Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mamy bardzo dobrą bazę i jeszcze lepszą młodzież


Zakończyła się rekrutacja zasadnicza uczniów do liceów, techników i szkół branżowych I stopnia w powiecie mławskim. Zgodnie z zarządzeniem Mazowieckiego Kuratora Oświaty szkolne komisje rekrutacyjne do 12 lipca do godziny 16 – tej powinny ogłosić listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do danej szkoły. Taka informacja pojawiła się we wszystkich szkołach. Są jeszcze wolne miejsca, więc obecnie trwa rekrutacja uzupełniająca. Wicestarosta Barbara Gutowska ocenia wyniki naboru i stan gotowości szkół powiatowych do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.


CM: W lipcu zakończyła się rekrutacja zasadnicza, obecnie trwa rekrutacja uzupełniająca. Czy organ prowadzący szkoły średnie jest zadowolony z wyników rekrutacji?

Wicestarosta Barbara Gutowska: Już według wstępnej informacji o liczbie gimnazjalistów z gmin, wiedzieliśmy, że będzie ich mniej niż w latach ubiegłych. W tym roku było ich 680,a z tej grupy w powiatowych szkołach znalazło się 579 osób. Obecnie trwa jeszcze rekrutacja uzupełniająca, zwykle jednak to są już drobne zmiany, nie wpływające na liczbę oddziałów.

CM: Jak wyglądały nabory w poszczególnych szkołach?

Wicestarosta Barbara Gutowska: W I LO planowane było przyjęcie 144 uczniów i utworzenie 6 oddziałów. Przyjęto 143, będzie też utworzone 6 oddziałów. W Zespole Szkół Nr 1 planowane było przyjęcie 120 uczniów i utworzenie 5 oddziałów. Zrekrutowanych zostało 81 uczniów i utworzono 3 oddziały. W Zespole Szkół Nr 2 zaplanowano przyjęcie 116 uczniów w 5. Oddziałach, przyjętych jest 90 uczniów i powstaną 4 oddziały, w tym jeden integracyjny. W Zespole Szkół nr 3 planowane było przyjęcie 156 uczniów i utworzenie 6 oddziałów. Przyjętych jest 123, a powstanie 5 oddziałów. W Zespole Szkół nr 4 planowane było przyjęcie 144 uczniów i utworzenie 6 oddziałów, przyjęto 142, powstanie 6 oddziałów. Mając na uwadze niż demograficzny, można powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z tego co mamy, a najlepszą reklamą naszych szkół jest młodzież, która tam uczęszcza.

CM: Jakie kierunki w tym roku młodzież wybiera chętniej, a jakie cieszą się mniejszą popularnością?

Wicestarosta Barbara Gutowska: W ZS Nr 1 nie było chętnych do technikum w zawodzie technik elektryk i technik organizacji reklamy. W zawodzie technik informatyk mamy nabór na jeden oddział, choć zaplanowane były dwa, ale trwa jeszcze rekrutacja. W ZS Nr 2 na razie nie ma naboru do technikum w zawodzie kelner.

CM: Czy nadal obowiązuje przyjęta przez zarząd powiatu zasada, że oddziały maja liczyć po 24 osoby?

Wicestarosta Barbara Gutowska: Tak, taka zasada obowiązuje również przy organizacji tego roku szkolnego. Według wyników zewnętrznego audytu, jakim objęta była powiatowa oświata, pochwalono powiat za utrzymywanie średniej liczby 24 osób w klasach, co rzutuje na stan finansów w oświacie.

CM: Jak na razie wygląda, że będzie w tym roku szkolnym 4 oddziały mniej. Jakie to skutki wywoła w szkołach?

Wicestarosta Barbara Gutowska: Niestety w I LO będą dwa zwolnienia nauczycieli języków obcych. W tej i innych szkołach będą też ograniczenia etatu. Podobnie jak w latach ubiegłych mamy też urlopy dla poratowania zdrowia, urlopy wychowawcze i macierzyńskie, przejścia nauczycieli na emeryturę.

CM: Niż demograficzny to jedyny problem w mławskich szkołach?

Wicestarosta Barbara Gutowska: Na pewno nie jedyny. Martwimy się też możliwością dojazdu uczniów z terenu powiatu do szkół w Mławie. Rozmawialiśmy z władzami Mobilis, przekazaliśmy listę miejscowości, z których dojeżdżać będą uczniowie. Prosiliśmy o uwzględnienie tego faktu w planowanych od września połączeniach. Dla przewoźnika problemem jest sytuacja, gdy gminy zlecają dowóz młodzieży do szkół innemu przewoźnikowi. My dla tej młodzieży, którzy wyrazi chęć, rezerwujemy miejsca w naszej bursie.

CM: Czy możemy zachęcić tych, którzy jeszcze się wahają, do której szkoły pójść i powiedzieć, dlaczego warto uczyć się w powiatowych szkołach?

Wicestarosta Barbara Gutowska: Nasze szkoły są zadbane. Każde wakacje, to w szkołach czas remontów. Systematycznie doposażamy szkoły w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Szkoły nie tylko uczą, ale wdrażają też system wartości, jak choćby w ZS Nr 3, którego patronem jest marsz. Józef Piłsudski. Wreszcie szkoły maja pełną obsadę kadry pedagogicznej. Mamy bardzo dobrych nauczycieli, a wszyscy pozostają zatrudnieni zgodnie z kwalifikacjami. I mamy bardzo dobrą młodzież.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]