Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ogólnopolski konkurs wabienia jeleni rozpoczęty


fot. Pixabay


Zaczyna się od września i trwa do października. Przed wieczorem i o świcie, można usłyszeć przeciągłe stękanie i porykiwanie. To rykowisko. Podczas rykowiska byk gromadzi wokół siebie stadko łani, tzw. chmarę, o które musi toczyć walkę z konkurentami. Stali bywalcy lasu, leśnicy czy myśliwi potrafią wydawane przez byki w różnych okolicznościach odgłosy rozróżniać i doskonale naśladować. Trzeba mieć trochę słuchu i predyspozycje, ale tak  jak większość umiejętności, można to wytrenować.

Na przykład tej sztuki można nauczyć się na kursie. Tam dowiecie się na czym polega sztuka wabienia, jakich używać wabików, w jaki sposób wydobyć odpowiedni dźwięk oraz jak zainteresować i sprowokować byka własnym rykiem. W czasie kursu każdy indywidualnie prezentuje poszczególne głosy jelenia w czasie rykowiska i uzyska wskazówki korygujące błędy. Podczas niego, omawiane są zachowania byków w czasie rykowiska i prezentowane najczęściej słyszane głosy, np. młodego byka szukającego łani, starego byka szukający łani, byka stadnego – tzw. dzierżyciela chmary, czy odgłosy wyzywania do walki dwóch byków.

I tak sobie pomyślałem, wypisz wymaluj wszystko pasuje do naszej dzisiejszej sytuacji.  Premier ogłosił termin wyborów samorządowych i jak nic rozpoczął się konkurs wabienia jeleni. Żeby było jasne, nie tylko w Mławie. W całej Polsce. Przyjrzyjmy się uważnie i ileż znajdziemy analogii.

Jeden stary byk zaczął chadzać wraz z łanią, czego nie widziano  już lata całe. Drugi młody byk przechadza się również z łanią. A nawet jest byk samotnik. I jakich przeróżnych wabików używają.

Stary byk, który od kilkunastu lat ryczy, że nasz las jest najpiękniejszy, dostrzega, że trzeba tam posprzątać śmieci, a na polanki wiodą wyboiste, gruntowe i zalane wodą drogi. To nic. Kłania się wszystkim łaniom i prawi komplementy, że mają takie aksamitne pyszczki i piękne oczy, myśląc jednocześnie – ty stara klempo. Jeleniom i łaniom ze swojego stada zapewnia zielone, obfite pastwiska i ochronę. Ale tak nie do końca. Gdy jego władzy w stadzie zagraża jakiś poważny rywal, bez mrugnięcia okiem sam proponuje odstrzelić nawet zaufanego osobnika, by dać znaczące miejsce w stadzie konkurentowi.

Na ogół jednak potęga głosu mocnego byka trzyma na dystans słabszych konkurentów. Z biegiem czasu jednak, ten mocny słabnie, a do rywalizacji stają silne, młode samce. Niektóre w rywalizacji giną, niektóre się poddają, ale gdy wytrzymają pierwszą turę, to w drugiej zwykle zwyciężają. Młode byki zabiegając o łanie przestępują z nogi na nogę, uśmiechają się wzruszająco i merdają kwiatem (ogonkiem). Długo pewnie by można rozważać jakich wabików i który byk użyje. Zapewne będą różne. O paszy, powszechnym dobrobycie i rozwiązaniu problemów, których przez całe lata rozwiązać się nie dało. Na przemian to obiecają i pogłaszczą, to dla odmiany postraszą. Na pewno różne wabiki zobaczymy i usłyszymy. Ciekawe w jakich okolicznościach jakie odgłosy byki wydadzą i jak będą się własnym głosem prowokować. Napatrzymy się do 21 października i nasłuchamy.

W wielowiekowej tradycji Cervus Elephus – Jeleń szlachetny jest symbolem męstwa, dumy i naturalnej szlachetności. W dzisiejszych czasach nadanie komuś przydomku jelenia nie przynosi chluby. Oznacza ofiarę, frajera i naiwniaka.

Dopiero po wyborach tak naprawdę okaże się, czy wybierając któregoś z konkurujących, nie strzeliliśmy byka. Jeżeli wybór był dobry, to będziemy jak Cervus Elephus, w przeciwnym razie zostaniemy tylko wyprowadzonym w pole jeleniem pospolitym. Pomimo świadomości wyżej wskazanego ryzyka zachęcam do udziału w wyborach i nie tylko słuchania porykujących byków, ale zadawania im pytań. Może odpowiedzą ludzkim głosem.

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
maria
maria
3 lata temu

w Mławie jest mnóstwo jeleni a zwłaszcza takich 50+ też wychodzą,,jęczą,itd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu
Reply to  maria

maria—-powinnaś zwrócić także uwagę na łanie 50+ których także jest mnóstwo, i o tej porze szukają właśnie jeleni z grubymi portfelami,

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Anonimowo X

Dobre 😀
ja na portalu widzę dużo jeleni i łań w młodym wieku. Też jęczą, nic nie robią i jęczą (i to niezależnie od pory roku), że w Mławie nie ma nic dla młodych.
Wyjątkiem są młode jelenie, które uprzątnęły Łysą Górę – dla nich wielki szacun.

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Tak to naprawdę widać, aż natto, tylko że ci młodzi muszą znaleźć swego guru, ktoremu zaufaja, a ze potrafią robic dobre rzeczy, to dali przykład i zrobili porządek na Lysej Górze, mam taką nadzieje ze swą aktywność utrzymają do samych wyborów, i wtedy pokażą na co ich stać, tylko niech, przestaną im doradzać Ci którzy, na plecach młodych, chcą wskoczyć do Rady.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu

Tak, przed wyborami wszystkie byki jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, będą mówiły ludzkim głosem, nawet ten stary doświadczony byk (dwunastak), tyle że po wyborach, te byki które które zaczną przewodnictwo stadem mogą zapomnieć o tym ludzkim głosie.
W sumie bardzo jestem ciekaw zachowań dwunastaka… zaczyna tracić grunt pod nogami, jest już wypalony, brak w nim energii. Ciekawe jakich chwytów będzie używał, na razie małpuje młodego byka, ale z czasem, kto wie… może zacznie go atakować i wcale niezgodnie z zasadami savoir vivre…

Galbertoni
Galbertoni
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

A jaj myślę że będzie szesnastak…..

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu
Reply to  Galbertoni

Jeśli już to siedemnastak, bo obecna kadencja jest 5-letnia, oj jak zostanie na następną, to dopiero będzie ryczał i to całym rokiem.

Anonimowo X
Anonimowo X
3 lata temu
Reply to  Galbertoni

A JA MYŚLĘ ze to już ostanie podrygi tego mławskiego wodzireja, 12 lat tego tańca dla Mławy już wystarczy.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu

Bardzo ciekawy prześmiewczy monolog. W Mławie już rozpoczęło się Rykowisko, oczywiście rozpoczęły je byki z PIS, i już szukają Jeleni. Ciekawe ilu znajdzie się takich jeleni pospolitych wyprowadzonych w pole????

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x