Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Alsen komputery Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

W ratuszu jest nowy wydział i jest nowa pani naczelnik


W lipcu br. burmistrz Sławomir Kowalewski zarządzeniem zmienia organizację podległego mu urzędu miasta. W jego strukturze pojawia się nowy, trzyosobowy wydział, a co za tym idzie, nowe stanowisko kierownicze, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wydział ma się zajmować sprawami oświaty, która jest ustawowym zadaniem gminy i polityki senioralnej, której w tym katalogu zadań gminy wprost nie ma wymienionej.

Jolanta Karpińska podziękowania


Dotychczas sprawami oświaty w ratuszu zajmowało się Wieloosobowe Stanowisko ds. Oświaty, a w zakresie kadrowo – finansowym, specjalnie utworzona jednostka – Miejski Zakład Obsługi Szkół. Polityka senioralna nie jest wymieniona wśród ustawowych zadań własnych gminy, ale dotychczas w ratuszu sprawami z tym związanymi zajmowała się specjalnie powołana niedawno przez burmistrza, pracująca na samodzielnym stanowisku, pełnomocnik ds. polityki społecznej i senioralnej. Dlaczego więc właśnie teraz powstał nowy wydział?

Powstanie Wydziału Oświaty i Polityki Społecznej związane jest z dostosowaniem organizacji Urzędu Miasta Mława do obecnie obowiązujących przepisów prawa oświatowego. W związku z reorganizacją Urzędu Miasta Mława, od 2013 roku  cześć zadań oświatowych powierzono Miejskiemu Zakładowi Obsługi Szkół w Mławie. W związku z reformą edukacji zadania oświatowe powróciły do Urzędu Miasta Mława.  Decyzja o powstaniu wydziału związana jest między innymi ze sprawowaniem bezpośredniego nadzoru nad przebiegiem reformy edukacji na terenie miasta Mława oraz ze złożonością i różnorodnością zadań Wieloosobowego Stanowiska ds. Oświaty i Szkolnictwa, w tym działań związanych ze sprawami społecznymi i polityką senioralną – wyjaśnia Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UMM.

Burmistrz Kowalewski powołał naczelnika tegoż wydziału w trybie poza konkursowym, spośród własnych pracowników.

– Naczelnik wydziału wybrany został spośród pracowników Urzędu Miasta Mława. Zgodnie z art. 20 ustawy o pracownikach samorządowych, pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje swoje obowiązki, może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko.  Jest nią pani Magdalena Staszewska, która obecnie jest zatrudniona na stanowisku Inspektora ds. oświaty w Wieloosobowym Stanowisku ds. oświaty i szkolnictwa. W wydziale będą  zatrudnione osoby, które wcześniej również pracowały w Wieloosobowym Stanowisku ds. oświaty i szkolnictwa. Wydział będzie zatrudniał naczelnika i 2 pracowników. Skutek finansowy to zwiększone wynagrodzenie o 1 666,50 zł / miesięcznie/ dla naczelnika wydziału – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UMM.

Trudno jednak nie zauważyć, że wyjaśnienia pani rzecznik nie tłumaczą za wiele. Reforma oświaty miała już miejsce jakiś czas temu i wcale nie nakładała na samorządy obowiązku tworzenia nowych struktur w urzędach. Nie zmieniła się również liczba placówek oświatowych w mieście, a te z powodzeniem obsługiwała dotychczasowa struktura ratusza. Z informacji pani rzecznik, nie wynika również, żeby w strukturze wydziału znalazł się dotychczasowy pełnomocnik burmistrza ds. polityki społecznej i senioralnej, a wydział ma też zajmować się polityką senioralną. Jeżeli tak jest, to raczej przyjęto dziwne rozwiązanie, tym bardziej, że gdy powstawał MZOS, to jego szefem został ówczesny naczelnik wydziału oświaty w ratuszu, więc oszczędności finansowe były jednym z argumentów za powstaniem nowej jednostki.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

28
KOMENTARZE

avatar
1500
anonim
Gość
anonim

niedługo będą wynajmować lokale w Mławie bo Kowalewski ze swoimi pupilami nie mieści się w tak skromnym Ratusiku-A głosy się zbiera -dług miasta rośnie-oby został na następną kadencję to zobaczy jak się rządzi z pustą kasą

JFK
Gość
JFK

Kopiecie sie o stołki a miasto ponad 40 milonow długu gratulacje siegacie dna
A tak ogolnie to wszyscy wiedzą

Mlmlmlmlml
Gość
Mlmlmlmlml

Mzos nie był nową instytucją kiedy przechodził do niego naczelnik Staniszewski. Te komentarze tu to żenada i frustracje jakiś niespełnionych biednych ludzików

Bolek
Gość
Bolek

Ludzie, te zmiany były po to, aby „bezboleśnie” zdjąć poprzedniego naczelnika R. S. ze stanowiska.

mławianka
Gość
mławianka

Bezboleśnie dla kogo?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Bolek co za nick czyżbyś był tajniakiem R.S pod tymi LITERKAMI kryje się wieloletni naczelnik wydziału oświaty RYSZARD STANISZEWSKI.

Kryśka
Gość
Kryśka

Pani rzecznik Krętacz jak zwykle ściemnia. Wydział to koszt nie 1600 zł. 2 osoby X 5 500 zł i 1 osoba 3 500 zł to 14 500 zł X 12 m-cy =174 000 zł w roku, nie licząc trzynastki.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Przecie Pani rzecznik jest od tego aby kręcić lody, według wskazań swego szefa to żadna nowość–gwoli prawdy po to została powołana. A zgodnie z powiedzonkiem Kurskiego tego od propagandy w TVP— CIEMNY LUD I TAK TO KUPI–ano zobaczymy już niedługo.

kaktus
Gość
kaktus

Widać, że w mławskim ratuszu patologia ma się dobrze i końca nie widać. Jest w Mławie taka instytucja o nazwie Centrum Usług Wspólnych, wcześniej Zakład Obsługi Szkół, który został przekształcony z Wydziału Oświaty. Etatowo Centrum rozrosło się do wielkości gminy, a teraz znowu w ratuszu tworzy się ciepłe posadki i fikcyjne etatki. Takiej malwersacji, na tak dużą skalę nawet budżet Warszawy by nie wytrzymał.
PS. Panie Marku, odpuść kandydowanie, Michał ma duże szanse na zwycięstwo w wyborach. Jedynie tak można zlikwidować rozbój w biały dzień.

Green
Gość
Green

Teraz już wiadomo dlaczego USC będzie w parku proste w UM potrzeba miejsca na nowe wydziały oj puchnie ratusz puchnie nie tak dawno przenieśli spec wydział od kanalizacji na ul.18 stycznia do wynajętego lokalu

Anonim
Gość
Anonim

Tutaj to chodzi chyba raczej o zmianę gabinetu burmistrza, bo nie mieści się ze swoimi obrazami i meblami retro w tym co ma. Tam jest wprost napstrzone wszystkiego, że trudno się poruszać. Nawet parapety okienne zajęte. Jak dostanie nowy gabinet po sali ślubów i tym drugim pokoju(poczekalni), to znów będzie mógł sobie kupować stare meble i obrazy, on przecież się w tym gustuje(szkoda tylko, że za kasę podatnika).

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Powinniśmy zrobić wszystko, aby kupowanie, i urzadzanie gabinetu, skończyło, się Burmistrzowi w tym roku, brdzie miał godnego konkurenta, i nie pomoże zadne bieganie po imprezach, czy uzgodnienia na plebaniach. Po co ma się męczyć i dojeżdżać codziennie z Trzcinca, czas abysmy mu dali wreszcie odpocząć.

mławianka
Gość
mławianka

Do Trzcińca to ten pan jeździ, ale na weekendy, bo tu ma ciepłe samodzielne mieszkanko i garaż na samochód też.

Mława
Gość
Mława

„Godny konkurent” sam nie wiesz co piszesz !

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Wiem co piszę–a ty nie licz na to że Twój kandydat z PISu, otrzyma więcej głosów od Burchackiego—bo przy nim nawet Kowalewski nie ma szans.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Gdybym nie wiedział to bym nie pisał, słuszna uwaga Szanowna Pani–mławianko.

ktoś
Gość
ktoś

najpierw z pieniędzy podatników likwiduje pieczątki a teraz się ponownie je wyrabia. Zajefajne decyzje !! Rozdawanie stanowisk to jest nic innego jak kupowanie głosów a i tak ludzie idąc do wyborów zrobią swoje bo mają tego dosyć.

Joanna
Gość
Joanna

Może niedługo wrócić tam , skąd przyszła.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

O Bardzo sluszna uwaga! Przy nowej Wladzy nie tylko ta Pani bedzie zmieniać miejsce zatrudnienia, a z pewnością, już na zmianę jako nastepny, w kolejce bedzie czekał majster budowlany w TBSie. Pan Prusinowski.

Mix
Gość
Mix

Tak tak zaraz wszystkich pozwalnia nowy i swoich pupilkow rodzine pozatrudnia i bedzie to samo !

Anonimowo
Gość
Anonimowo

To jasne że będzie zwalniać ale tylko tych którzy dobrze wspóldziałali w ramach PPP z mławskim biznesem. Nie licz na to bo dla ciebie i tak miejsce się nie znajdzie.

Putek
Gość
Putek

Zamiast naczelnik powinno być brygadzista.

Ryba
Gość
Ryba

Trzy osoby i już wydział? I nazwa stanowiska naczelnik? Bardziej bym to określił jako brygadzista. Chociaż brygadzista ma jeszcze trudniej bo więcej osób mu podlega. Powodem jest dojenie…

Anonim
Gość
Anonim

Kiedyś zgodnie z przepisami można było utworzyć wydział z co najmniej 5 osób, a dziś z trzech, ciekawe czy to jest zgodne z prawem

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Tak, wypowiedź Pani rzecznik była , długa i kwiecista, ale mało zrozumiała, bo o wszystkim i o niczym, tak samo jak i np. wypowiedzi burmistrza na zebraniach osiedlowych. Można tylko współczuć Pani Grzywacz zajmowanego stanowiska, nie wszyscy potrafią tak barwnie przemawiać i w sumie nic nie powiedzieć, chyba, że Pani rzecznik lubi nawijać makaron na uszy innym, bo przecież są i tacy ludzie. np. ci co jeżdżą po Polsce i wciskają naiwnym seniorom za grube pieniądze garnki, pościel, jakieś produkty lecznicze. Pani rzecznik też doskonale sprawdziłaby się w roli takiego przedstawiciela handlowego od wciskania kitu, a może to była jej… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Jarzabek juz nie narzekaj, Pani rzecznil najlepiej wychodzily zdjecia jak pracowala dla GLOSU MLAWY. A w Ratuszu jest od specjalnych poruczen Burmistrza, dostaje przekaz dnia od szefa na A4, i ma gotowca , to jej dzialanie, żadnej własnej inwencji, a jesli ma jakąś informacje to musi się pytac o zgodę na upublicznienie Burmistrza. PAN BURMISTRZ, DZIALA TAK JAK NACZELNIK Z NOWOGRODZKIEJ. Masz jasny przykład, po ukazujscych sie informacjach na portalu, głosu rzecznika z komentarzem nie słychać. Zastanawiam się po co i dla kogo stworzono to stanowisko do uslug. A teraz jeszcze nowy wydzial, Trzeba mieć nadzieje, że przyjdzie nowy, i… Czytaj więcej »

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Ach tak, to teraz rozumiem dlaczego ta Pani znalazła zatrudnienie u boku włodarza. Głos Mławy zawsze stawał po stronie ratusza, nawet jeżeli ktoś złożył skargę na ratusz to i tak w artykule wyszło, że prawda jest po stronie władz.
No takich ludzi nam potrzeba – tak powiedziałby burmistrz.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

No proszę taki znawca mlawskich tematów, poruszany h na portalu, znawca mlawskich osobistości i tematów, do ktory jesteś zawsze z komentarzem, i bardzo dobrze, i żebyś nie znał fotorepoeter, GLOSU MLAWY, dla.mnie to bardzo dziwne. OJ OJ POPRAW SIĘ!!