Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

„Mława 1939” – wzruszające widowisko z udziałem mieszkańców i żołnierzy [fotorelacja]


Jak żyli nasi dziadkowie i ojcowie? Jak wyglądało życie w codziennej  przedwojennej Mławie?  O tym i o dramacie sprzed 79 lat poprzez różnego rodzaju scenki rodzajowe starali się odpowiedzieć twórcy  inscenizacji określanej jako „Mława 1939”.


Zanim rozpoczęło się tegoroczne widowisko, o godzinie 17.00 na Starym Rynku w Mławie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 79. Rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy  pod Mławą oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Jak co roku, nie zabrakło przemówień okolicznościowych, apelu pamięci, salwy honorowej i defilady pododdziałów 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.  Burmistrz Sławomir Kowalewski wręczył gen. dr Leszkowi Surawskiemu Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta. Medale „Zasłużony dla Miasta Mława” otrzymali: ppłk Krzysztof Futyma, komendant Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie; ks. ppłk Marek Wojnarowski, kapelan 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Robert Murawski, obsługujący pirotechnikę i Krzysztof Hincman – zastępca komendanta powiatowego policji w Mławie.

Inscenizacja nalotu bombowego na Mławę  zatytułowana „Mława 1939” rozpoczęła się  około godz. 18.00.   Przybyła publiczność zobaczyła wzruszające i pięknie przedstawione sceny rodzajowe z życia codziennego, przedwojennych mieszkańców Mławy.

Zakończeniem rekonstrukcji była scena nalotu bombowego. Nad Starym Rynkiem pojawiły się   2 niemieckie samoloty, a aktorzy pokazali dramat bombardowanej ludności. Inscenizację nalotu bombowego na miasto „Mława 1939”  wyreżyserował Mariusz Tarnożek a aktorami byli rekonstruktorzy cywilni i wojskowi.

Na zakończenie tej części uroczystości zapalono znicze w parku miejskim pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

RK

« 1 z 5 »

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
63 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Emerytka
Emerytka
3 lata temu

Jak czytam takie komentarze, to myślę, że chyba nie zasługujecie ani na takie imprezy, ani na takich rekonstruktorów, ani na takiego burmistrza jak macie. Nic nie szanujecie, nic nie potraficie docenić. W starożytności lud żądał chleba i igrzysk. Wy chleb już macie, a żadne igrzyska was nie zadowolą. Malkontenci, marudy, nieudacznicy, którzy sami nie założą kostiumów, nic nie napiszą (prócz pseudo literatury na forum), nic nie namalują, nic nie powiedzą, tylko anonimowo skrytykują, poniżą, obrażą. Dobrze, że wiem, że na tym forum pisze tylko kilka osób pod różnymi nazwami, bo inaczej załamałabym się. A tak wiem, że Mława to urocze miasto, w którym żyją ciekawi i mądrzy ludzie. Komentujący, zastanówcie się nad sobą. Postarajcie się polubić miejsce, w którym mieszkacie. Zawstydźcie się!

Danuta Gastołek
Danuta Gastołek
3 lata temu
Reply to  Emerytka

Dziękuję Pani za tę wypowiedź. Też tak myślę.A podpisywanie swojego komentarza imieniem i nazwiskiem to wyraz szacunku do innych i siebie.

rzeżnik.
rzeżnik.
3 lata temu

Najgorzej popisał się H. Kasprzak ponieważ chcąc zaistnieć odbiegł całkowicie od ustaleń wypracowanych przez reżysera. Chcąc zabłysnąć pominął wszelkie ustalenia wpakował się wózkiem z dziewczynkami tuż przed trybunę i wykrzykiwał głupoty w stronę trybun. Dobrze że wyciszono na filmach te jego durnowate wrzaski nakładając głos lektora. Na drugi rok takich pomyleńców nie dopuścimy do brania udziału w rekonstrukcji. Jemu się śni by przejść w nadchodzących wyborach na radnego miast i dlatego te rozpaczliwe próby zabłyśnięcia jako dobry aktor oszukując nieświadomych niczego widzów mławskich. Wszyscy rekonstruktorzy bardzo są zrażeni tą jego samowolką

Danuta Gastołek
Danuta Gastołek
3 lata temu

Brawo Mławianie, Aktorzy i Widzowie! Mimo rzęsistego deszczu dali radę. Widowisko bardzo udane. Wiadomo, Świetny reżyser, przyjaciel naszego miasta, Mariusz Tarnożek, pięknie zagrane postacie i klimat przedwojennej Mławy, przedstawiony w miarę możliwości, realistycznie i wzruszająco, przez amatorów, nie zawodowców, Mieszkańców Mławy. Krytykującym proponuję włączyć się w organizację widowiska, wtedy może docenią ich wysiłek i czas poświęcony społecznie na ten cel.
Myślę, że to Mieszkańcy Mławy powinni przygotowywać widowisko w mieście, bo to jest nasz wspólny, symboliczny wyraz pamięci, nawet jeśli nie jest doskonały, a nie czyjaś super wizja, przygotowana na zlecenie.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Z tymi pochwałami to spora przesada—no ale każdy orze jak może Pani Gostołek, czyżby w swej ostatniej sekwencji swego wywodu/ /słusznego/ liczyła Pani na to aby zostać reżyserem takiego widowiska, bo do tego skłania się ten post, najpierw pochwały a pózniej propozycja, i może mi też się coś trafi. Powodzenia w przemyśleniach tylko oszczędnie z tymi słodkościami.

Danuta Gastołek
Danuta Gastołek
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Gdybym chciała, to bym wzięła udział w realizacji tego widowiska. Jeśli nie wzięłam, to przynajmniej nie złośliwię i podkreslam to co było dobre. Mam też odwagę swoje komentarze podpisać imieniem i nazwiskiem w odróżnieniu od anonimów, które brzydko mi się kojarzą.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Nie każdy jest tak odwazny, jak Pani, Gastolek, to nie jest zadna złośliwość, z mej strony a stwierdzenie faktu.A na przyszłość, proszę się nie tłumaczyć, ze gdybym chciała, z pewnością Pani pomoc byla zbędna, a Pani pisze pokłony, aby załapać się na przyszly rok,życzę powodzenia w realizacji swych marzeń. Nazwisko poprawiłem, przepraszam za błąd

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Tchórzliwy anonim pisze podłe oszczerstwa i insynuacje żeby się dowartościować opluwając innych. Proszę się podpisać imieniem i nazwiskiem, wtedy możemy rozmawiać. Dziękuję za poprawne napisanie mojego nazwiska.

Danuta Gastołek
Danuta Gastołek
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Nie zdążyłam edytować mojego powyższego komentarza więc podpisuję go tu. Napisałam go ja, Danuta Gastołek a nie „Anonimowo” 😉

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Szanowna Pani Gastołek, a o czym mam z Panią dyskutować na portalu, wyraziłem swe zdanie o Pani pochlebstwach, dla organizatorów tego widowiska, bo na to nie zasługują– i zgodziłem się tylko z ostatnią sekwencją Pani postu, bo jest słuszny.Jak Pani wie mam prawo do swych opinii a że piszę pod nickiem Anonimowo, tak czyni bardzo wielu, bywalców tego portalu,może nie raz piszę złośliwie, krytykując niektóre sprawy dziejące się w naszym mieście, nie znoszę kłamstwa, obłudy i klakierstwa i rażą mnie bardzo takie sytuację jak ta z Henrykiem Kacprzakiem, przecie to MŁAWIANIN ROKU, sam się zastanawiam jakim sposobem KAPITUŁA nadała mu ten tytuł, a po jego zachowaniu na tych wspomnieniach wojennych, uważam że jest to profanacja tego zaszczytnego TYTUŁU. Ale oceniając czyjeś postępowanie trzeb zwrócić uwagę na swoje postępowanie, które nie za wiele odbiega od mojego a Pani oceny są bardzo obrazliwe, nie muszę się dowartościowywać prowadząc polemikę z Panią. Za bardzo znam mławskie środowisko, i ludzi z pierwszych stron gazet, aby nie odnosić się do ich działań, a że nieraz krytycznych, widocznie na to zasługują, a że te uwagi przyjmują do siebie wprost to należy z nich tylko skorzystać, a nie obrażać się na adwersarzy. A to co pisze emerytka, to te laurki niech zostawi dla siebie, bo one mają się nijak do rzeczywistości. Pozdrawiam jeśli mławianie naprawdę zjednoczą wysiłki i zwiększą swą aktywność, to razem wygramy tą bitwę.

Danuta Gastołek
Danuta Gastołek
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Brawo! Tym razem udało się Anonimowowi poprawnie napisać moje nazwisko. Może nie odczytałam dobrze intencji pisania podłych, obraźliwych insynuacji i oszczerstw, którymi obrzuca mnie anonimowo ( boi się, wstydzi ? ) Anonimowo. Może to chęć ugrania czegoś dla siebie nim kieruje, popularności, stanowiska, przypochlebienia się komuś? Nie wiem, Nie jestem psychologiem ani psychiatrą. Fakt, że tak czyni. A brak podpisu z imienia i nazwiska świadczy, niestety o niskiej samoocenie. Prawie wszystkich, którzy zagrali w widowisku znam, jeśli nie osobiście, to z widzenia i szanuję ich za czas i trud włożony w jego przygotowanie. Cieszę się, że Anonimowo zgadza się że mną, że powinno pozostać jak do tej pory, i że to Mławianie i reżyser, najlepiej Mariusz Tarnożek ( bo jest dobrym reżyserem i aktorem ) powinni przygotowywać Nalot Bombowy na Mławę.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Wstęp Pani postu naprawdę nadaje się do oceny, przez psychiatrę, ja nie mam się czego ,i kogo bać, ani się wstydzić, oceniając mnie pisze Pani o sobie, potwierdzając, me uwagi, że chce Pani przy tej okazji cos ugrać, i tak zawzięcie prowadzi Pani ze mną polemikę, licząc na to że może coś z tego wyjdzie, i wspomninany przez Panią Tarnozek wreszcie skorzysta z Pani talentów. Proszę Pani, ja już w Mlawie miałem swoją popularność, stanowiska, ale nigdy nie przypochlebialem się komuś tak jak Pani to czyni, i to zmiernym skutkiem dla Pani. Jestem już emerytem, i nie potrzebne jest mi to abym komuś zchlebial, i pisal peny na jego cześć, tak jak czynią to niektórzy bywalcy portalu, lacznie z Panią. Zmartwie Panią, i za wczesna ta radość, ja pisałem że powinni to robić Mławianie, a nic nie pisalem o jakimś podrzednym aktorzynie, ktory to reżyseruje /nie za darmo/ mam taka nadzieję, że przyszloroczne widowisko, będzie lepiej przygotowane, i weźmie w nim udział wieksxa liczba statystów, mam prośbę aby nie wkladala mi Pani, słów czy skojarzeń, ktorych ja nie pisalem, i nich zacznie Pani czytać, posty ze zrozumieniem, a nie tak jak Pani sobie to wyobraża, bo wtedy nssza dyskusha na portalu traci sens, i ja nie musiał bym pisać bo za mnie pisała by Pani Danuta GaStołek.Z poważaniem ten podly oszczerca!!!!

Danuta Gastołek
Danuta Gastołek
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Pisownia mojego nazwiska nie została poprawiona. Chyba gryzie „Anonimowa” w klawiaturę 😉 Podziękowałam przedwcześnie. Nazywam się Gastołek a nie Gostołek albo Gastolek. Czy to tak trudno poprawnie napisać jedno nazwisko? Czy to jednak celowy wyraz braku szacunku do innych ludzi?

D.D. TADRZYŃSCY
D.D. TADRZYŃSCY
3 lata temu

BRAWO DANUSIA! SUPER KOMENTARZ!

Danuta Gastołek
Danuta Gastołek
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Proszę dobrze przeczytać moje nazwisko, chyba że celowo zostało tak napisane.

Anonim Gal
Anonim Gal
3 lata temu

Pani. Danuto poplyneła pani ostro
Od lat wiadomo iż widowisko to jak i Uniszki mocno w łapkach trzyma burmistrz i jego ekipa
Zeby mógł na przemowieniach mówić ja dzieki mnie z mojej incjatywy mdk chodzac na pasku poslusznie wykonuje polecenia pod dyktando grupy odtwarzycieli czegos tam złożona z radnych i kandydatow ktora ….no zostawie bez komentarza Nik nie dopusci nikogo z zewnatrz do realizacji co najwyżej w roli statysty zapchaj dziury i tyle. Prawdziwe widowisko i emocje były za czasów Redkowskiej kiedy cale miasto tym żyło i czekało na kolejna edycje setki ludzi walace do mdku i atmosfera święta dzis to pusty lans bezsesowne epizody pusty przekaz pseudo artyzm i niejasne konflikty w tle
To juz nie ta sama impreza niestety zbyt wiele osob chce tu cos ugrać a zaklinanie rzeczywistości ze to było ciekawe i wzruszające to tylko puste wpisy tych o ktorych pisałem puste i oderwane od odczuć większości mieszkańców

Rzeżnik
Rzeżnik
3 lata temu
Reply to  Anonim Gal

Za Redkowskiej tworzono coś co nijak się miało do rzeczywistości. Wtedy robiono tylko pod publiczkę zbiór czegoś co nigdy w Mławie nie miało miejsca Jakieś przemarsze zespołów sportowych , przejazdy arystokracji po placach targowych wykwintnymi limuzynami, jakieś oficjalne bujanie się prostytutek/ tance cyganek bez zezwolenia cygana i wiele innych niedorzeczności. Gal Anonim wspomina z nostalgią ale to było jak mówię to było pod publiczkę bez malej wartości historycznej…

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  Rzeżnik

To było pod publiczkę i też mała wartość historyczna, przerysowany dramatyzm, wszystkie dzieci na tym przedstawieniu zginęły od bomb, a żaden dorosły – granie na uczuciach. W ogóle to bombardowanie Mławy to jest przerysowane, a to że zginęło tyle dzieci to już kompletnie niedorzeczne. Wspomnę jeszcze o tym, że samo przedstawienie trwało niepełną godzinę, a mowy oficjeli, przemarsz żołnierzy itp. prawie godzinę i 15 minut.

rzeżnik
rzeżnik
3 lata temu
Reply to  Anonim

Dramatyzm na pewno przerysowany ale i na pewno było za mało dorosłych osob Zwracałem organizatorom na to uwagę. No cóż społeczeństwo troskę robi się leniwe i więcej zgłasza się dzieci młodzieży niż osób naprawdę dorosłych Wzrasta nastawienie na konsumcyjne zachowania niż bezpośrednie działania Najlepiej wychodzi siedzieć na d…e i krytykować I takich mądrali mamy multum szczególnie w sieci internetowej.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Rzeżnik

Rzeźnik twój komentarz ma się nijak do rzeczywistosci, widać że z tych swoich mądrości aż posiwiałeś, chyba ze na potrzeby tej rekonstrukcji, wlosy sobie pofarbowales, no i sam grasz postać rzecznika pod publiczkie, czekałem tylko, kiedy przy tym kramie zaśpiewasz.

Mławiak
Mławiak
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Tak ANONIMOWO powiem CI że może i dobrze że się nie domyślasz kto pisze pod wpisem rzeżnik. Powiem ci tylko że pod sufitem masz coś nie tak i czepiasz się zasłużałego rekonstruktora Ia wiem na 99 % czyje to wpisy i jego popieram bo on na pewno pamięta pierwsze lata powojenne i wie co pisze Ty przy nim to masz mleko pod nosem.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Mławiak

Dzieki za komentarz, mego postu, zdania i tak nie zmienię,.a jesli tak bardzp smakuje Ci mleko, to mozesz je wypić, za me zdrowie, bo widać ze u ciebie, sufit, jest juz na.poziomie podłogi.,spróbuj, wstać moze bedziesz widział wiecej zamiast tylko czubek wlasnego nisa

Mławiak
Mławiak
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Ty od pierwszego wpisu leżysz poniżej poziomu podłogi i niema co z ograniczonym człowieczkiem polemizować bo się coraz bardziej zaperza i w końcu się posmarka ,a to typowe dla takich mlekodojów

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Mławiak

Tak jak ty się zaperzarz, to chyba lepiej od ciebie nikt nie potrafi, z tej radosci że napisałeś, taki post obrazliwy w stosunku do mnie, mi to nie przeszkadza, pisz sobie dalej obetrzj sibie, tego swego kulfona, bo sam naprawdę mozesz się posmarować. Jestem przyzwyczajony do polemiki z tak ograniczonymi ludźmi jak TY, widać ze smakowało Ci to mleko bo z tej radosci, aż się posmarkales, a więc SMACZNEGO, PIJ AZ DO SKUTKU.

Dziadek
Dziadek
3 lata temu

Nie płaczcie płaczki. Czy to Kowalewski czy też inny, to nie zadowoli was nikt!? Byłem w zeszłym roku na tej imprezie i podobało mi się, oprócz tych oficjalnych przemówień i wręczania medali było ok. Wszystko zależy jak sobie jeden z drugim chcesz to wyobrazić? Mi wystarczyło zadumać się i przez chwilę przenieść się w tamte czasy. Nie Kowalewski, czy wojskowi z księdzem tu wiodą prym!!! Najważniejsi byli ludzie z tamtych lat którzy doświadczyli krzywd, którzy polegli za nas, byśmy mogli teraz miedzy innymi dokonywać właściwych wyborów.

Mieszkaniec sztuk 1
Mieszkaniec sztuk 1
3 lata temu
Reply to  Dziadek

Jacy ludzie czlowieku jak wyjmiesz z tego towarzystwa komitety poparcia i radnych albo kandydatow na radnych to zostanie kilka osob

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Dziadek

Dziadek, tez nim jestem, i byłem na tej imprezie z wnuczkami, ale pozostaje u mnie niedosyt, bo dla władzy i ich znajomków postawiono w centralnym punkcie podwyższenie aby lepiej widzieli, tą całą uroczystość, a mieszkańcy niech sobie radzą–bardzo zle to wyglądało. Wyobraznie można mieć ale najlepiej opierać się na faktach, poprzednie pokazy były bardziej atrakcyjne, i bliskie rzeczywistości tamtych lat. To fakt że najważniejsze było wspominanie ludzi i naszych mieszkańców, którzy w tamtych latach, polegli, aby nam żyło się lepiej, jak wiesz polegli nie za nas–tylko dla nas., aby to pokolenie naszych dzieci i wnuków nigdy nie zaznało okropieństwa wojny. A przez ostatnie imprezy widać aż nadto, że w Mławie naprawdę brak dobrego organizatora imprez z okazji, albo okolicznościowych, bo zaproszenie zespołów, to nie wszystko, a stragany przypominały naprawdę odpust, a to nijak ma się do wspomnień roku 1939. No i po wszystkim pozostaje otwarte pytanie — Kto ma to zrobić, aby była to naprawdę patryjotyczna impreza?????

Jolanta
Jolanta
3 lata temu

To niemieccy żołnierze nie wkroczyli w 1939 do Mławy?! Tylko nalot bombowy. Historia pisana na nowo. A za rok pewnie będzie super! Bo mamy dwa razy więcej kasy! Zapewne te 100 tyś. zł zostało już odłożone na ten cel. Przecież oszczędność w Mławie to nasz znak rozpoznawczy… Pozdrawiam i do zobaczenia za rok na przedpolach Mławy w Uniszkach Zawadzkich.

Hades
Hades
3 lata temu
Reply to  Jolanta

Niemcy w tym roku nie weszli bo nie było rekonstrukcji bitwy i nie było grup rekonstrukcyjnych które odgrywały ich rolę i dysponowały odpowiednim sprzętem. Brak tej części stanowi pewien nie dosyt ale widowisko było dobre jak na warunki w których było odgrywane. Chyba jedynie pirotechnika mogłaby być dużo lepsza ale być może wymogi bezpieczeństwa to wymusiło że było jak było. Szkoda tylko i to jest duży wstyd dla władz Mławy, że nie było bitwy w Uniszkach bo nalot zawsze był tylko takim preludium do najważniejszego wydarzenia tych dni. Odwiedzam różne fora i grupy dyskusyjne związane z historią i wiem że sporo osób z całego kraju wybierało się do Mławy. Niestety burmistrz zrobił psikusa i bitwę skasował. Obawiam się, że już nigdy jej nie zobaczymy, zwłaszcza przy obecnej ekipie rządzącej miastem, a kto wie za rok może i nalotu nie będzie… Burmistrzowi chyba od samego początku takie widowiska nie były bliskie sercu. Lepiej pobiegać wokół rynku albo na polu gdzie wcześniej była rekonstrukcja… Obym się pomylił…

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  Jolanta

Te 100tys. zostało już spożytkowane, między innymi na biegi po polach. Tam oficjeli trochę było, a po przebywaniu na świeżym powietrzu jeść się chce, oj chce…, a te delegacje obcych państw…

Anonim Gal
Anonim Gal
3 lata temu

Widowisko bylo mierne najwierniejsi przyboczni bmm nie ukazali nic nowego ba nic ciekawego ba stroje srednio epokowe wojskowych hm no bylo 6 widać rekonstruktorzy odplacili za obelgi. I słusznie
Te medale to burmistrz rozdaje juz na lewo i i prawo zaden to prestiż wojsko i sprzet wojskowy to jedyna atrakcja tej imprezy wogole raczej panowala atmosfera odpustowo jarmarczna balon lody kołdra kapcie na straganie niż poważniej. Imprezy patryjotycznej .Przemówienie burmistra …..komentarze sluchaczy mocne he he
Widowisko bez pomysłu
Pytanie ile to kosztowało ? Bo moze dalo by sie za to zrobić prawdziwe widowisko

rzeżnik.
rzeżnik.
3 lata temu
Reply to  Anonim Gal

Gal Anonim to jak widać po wpisie niema żadnego rozeznania w sprawach rekonstrukcyjnych. Ciekawe co takiego nowego chciał zobaczyć. Może samochody luksusowe przedwojenne księcia na koniu lub mecz piłkarski. Nie rozumie ze ta cykliczność coroczna nie może zbytnio odskakiwać od faktów i wyglądu ludności tamtych czasów. Ta cykliczność powtarzająca się / Wielkanoc . Boże Narodzenie / jakoś nikogo nie dziwi i nikt nie szuka nowości bo jej nie może być. podobnie jest i z wydarzeniami wojennymi na tych terenach. Taki człowiek jak Gal jest pusty i czepia się byle czego byle opluć prace reżysera i chętnych rekonstruktorów. Wstyd Panie Gal!!!..

Anonim Gal
Anonim Gal
3 lata temu
Reply to  rzeżnik.

O to to to to i mamy madrale
Ni może odskakiwac od faktów
Panie mondrala to do faktow 1 cyklicznosc zawsze sie powtarza( pleonazm)
2 Mława zostala w wiekszosci znisczona przez ostrzał artylerii. Bobardowanie miasta i owszem z wysokiego pułapu przez he 111 zresztą 3. Zostały zestrzelone ze stanowisk plo na obecnej ul Nowowiejskiej
3 NA widowisku dzieci padaja gesto a ile osob zginęło w czasie bombardowania
4 gdzie sceny przechodzacych mas wojska
5 tak ignorancie bogaci ludzie i samochody były w Mławie przed1939
6 jak to jest odtwarzanie wygladu mieszkancow Mławy z 1939 to ja jestem szach perski szczegolnie ten w prl owskim mundurze hehe itd itd
Padło i sie nie podniesie i tyle

rzeżnik
rzeżnik
3 lata temu
Reply to  Anonim Gal

Od ustalania scen widowiskowych zbliżonych do klimatów r.39 są odpowiedni ludzie / reżyser/ który bardzo dobrze zna fakty i czas z przed 39r my wszyscy grający dorośli lepiej tą historię znamy niż jakiś tam Gal anonim. Wiemy o ostrzeliwaniu artyleryjskim Mławy od strony Działdowa i wiemy jakie były zniszczenia Ja osobiście wiele z tych zniszczeń już w okresie powojennym widziałem Powiem też Ci że Mława posiadała bardzo mało bogatych ludzi a z samochodami prawie wcale. To miasto należało do bardziej biednych gdzie najbogatszą warstwę tworzyli żydzi i oni trzymali handel w ręku. Mało o Mławie wiesz Anonimie więc się nie produkuj. A jeśli uważasz że naprawdę coś wiesz o mieszkańcach przedwojennej Mławy to podaj nazwisko najbogatszego kamienicznika w Mławie i najbogatszego a jedocześnie najsilniejszego żyda w przedwojennej Mławie. Sądzę że nie odpowiesz bo o mławianach z tamtego okresu wiesz wielkie zero…

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  rzeżnik.

rzeznik–Tobie najlepiej wychodzi sprzedaż wędlin z tego straganu, i pilnuj tego, bo to co piszesz ma się nijak do faktów, Anonim Gal BARDZO DOBRZE CI ODPOWIEDZIAŁ. Ale mimo tej krytyki i zwrócenia ci uwagi nie rezygnuj z tej gry aktorskiej i w następnym roku, powinieneś bardziej zaopatrzyć ten swój stragan, masz przecie praktykę w tym mięsnym fachu.

rzeżnik
rzeżnik
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Może Ty Anonimie popróbujesz coś zagrać a nie bawić się w rozjemcę kto ma rację a kto nie. Gal Anonim też powinien zrozumieć że rekonstrukcja żadna nie odda w 100 % wszystkiego. To nie nagrywanie filmu gdzie łozy się silne naciski na maksymalne wierne odtwarzanie bo to są potężne koszty. Jako rodowity mławianin zawsze jestem dumny że takie widowiska rozsławiają nasze miasto. A opluwać to potrawą osoby o wszawych charakterach lub podkopujący dołki z powodów sobie tylko znanych.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  rzeżnik

Jesli uwagi nazywasz opluwaniem to Twoja sprawa, mnie nie musi się wszystko podobać na twoje podobienstwo, a te wszy zatrzymaj dla siebie mnie nimi nie obdarzaj.

Gość.
Gość.
3 lata temu

To było bardzo poruszające widowisko.

Ninka
Ninka
3 lata temu
Reply to  Gość.

Mnie najbardziej poruszyło to jak jaśnie Pan K. stwierdził, iż za rok tez będzie bitwa, niech taki pewien nie będzie, że wygra! W tym roku nawet pogoda się na nim poznała!!! Oby większość wyborców „poznała się” jak pogoda 😉

Hania
Hania
3 lata temu
Reply to  Ninka

Ninka szczerze popieram

Gość.
Gość.
3 lata temu
Reply to  Ninka

Drogie panie, Ninka i Hania, mnie pan burmistrz również nie poruszył ani nie wzruszył, co więcej, pozwolę sobie nie komentować całej tej „oficjałki”. Natomiast sama inscenizacja sprawiła, że momentami łezka się w moim oku jednak zakręciła.

Hania
Hania
3 lata temu
Reply to  Gość.

Tak Pani lub Panie gość. masz racje. W tym wszystkim najgorszy przez tyle lat jest obrzydliwy lans Kowalewskiego bez wzgledu na okolicznosci.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Hania

Tak Pani Haniu, ważne że tradycja, zostala podtrzymana. A te lansowanie, się to przez lata weszlo w krew Burmistrzowi, jak biedaczysko będzie się lansować jak nie bedzie już Burmistrzem, chyba że przypomni sobie, dawne czasy, i bedzie jezdzil na rowerze wokół rynku, i patrzyl z tęsknoty za dawnym mniejscem pracy.Tak Panie Burmistrzu, czas zwijać się po malutku, blizej wyjścia

Kibic z dala
Kibic z dala
3 lata temu
Reply to  Ninka

Psy szczekają a karawana idzie dalej. Burmistrz Kowalewski przynajmniej stara się (jako jeden z nielicznych) ruszyć w przyszłość ten zaścianek. Inscenizacja nalotu, jak na pogodę, wyszła super. Na koniec żarcikiem, tylko się cieszyć ze pan Burmistrz przewidział z rocznym wyprzedzeniem podłą pogodę na sobotę i nie zorganizował rekonstrukcji na Uniszkach, unikając wyrzucenia kasy w błoto.

Kibic z bliska
Kibic z bliska
3 lata temu
Reply to  Kibic z dala

Jak tak komus posuje to prosze przeprowadzic sie do tego zascianku. Ten kibic to zapewne z ratusza, a na pewno nie z dala ha ha. Pracownikom zadano pracę domową na weekend.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Kibic z dala

Jeśli zaliczasz się do tych psów, to szczekaj dalej, w choldzie Burmistrza, może, na zakonczenie, swego rządzenia, dostaniesz orderem.

Ninka
Ninka
3 lata temu
Reply to  Kibic z dala

Prosze Kibicu z dala zagłębić się w artykuły którymi dysponuje portal tam jest informacja odnośnie tego czemuż to „główny mławski wróżbita ” akurat tak przewidział pogodę 😉 życzę przyjemnej lektury!

Anonima
Anonima
3 lata temu
Reply to  Kibic z dala

He he chyba karawan

rzeżnik
rzeżnik
3 lata temu
Reply to  Ninka

Ta Ninka to najwyraźniej zawistna osoba i żle życząca obecnym władzom. Po prostu głupia..

Anonim
Anonim
3 lata temu
Reply to  rzeżnik

No, Ty człowieku przekraczasz wszystkie dozwolone granice. Jeśli to Ty faktycznie na tym widowisku byłeś tym rzeźnikiem, to wybacz, ale wydawało mi się, że jesteś trochę inteligentniejszy, a Ty po prostu jesteś chamski i inteligencji oraz kultury to u ciebie zupełny brak. Ze względu na swój wiek nie powinieneś w ten sposób wyrażać się o kobietach, o uczestnikach tej dyskusji. Każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii na temat tego przedstawienia, ale nikt nie powinien ubliżać drugiej osobie, za to że ma inne poglądy. Nie wszyscy włażą po palcu w … władzy i to trzeba doceniać.
Krytyka jest bardziej konstruktywna niż pochlebstwa.
Pochlebstwa takich jak Ty, burmistrzowi bardzo zaszkodziły, uderzyła mu woda sodowa do głowy.

rzeżnik
rzeżnik
3 lata temu
Reply to  Anonim

Ja nigdy pochlebstwami się nie parałem ale właśnie chamstwo i złośliwość tępiłem z całą stanowczością. I to także występuje u Ciebie Tu w napisanych komentarzach aż się roi od złośliwości i ukradkowej kampanii wyborczej. Mnie na Twojej opinii nie zależy bo wyczuwam że jedziesz kartoflem i tak naprawdę nie jesteś mławianinem. Wyrażanie opinii w postaci w opluwania władz czy organizatorów to jest właśnie chamstwo a nie żadna opinia. Opinie negatywne umiejętnie wypowiadane na pewno mogą być konstruktywne, ale nie takie w których pełno politycznego błota i złośliwości. Przemyśl to anonimie i też nie wyrównuj szeregu i tymi żądnymi na siłę zmian poprzez opluwanie. A co do osoby grającej rzeżnika w rekonstrukcji to mam dla niego pełen szacunek bo widzę jego już wielokrotnie w tych rekonstrukcjach jak i innych naprawdę starszych którzy już mogliby pozostać tylko widzami. I to są prawdziwi mławianie nie internetowi obszczekiwacze.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  rzeżnik

Rzeznik, mam nadzieje, ze na przyszly pokaz, na tym straganie, bedziesz handlowal kiszka ziemniaczano, przestan udawać mlawianina, bo wiocha z twej strony okropnie zjeżdża, przestań w swych komentarzach się pultac bo sam się zaplujesz,.

szwed
szwed
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Gdybym cię spotkał to szybko kartoflu mialbyś fioletowe kolory. I nie czepiaj się człowieka którego chodzący nawozie nieznasz. Jak jego znam to on sam wkręciłby cię w tą kiszke ziemniaczaną na której prawdopodobnie najlepiej się znasz.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  szwed

Nie strasz nie strasz, bo się zes???,, jestes tak inteligentny inaczej ze wiesz o co chodzi, a po spotkaniu ze mną, mógłbyś mieć naprawde, pelne gacie. ALE mnie z. takimi tupami, jrst nie po drodze.,widzę, że znssz się na nawozach, to z ktorej wioski, przywedrowales KOLKU.

Ninka
Ninka
3 lata temu
Reply to  rzeżnik

Rzeżnik? czy chyba rzeźnik! Zreszta mniejsza o to. Ideologia twojej mentalności odstrasza do prowadzenia jakiejkolwiek konserwacji z twoja osoba! Ja nie będę wypowiadać się na temat twojej głupoty bo na twoja glupote szkoda czasu! A co to twojej mądrości tez nie będę się wypowiadać bo z tego co czytam chociażbym się bardzo starała nie dostrzegam… za to możemy pogadać o twojej ślepocie. Udajesz? Chyba nie nie… twoja tępota przysłania ci najbardziej oczywiste sprawy! Tylko równiej trzymaj paluszek żeby złotoustemu było wygodnie

rzeżnik
rzeżnik
3 lata temu
Reply to  Ninka

I znów przebija zagrywka polityczna .nie wysilaj się, bo Twoje wpisy tak naprawdę nie mają najmniejszego znaczenia Powiem krótko długi włos krótki rozum..

Ninka
Ninka
3 lata temu
Reply to  rzeżnik

Tak samo jak i twoje 😉 kończę to żenującą dyskusje bo nie będę zniżać się do twojego poziomu.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  rzeżnik

Taki, komentarz w stosunku do kobiety ,swiadczy tylko o tobie, że sam jesteś glupi.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Gość.

Każdy z oglądających to widowisko, ma różne spojrzenie, i oceny tego widowiska,===mozna powiedzieć ze zainteresowanie było spore, ale władza jak zwykle o siebie zadba, specjalny podest na podwyższeniu aby nasi „ulubieńcy” lepiej widzieli, a mieszkańcy niech ogladaja z telebimu. Czy to naprawdę tak trudno, zbudować takie podesty, dla mieszkańców, aby im takze stworzyć, warunki do oglądania, a tak ci co tloczyli się przy barierkach mieli widok dobry, a reszta jakoś sobie poradzi, czy tak powinno być.???

Kibic z bliska
Kibic z bliska
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

Brawo anonimowo. Mieszkańcy potraktowani jak byle kto. Ale od poniedzialku indywikualnie raczki beda slinione od pocałunku i berecik z głowy. Żenada

Ktos
Ktos
3 lata temu
Reply to  Kibic z bliska

Łysy pajacuje jak zwykle ale cyrk już się kończy

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Kibic z bliska

Tam najwazniejsi byli oficele jak kowalewski miał pierwszą wizje to surawski byl szefem teraz nikim wiec zabki sie omskly na oficjeli moze ktos z ministerstwa moze od Prezydenta a tu nic
Ciekawe czy byla uroczysta kolacja i za ile ?

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Anonimowo

No jak to mogło by być, aby nie było, zakrapianej kolacyjki, to jest mlawska tradycja.

63
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x