Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jutro Księżyc będzie krwistoczerwony!


fot. ilustracyjne; Pixabay


Nie przegap! Zobacz na niebie niezwykłe zjawisko astronomiczne! Między 27 a 28 lipca br. Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem i rzuci cień na naszego satelitę. Będziemy mogli wówczas zaobserwować najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w całym XXI stuleciu. Mało tego, podczas fazy całkowitej Księżyc będzie czerwony! 

Jak tłumaczy Karol Wójcicki dziennikarz naukowy, prowadzący popularną facebookową stronę poświęconej astronomii Z głową w gwiazdach– W Polsce zaćmienie rozpocznie się jeszcze przed wschodem Księżyca, lecz mimo tego zobaczymy zdecydowaną większość zjawiska, w tym jego najciekawszą część – fazę całkowitą.

Całkowite zaćmienie Księżyca, gdy satelitę całkowicie zakryje cień Ziemi, zacznie się około 21.30 czasu polskiego (19.30 czasu uniwersalnego), a skończy o godzinie 23.13 czasu polskiego (21.13 czasu uniwersalnego). To aż 1 godzina i 43 minuty zaćmienia. Wynik ten, zdaniem EarthSky, jest o 4 minuty krótszy od maksymalnego możliwego zaćmienia Księżyca. – czytamy na businessinsider.com.pl

W czasie  fazy całkowitego zaćmienia cała tarcza Księżyca pogrąży się w ciemnościach. Do powierzchni Księżyca docierać będzie jedynie słabe światło rozproszone w ziemskiej atmosferze, co podobnie jak podczas zachodu Słońca, nada mu czerwony blask.

źródło: businessinsider.com.pl/FB „Z głową w gwiazdach”/oprac. red.

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Astronom
Astronom
3 lata temu

Czy redakcja pochwali się zdjęciami zaćmienia Księżyca widocznego z Mławy?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x