Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Będzie fabryka sklejki w Chorzelach


fot. Kronospan


U naszych sąsiadów, w strefie ekonomicznej w Chorzelach powstanie fabryka sklejki. Chce je budować poznańska spółka, Urząd Miasta i Gminy Chorzele wydał decyzję środowiskową dla tej inwestycji.

Inwestor: Argali Real Estate Sp. z o. o., ul. Wołkowyska 32, 61 – 132 Poznań w dniu 21.11.2017 r. wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa zakładu przetwórstwa drzewnego wraz z infrastrukturą” planowanego do realizacji w mieście Chorzele.

Urząd Miasta i Gminy w Chorzelach zwrócił się o opinię w tej sprawie do instytucji państwowych zajmujących się ochroną środowiska. Pozytywną opinię w sprawie przesłał:
• Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przasnyszu w opinii sanitarnej z dnia 14.02.2018 r. zaopiniował przedsięwzięcie i zgłosił środowiskowe uwarunkowania do jego realizacji: w projekcie budowlanym należy uwzględnić wszystkie zalecenia dotyczące ochrony środowiska wynikające z raportu o oddziaływaniu na środowisko.
• Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wyraziło opinię z dnia 30.04.2018 r. i określił warunki realizacji przedsięwzięcia;
• Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie w postanowieniu z dnia 22.06.2018 r. uzgodnił realizację przedsięwzięcia i określił warunki realizacji. Przed wydaniem opinii RDOŚ żądał uzupełnienia przedłożonego raportu.

Po otrzymaniu ww. opinii Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach i zgodę na realizację przedsięwzięcia pn.: „Budowa zakładu przetwórstwa drzewnego wraz z infrastrukturą”.

W decyzji uwzględniono wszelkie wymagania wynikające z otrzymanych stanowisk organów opiniujących. Ponadto dla przedsięwzięcia nałożono obowiązek m.in.:

1. zaopatrzenie w wodę planowanego przedsięwzięcia realizować z projektowanego ujęcia własnego oraz z miejskiej sieci wodociągowej; prowadzić rejestr zużycia wody. W okresie 5 lat należy wybudować przyłącze do zbiornika retencyjnego, z którego należy czerpać wodę do celów technologicznych nie wymagających wody o wysokich parametrach (moczenie kłód), tak, aby oszczędzić wodę pitną.
2. budowa trzech wałów ziemnych o wysokości 6 m:
a. długości ok. 441 m, przy północnej granicy zakładu;
b. długości ok. 50 m, przy zachodniej granicy zakładu;
c. długości ok. 223 m, przy zachodniej granicy zakładu;

Ponadto, w decyzji ustalono, że:
1. w rozwiązaniach technologicznych wymaga się stosowania najnowszych technologii ochrony powietrza i wód;
2. w obszarach dostępności gazu ziemnego zaleca się stosowanie ogrzewania za pomocą kotłowni gazowych;
3. w procesach technologicznych zaleca się stosowanie wód opadowych (po retencji) i powierzchniowych przy ograniczeniu korzystania z wód pitnych;
4. nie dopuszcza się spalania i współspalania materiałów z zawartością substancji ropopochodnych, klejów, lakierów, żywic i innych substancji szkodliwych.

Poza tym:
1. zakazuje się przywożenia biomasy do spalania z zewnątrz. W kotle o mocy 49 MW można spalać wyłącznie biomasę czystą powstającą w wyniku obróbki drewna z terenu zakładu, w przypadku niedoboru biomasy, stosować spalanie gazu;
2. biomasa przeznaczona do spalania winna być przed spaleniem odpowiednio wysuszona;
3. wszystkie materiały mogące być źródłem zapylenia roznoszonego przez wiatr muszą być składowane w zamkniętych pomieszczeniach (hale lub zbiorniki).

W decyzji nałożono na Inwestora obowiązek monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko tj. powietrza, wody i hałasu codziennie oraz obowiązek przedłożenia informacji o wynikach monitoringu raz na kwartał Burmistrzowi Miasta i Gminy Chorzele, Staroście Przasnyskiemu, Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w Warszawie.
Z decyzją oraz dokumentacją sprawy można zapoznać się w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach, pokój nr 19, w godzinach pracy Urzędu.

źródło: UMiG Chorzele

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wincenty
Wincenty
4 lata temu

I do tego firmy koreanskie zapominaja ze pracownicy na 10 kazdego miesiaca chcieli by swoje wnagrodzenie. Dzis jest 14 a wynagrodzen niema nadal i jak rachunki oplacic…

hmmm
hmmm
4 lata temu

No proszę, w przasnyskim można znaleźć i ściągnąć inwestora, będą miejsca pracy. Szkoda że w Mławie nie ma żadnej konkurencji. Jest LG i wszystko tylko dla LG

Obserwujący
Obserwujący
3 lata temu
Reply to  hmmm

Patrząc jak np. mieszkańcy Mielca reagują na tego typu „inwestora” myślę, że powinniśmy się cieszyć z tego, że Mławę to szczęście ominęło.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x