszłość reprezentowany przez Bartosza Kamila Stasiaka.

W gminie Radzanów powstał tylko Komitet Wyborczy Wyborców Przemysława Pakuszewskiego.

W gminie Dzierzgowo również tylko  Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Kucińskiego.

W gminie Wiśniewo też zarejestrowano tylko jeden komitet: Komitet Wyborczy Wyborców  Razem Zmienimy Gminę Wiśniewo z pełnomocnikiem Włodzimierzem Bęcławskim.

Zgłoszenie komitetów to jednak dopiero pierwszy krok w samorządowych wyborach i nie oznacza on, że zarejestrowany komitet na pewno wystawi kandydatów na radnych czy wójtów. Warto tu bowiem przypomnieć, że warunkiem zgłoszenia kandydatury na wójta jest zgłoszenie list radnych z tego samego komitetu. Mieszkańcy zgłaszający kandydata na wójta muszą zarejestrować taki komitet, który najczęściej już w nazwie zdradza, że jest tam kandydat na wójta. Również partie polityczne mogą wystawić kandydata wraz ze zgłoszonymi listami kandydat ów na radnych.

Częściowo jednak sytuacja już stała się jaśniejsza. Na szczeblu powiatu liczyć się będą cztery komitety, które zresztą i dziś mają w składzie rady powiatu radnych. Na pewno mandaty zdobędą PiS i PSL, być może znajdą się tam również radni z ramienia lewicy i KWW Sławomira Kowalewskiego.

Rejestracja komitetów nie zmieniła oceny sceny politycznej w mieście. Tu walka o mandaty radnych rozegra się pomiędzy KWW Sławomira Kowalewskiego, PiS, PSL i SLD.  Nie będzie też innych kandydatów na burmistrza, walka rozegra się pomiędzy Burchackim, Kiełbińskim i Kowalewskim.

Ciekawie zapowiadają się wybory w gminie Strzegowo. Tam teoretycznie aż pięć komitetów wyborczych wyborców może zgłaszać kandydatów na wójta.

W Wieczfni Kościelnej ciekawostką jest ubieganie się o fotel wójta byłego posła Samoobrony Jerzego Pękały. Z własnego komitetu wyborczego kandydować będzie Mariusz Gębala, popierany przez obecnego wójta. Nieoficjalnie mówi się, że kandydować na wójta będzie tu również Maciej Jankowski z PiS.

W gminie Szydłowo najgroźniejszym kontrkandydatem obecnego wójta Wiesława Boczkowskiego, który będzie ubiegał się o powtórny wybór z list PSL będzie obecny przewodniczący rady gminy Grzegorz Rochna.

W Radzanowie obecny wójt Andrzej Wójcik, nie będzie ubiegał się kolejny raz o funkcję wójta, ale wystartuje do rady powiatu z listy PSL.

W Dzierzgowie obecny wójt Rafał Kuciński zmierzy się tylko z kontrkandydatką z listy PSL.

Kolejnym ważnym terminem będzie data 17 września. Wtedy okaże się, które z zarejestrowanych komitetów wyborczych zgłosiły listy kandydatów do sejmiku, rady powiatu, miasta i gmin. Dopiero te komitety, które takie listy zarejestrują, będą mogły do 26 września zgłosić kandydatów na burmistrza i wójtów.

Z ostatniej chwili:

PKW opublikowało zaktualizowaną listę zgłoszonych komitetów. W Mławie pojawił się jeszcze jeden nowy: Komitet Wyborczy Wyborców Moje Miasto Mława 2018 z pełnomocnikiem Patrykiem Adrianem Arentem. W Strzegowie pojawił się Komitet Wyborczy Wyborców Wiesława Zalewskiego i Komitet Wyborczy Wyborców Jarosława Pisarka. W Wiśniewie pojawiły się dwa nowe: Komitet Wyborczy Wyborców Władysława Maćkiewicza i Komitet Wyborczy Wyborców Teraz Młodzi z pełnomocnikiem Anetą Racką. Po jednym komitecie przybyło w Wieczfni Kościelnej – Komitet Wyborczy Wyborców Nasza Gmina Wieczfnia Kościelna, w Szreńsku – Komitet Wyborczy Wyborców Razem Łatwiej oraz Radzanowie – Radzanów Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Nowakowskiego.

JK

hr />

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mławianin
Mławianin
4 lata temu

Komitet Wyborczy Wyborców Moje Miasto Mława 2018 z pełnomocnikiem Patrykiem Adrianem Arentem
Kto to jest P.A. Arent

Przejazdem
Przejazdem
4 lata temu

Nawet Szydłowo zaniemówiło, dziwne.

O co chodzi
O co chodzi
4 lata temu

Czyżby już taktyka zastraszania zadziałała? Brak komentarzy to wręcz niewiarygodne

Paweł
Paweł
4 lata temu

To się za przeproszeniem sraczka zacznie 🙂

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x