Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Odnowione nagrobki bohaterów POW na mławskim cmentarzu


Staraniem ks. kan. Ryszarda Kamińskiego i parafii św. Stanisława BM odrestaurowane zostały groby młodych żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy zostali zabici przez Niemców w 1918 roku. W setną rocznicę odzyskania niepodległości i w dniu 10 sierpnia, podczas uroczystości odpustowej w kościele pw. Św. Wawrzyńca nagrobki zostały ponownie poświęcone.


Mszę św. odpustową w kościele pw. Św. Wawrzyńca odprawił ks. Jan Lewandowski z Płocka. Bezpośrednio po niej, uczestnicy uroczystości w procesji udali się pod odnowione groby 17-letniego harcerza Henryka Klemensa Sokalskiego oraz pomnik członków POW pochodzących z okolic Strzegowa: Czesława Luksa (lat 22), Jana Flota (lat 21), Jana Nitowskiego (lat 20), Bernarda Olszewskiego (lat 20) i Jana Tarnowskiego (lat 20).Tam po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez ks. kan. Ryszarda Kamińskiego oba groby zostały poświęcone. Jako że, oprócz  Henryka Klemensa Sokalskiego, pozostali członkowie POW pochodzili z okolic Strzegowa o działaniach POW w roku 1918 w tamtym rejonie opowiedział Jerzy Karwowski z Unieżyrza, działacz NSZZ Rolników Indywidualnych, wieloletni radny i przewodniczący Rady Gminy Strzegowo, obecnie członek Rady do Spraw Repatriacji.  W uroczystości licznie wzieli udział harcerze w miejscowego hufca Związku Harcerstwa Polskiego, którego patronem od 1983 roku pozostaje właśnie Henryk Klemens Sokalski. Środki na renowację pochodziły z dofinansowania samorządu województwa dla organizacji pozarządowych na zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. W październiku br. planowane jest jeszcze wydanie publikacji książkowej opisującej wkład lokalnej młodzieży w odzyskanie niepodległości.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
obiektyw
obiektyw
4 lata temu

Wybory idą to trzeba brylować. Mławskie słabeusze z Pisu do boju 🙂

Internauta
Internauta
4 lata temu
Reply to  obiektyw

Na Facebooku też zaczęli się reklamować. Na szczęście mławianie nie dali sobie wcisnąć kitu.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Mam pytanie?- do tego Pana Celebranta z KRZYŻEM,—-Szanowny Panie Łukasiak, czy jest w MŁAWIE, jakaś rzecz, lub impreza której Pan jeszcze nie obsługiwał, bo po niektórych Pana miejscach pracy i pobytu, pozostały tylko ruiny, porośnięte krzewami.Mając takie wpływy jako KOMBATANT, mógł by Pan zając się tym obiektem.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x