Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Sztandarowa inwestycja powiatu. II etap już w budowie


W ubiegłym roku zakończył się I etap,a w tym rozpoczął kolejny, największej, sztandarowej inwestycji powiatu – przebudowy drogi powiatowej nr 2347W. Przebudowywany odcinek biegnie od drogi krajowej nr 7, przez Dąbek i Konopki, wyremontowany został też most na rzece Dunajczyk. O projekcie wartym ponad 18 mln zł opowiada starosta Włodzimierz Wojnarowski.


Codziennik Mławski (CM):

Tak gruntowna przebudowa powiatowej drogi na odcinku niemal 10 km, to sztandarowa inwestycja powiatu. Jak zaawansowane są prace?

Starosta Włodzimierz Wojnarowski:

Powiat Mławski realizuje największy projekt ze środków unijnych w ramach tzw. Regionalnych Instrumentów Terytorialnych. To duży sukces naszego samorządu. Początkowo wartość projektu wynosiła ok. 15,7 mln zł, teraz wzrosła do ponad 18 mln. zł. W styczniu 2018 r. Powiat Mławski złożył wniosek o płatność zaliczkową na pokrycie zobowiązań zakończenia I etapu inwestycji. Wydatki objęte wnioskiem to kwota 5 681 250,46 zł w tym wydatki kwalifikowane w wysokości 5 625 742,20 zł. Otrzymaliśmy informację o pozytywnym rozliczeniu wydatków przedstawionych we wniosku o płatność. Po rozstrzygnięciu przetargu w dniu 4 maja br. przystąpiliśmy do realizacji II etapu przebudowy drogi Dąbek – Konopki. Realizować inwestycję będzie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. W II etapie przebudowana i poszerzona będzie droga na odcinku 4,5 km. Położona będzie nowa nawierzchnia, wykonane zjazdy na pola i do posesji oraz kanalizacja deszczowa. W miejscowości Dąbek, gdzie znajduje się znany w całym świecie Krajowy Ośrodek Mieszkalno – Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane pojawi się na długości 1,2 km nowy chodnik.

CM:

Początek II etapu był kłopotliwy. Znacznie wzrosła kwota, jaką trzeba zapłacić za wykonanie zadania

Starosta Włodzimierz Wojnarowski:

Rzeczywiście w tym roku ceny oferowane w przetargach są generalnie wyższe od tych, które planowały samorządy. Tak było i w naszym przypadku, gdzie kwota z rozstrzygniętego przetargu jest o prawie 2.45 mln zł wyższa niż planowano to w budżecie powiatu. W związku z powyższym wystąpiliśmy do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych o wprowadzenie zmian w budżecie projektu, zwiększając jego wartość o 2 447 946,89 zł jako koszty niekwalifikowane. Po zmianach wartość projektu wyniesie 18 099 662,81 zł. Zarząd Powiatu podpisał z Zarządem Województwa Mazowieckiego też aneks wydłużający termin zakończenia zadania do dnia 31 października 2018 r. Mówiąc o pieniądzach warto podkreślić, że pomocy finansowej w realizacji tego zadania udzieliła gmina Stupsk, wnosząc do projektu pomoc finansową w wysokości ponad 1 mln zł, a także gmina Wiśniewo z wkładem w wysokości ponad 84 tys. zł. To przykład dobrej współpracy starostwa z gminami.

CM:

Nie udało się pozyskać dodatkowych środków ?

Starosta Włodzimierz Wojnarowski:

Od wojewody nie, choć dołożyliśmy wszelkich starań by nasze wnioski były dobre. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z programu Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na – mówiąc skrótowo – budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Kościuszki, Lelewela i Sienkiewicza. Nie zakwalifikowaliśmy się do dofinansowania, jesteśmy na 3 miejscu listy rezerwowej. Podobny los spotkał nasze wnioski na naprawę drogi Podkrajewo – Wiśniewo oraz przebudowę drogi Staroguby – Strzegowo.

CM:

No właśnie, co z tym rondem w Mławie? Skoro nie ma środków od wojewody, czy w takim razie uda się je wykonać?

Starosta Włodzimierz Wojnarowski:

Równolegle z wnioskiem do wojewody składaliśmy wniosek do marszałka. Po ocenie formalnej i merytorycznej projekt uzyskał dofinansowanie w formie dotacji w kwocie 2 262 202,71 zł. Pierwsza transza tych środków już została przekazana na konto powiatu. Mamy do tego zabezpieczone środki własne powiatu wraz z dotacją z Miasta Mława. Problemem jest znalezienie wykonawcy. W dwóch kolejnych przetargach nie wpłynęła żadna oferta.

CM:

Czy w takim razie jest jakiś plan „B”?

Starosta Włodzimierz Wojnarowski:

Ponieważ rozliczenie I transzy otrzymanych już środków warunkuje uzyskanie II transzy, wystąpię do marszałka o przedłużenie terminu jej rozliczenia. W tym czasie będziemy szukać wykonawcy. Gdy jednak w ogłoszonym obecnie 3 przetargu go nie będzie lub oferty przekroczą środki finansowe zaplanowane na to zadanie, to powtórzymy przetarg w późniejszym terminie. To również będzie wymagało zgody marszałka na przesunięcie terminu realizacji inwestycji. Wcześniej lub później to rondo jednak zbudujemy.

artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]