Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę


Jednym z najczęstszych sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Wypowiedzenie takie może złożyć zarówno pracodawca jak i pracownik. Po złożeniu wypowiedzenia istniejący stosunek pracy ulega zakończeniu po upływie odpowiedniego okresu. Oczywiście złożenie przez pracownika wypowiedzenia umowy o pracę nie wymaga zgody pracodawcy, tak jak i złożenie wypowiedzenia przez pracodawcę nie wymaga zgody pracownika.


Na początku 2016 r. w Kodeksie Pracy zostały zmienione dotychczasowe przepisy dotyczące okresów wypowiedzenia. Obecnie można wymienić 2 istotne czynniki wpływające na okres wypowiedzenia umowy o pracę:

– rodzaj zawartej umowy

– okres zatrudnienia u pracodawcy

I tak okres wypowiedzenia dla umowy:

1) na okres próbny wynosi:

  1. a) do dwóch tygodni – 3 dni robocze
  2. b) dłuższy niż 2 tygodnie – 1 tydzień
  3. c) na 3 miesiące – 2 tygodnie

2) na czas określony i na czas nieokreślony wynosi:

  1. a) jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy – 2 tygodnie
  2. b) jeżeli pracownik był zatrudniony od 6 miesięcy do 3 lat – 1 miesiąc
  3. c) jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata – 3 miesiące

Ważną zmianą między wcześniejszymi przepisami, a obecnymi jest sposób liczenia okresu wypowiedzenia. Obecnie nie jest istotne na jaki czas zawarliśmy umowę i jaki tam widnieje zapis o okresie wypowiedzenia, ale ważny jest faktyczny okres zatrudnienia u danego pracodawcy. Dlatego też należy pamiętać, że do okresu zatrudnienia zalicza się wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy niezależnie od przerw występujących w tym zatrudnieniu.

Kolejnym istotnym aspektem jest sposób liczenia początku okresu wypowiedzenia. Otóż najczęstszy okres wypowiedzenia umowy o pracę tj. obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oznacza to, że np. jeśli przysługuje nam 1 tygodniowy okres wypowiedzenia, a wypowiedzenie złożyliśmy w dniu 16.08.2018 r. (czwartek), to okres wypowiedzenia upłynie w dniu 25.08.2018 r. (sobota).

Natomiast jeśli przysługuje nam miesięczny okres wypowiedzenia, a wypowiedzenie złożyliśmy 16.08.2018 r., to okres wypowiedzenia upłynie nam 30.09.2018 r. (koniec następnego miesiąca).

Na koniec należy dodać, że o ile pracodawca stosunkowo łatwo może nam wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony, o tyle wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony wymaga podania uzasadnienia i konkretnej przyczyny, przy czym nie każda przyczyna będzie uzasadniała złożenie takiego wypowiedzenia przez pracodawcę.

Łukasz Zabłocki


Wszystkie artykuły z działu prawnego znajdziesz TUTAJ.

Łukasz Zabłocki Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W okresie nauki odbył półroczne studia na uczelni Universitat de Valencia w Hiszpanii. Obecnie odbywa on aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Od 2015 r. prowadzi rodzinną Kancelarię Prawną w Mławie we współpracy z wieloletnim radcą prawnym Waldemarem Zabłockim i adwokatem Sebastianem Zabłockim.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x