Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Program „Dobry Start” w Mławie. Ponad sto wniosków pierwszego dnia


Przed mławskim MOPS-em momentami kolejka stała aż przed drzwiami. Od 1 sierpnia składać można w formie papierowej wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł na ucznia. Wcześniej, w lipcu można było je już składać, ale jedynie poprzez Internet. Wcześniejsze złożenie wniosku spowoduje wcześniejszą wypłatę świadczenia.


300 złotych – tyle wynosi świadczenie „Dobry Start” dla każdego uczącego się dziecka. Rząd ustanowił program, na podstawie którego rodziny otrzymają raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody.  Po raz pierwszy świadczenie trafi do rodzin w tym roku. W całej Polsce szacuje się, że wsparciem zostanie objętych 4,6 mln uczniów. W Mławie na to świadczenie zaplanowana jest kwota 1,395 mln zł, która ma trafić do 4,5 tys. uczniów.

Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia. Co ważne, rodzina będzie mogła liczyć na wsparcie niezależnie od posiadanego dochodu.

Wniosek o świadczenie „300+” można składać od 1 lipca do 30 listopada online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia droga tradycyjną (papierową). Okazuje się, że ta forma jest najbardziej popularna. Według danych MOPS w Mławie w lipcu w formie elektronicznej wpłynęło 742 wnioski, 1 sierpnia w formie papierowej, tylko do godziny 14-tej złożono ich 108.

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

– Przewidujemy, że w sierpniu  będziemy najbardziej oblegani przez składających wnioski. DW pierwszym dniu największe nasilenie wystąpiło od godziny ósmej do dwunastej. Przewidujemy, że większa liczba chętnych może pojawić się późniejszym popołudniem. W świetlicy mieści się duża sala obsługi, ale praca przy przyjęciu wniosku bywa wydłużona, gdyż często osoby przynoszą też wnioski o inne świadczenia. W miesiącu sierpniu MOPS będzie przyjmował wnioski do godziny 18-tej – mówi Dorota Kaczorek – Magdalińska dyrektor MOPS w Mławie.

Świadczenie „Dobry Start” jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia. Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x