Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dni Mławy nie dla wszystkich. Niepełnosprawny wyrzucony z koncertu


Muzyka nie zna granic i jest dla wszystkich. Jednakże koncerty, nawet te darmowe, jak się okazuje, dla wszystkich nie były. Podczas minionych Dni Mławy spod barierek ustawionych przy scenie dwóch ochroniarzy brutalnie oderwało od poręczy i usunęło niepełnosprawnego mężczyznę. Dlaczego?


Tego chłopaka przynajmniej z widzenia zna większość mieszkańców Mławy. Można go spotkać praktycznie o każdej porze roku. Choć z trudem, ale o własnych siłach porusza się ulicami naszego miasta. Jego niepełnosprawność jest skutkiem wypadku z czasów dzieciństwa.

Bywa chyba na wszystkich miejskich koncertach i imprezach, na które z racji swojej niepełnosprawności jest w stanie wejść. Zawsze staje, a jeżeli jest taka możliwość, to siada w pierwszych rzędach. Wcale nie dlatego, że czuje się VIP-em i jest taki ważny. Po prostu tylko wtedy najlepiej widzi i słyszy, a bywa że ma okazję uwiecznić takie chwile zdjęciem wykonanym telefonem. To dla niego jest ważne. Takie imprezy i koncerty to jego jedna z niewielu w codziennym życiu rozrywka. Nie stać go bowiem na kupno biletu czy wejściówki.

Dla niego to duży wysiłek przejść pieszo z centrum miasta, gdzie mieszka, na stadion. Pokonywał jednak tę trasę wielokrotnie. Na Dniach Mławy był i w sobotę i w niedzielę, bardzo chciał posłuchać i zobaczyć na żywo występujące gwiazdy. W obydwa te dni, przychodził i starał się znaleźć sobie miejsce przy barierce. Przede wszystkim, by lepiej widzieć i słyszeć, ale także by się oprzeć podczas długich koncertów, gdyż dłuższe stanie sprawia mu trudności. I zwykle się to udawało, bo albo był wcześnie, lub znalazł się ktoś życzliwy, kto się nieco przesunął, czy ustąpił mu miejsca. Do czasu. Właśnie w niedzielę, przed występem Dawida Kwiatkowskiego, spotkała go delikatnie mówiąc niemiła przygoda.

Jak zwykle stał on przy barierce odgradzającej publiczność od sceny. Zachowywał się spokojnie. Dwóch ochroniarzy podeszło do niego. Nie wdawali się w żadne dyskusje, nic nie tłumaczyli, do niczego nie namawiali. Widać jedyną formę perswazji jaką znali czy uznawali to siła fizyczna. Przyszli wyprowadzić. Obiekt ich interwencji trzymał się mocno barierki, cóż jednak znaczy opór niepełnosprawnego wobec dwóch młodych osiłków. Za chwilę nie było po nim już przy barierce śladu.

Jak wspomina sam poszkodowany tę sytuację?

– To dziewczyny wezwały ochroniarzy. Chciałem stać blisko barierki i trzymałem się ręką. Na chama oderwali mi rękę od barierki. Wyprowadzili mnie za wyjście, dwóch takich łysych. Byłem trzeźwy, nie było mojej winy w ogóle – mówi niepełnosprawny.

Redakcja podjęła próbę wyjaśnienia powodów takiego zachowania ochrony. 16 lipca wystosowała do organizatora Dni Mławy spółki Palazzi z Warszawy zapytanie o treści:

„Poproszę o wyjaśnienie sytuacji do jakiej doszło podczas wczorajszych koncertów Dni Mławy. Ochrona wyprowadziła siłowo niepełnosprawnego mężczyznę, który spokojnie stał przy barierce pod sceną. Jaki był powód takiej interwencji służb porządkowych.”

Nie doczekaliśmy się do dziś żadnej reakcji ze strony Palazzi. Nieskuteczna również pozostała telefoniczna próba potwierdzenia otrzymania tego maila z zapytaniem, sekretarka opryskliwie stwierdziła, że nie jest w stanie od ręki sprawdzić, czy taki list wpłynął. Jedyną wiedzą jaką dysponuje redakcja to ustna odpowiedź udzielona przez ochronę już po tej interwencji w niedzielę 15 lipca, że osoba ta została wyprowadzona, bo była pijana.

Mamy  więc dwie wersje wydarzeń. Albo niepełnosprawny był pijany, albo wadził jakimś dziewczynom. Komu można wierzyć i czy jedna bądź druga wersja usprawiedliwia sposób interwencji ochrony?

Firma PALAZZI jak widać nie ma zwyczaju odpowiadać na pytania niewygodne i sytuacji dziennikarzowi wyjaśnić nie chce. Na swojej stronie internetowej reklamuje się pisząc o sobie, że znana jest z: wysokiej jakości oferowanego serwisu, doskonałych rozwiązań logistycznych kreatywności, doświadczenia – olbrzymiego zaplecza technicznego. I doskonale zna maksymę: …”Nie ma drugiej szansy na pierwsze wrażenie…”.

I rzeczywiście, drugiej szansy na pierwsze wrażenie już mieć nie będzie.

W tej sytuacji redakcja ma tylko nadzieję, że zlecający organizację Dni Mławy i w znacznej części finansujący tę imprezę urząd miasta, który jest wiernym czytelnikiem naszego portalu albo wyjaśni tę sprawę, albo wyciągnie wnioski z takiego podejścia do niepełnosprawnych frimy Palazzi.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
26 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
4 lata temu

Firma PALAZZI znana jest z lamania prawa !

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Kto napisał ze nie ma tu winy burmistrza ?
Proszę sprawdzić na plakacie i zaproszeniach. To dla vipków
To burmistrz zaprasza. Burmistrz jako organizator odpowiada za wszystko co sie tam wydarzyło chyba , ze. Twoim zdaniem, burmistrz nie odpowiada za to co robi

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu

Moim zdaniem, jeżeli ochrona interweniowała w sprawie tego człowieka, to powinna to zrobić delikatnie i uzgodnić ze strefą VIP i tam go przeprowadzić, żeby zapewnić mu bezpieczne obejrzenie koncertu. Chyba VIP-om nic by się nie stało. Nauczka na przyszłość – zamiast robić specjalną strefę VIP-ów, zrobić specjalną strefę dla niepełnosprawnych i VIP-ów. Swoją drogą współczuję temu człowiekowi takiego poniżenia – to nieetyczne.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Ale strefa vipków miała si dobrze

Niedzisiejsza.
Niedzisiejsza.
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

A jak sie mieli i mają bezpośredni świadkowie tego zdarzenia. To ich reakcja mogła coś zmienić. Jak zwykle obojętność , może też brak odwagi bo takie czasy . A teraz trzeba znaleźć winnego . Przeciez to konkretni ludzie zachowali sie źle i wobec nich powinny byc wyciągnięte konsekwencje.

Iwona
Iwona
4 lata temu

Co tym dziewczynom on przeszkadzal ? Nienormalne. Pokolenie imbecylow.

Wera
Wera
4 lata temu

Paskudne.

staton
staton
4 lata temu

Tak sobie czytam te wszystkie posty i co z nich wynika…burmistrz zły, ochroniarze źli, katolicy źli, ateiści źli, firma ochroniarska zła….baaa……nawet niepełnosprawni i ich opiekunowie źli. Kto w takim razie jest dobry? A sprawa jest przecież prosta. Przeprosić młodego człowieka, a dodatkowo zafundować mu miejsce w pierwszych rzędach na następne imprezy (a może nawet zastanowić się nad wydzieleniem na następnych imprezach miejsca gdzie niepełnosprawni będą mieli pierwszeństwo – wszak to normalne działania, chociażby na imprezach sportowych, np Mundial w Rosji i w postaci miejsc parkingowych, w każdym mieście, nawet w Mławie). Rozliczyć firmę ochroniarską zgodnie z umową w której mam nadzieję znajdują się zapisy, odnośnie kar za niewłaściwe działania naruszające wizerunek organizatora. A na koniec opublikować w mediach jak temat został załatwiony ( myślę, że Codziennik zrobi to z przyjemnością). Jest tylko jedno ale…..ktoś musi mieć cojones.

DDK
DDK
4 lata temu

Podsumujmy. Organizujemy tak masową imprezę, zatrudniamy „profesjonalna” firmę jako wykonawcę, która jest odpowiedzialna między innymi za dobór ochrony, a co za tym idze, za rzetelność oceny takich sytuacji. Pytanie : czy jako zleceniodawca ( czytaj Urząd Miasta) ale oczywiście może to być każdy z nas, ma za zadanie sprawdzić każdego z osobna i tym samym ponosić odpowiedzialność za kogoś ? Skoro rzekomo tak ogromnie profesjonalna firma, jaką jest PALAZZI podejmuje się organizacji, i jak wszyscy wiemy nie robią tego charytatywnie, to wg mnie ich obowiązkiem jest po pierwsze natychmiastowa interwencja w czasie rzeczywistym, po drugie wyciągnięcie konsekwencje, i po trzecie grzeczne PRZEPRASZAM na koniec. Wystarczy że wcielimy się w rolę zleceniodawcy…
Co do sytuacji : nawet jeśli ten niepełnosprawny wypił piwo lub dwa, to czy taka impreza nie jest właśnie po to ? Przecież PALAZZI też czerpie zyski, i to nie małe z ogródków piwnych, i wg takiego schematu co drugi uczestnik biesiady powinien zostać „oddelegowany” za bramę, bo np za głośno klaskał, czy patrzył na celebrytów zbyt mętnym wzrokiem.
A wystarczyło po prostu przesunąć dziewczyny w prawo, a niepelnisprawnego w lewo o kilka metrów…
Milczenie firmy PALAZZI w tym przypadku mówi samo za siebie…

Miko
Miko
4 lata temu

Ta sytuacja nie ma nic wspólnego z burmistrzem czy miastem, to kwesta braku tolerancji i empatii u młodych osób. Byłam tam i widziałam ich zachowanie. Platoniczna miłość do idola nie powstrzymało ich przed niczym, a nawet brzed brakiem szacunku do siebie nawzajem kiedy taranowały się w biegu do barierek 6 godzin przed koncertem.. Panu współczuć zetknięcia z nastoletnią głupotą a im życzyć by kiedyś nauczyły się szacunku do drugiej osoby.

Anonim
Anonim
4 lata temu
Reply to  Miko

Czy ochroniarze są od spełniania życzeń głupich, rozwydrzonych i źle wychowanych nastolatek oraz pomiatania i chamskiego zachowania wobec słabszych, czy od zabezpieczenia porządku?
masz jednak rację, że to nie ma nic wspólnego z burmistrzem, ale to przestroga żeby się zastanowić nad wybraniem firmy organizującej Dni Mławy (jeśli w ogóle potrzebna jest taka firma).

Miko
Miko
4 lata temu
Reply to  Anonim

Niestety panowie chyba za bardzo się skupili na atutach nastolatek niż na bezpieczeństwie i logicznym myśleniu.

Żal
Żal
4 lata temu
Reply to  Anonim

Witać poziom inteligencji ochroniarzy panowie z łapanki może chcieli się popisać przed gowniarami a może nie zrobili tego bezinteresownie śmiech co to się wyprawia to szok normalnie dziewuszyska lepiej wzięłyby się za zrobienie czegoś co ma sens a nie piszczeniem za Kwiatkowskim który się najzwyczajniej z nich śmieje ze sikają po nogawkach na jego widok

Halina
Halina
4 lata temu

Rodzice niepełnosprawnych sami malowali salę gdzie się spotykają w swoim stowarzyszeniu. Szkoda że w naszym mieście brak jest integracji takich stowarzyszeń? ale cóż jak się nie integruje osób starszych tylko są podzieleni na różne obozy to co oczekiwać żeby burmistrz integrowała niepełnosprawnych. Też są różne stowarzyszenia które nie współpracują ze sobą.

I.M.
I.M.
4 lata temu
Reply to  Halina

Salę malowały osoby z trzech Stowarzyszeń, które są przykladem skutecznej współpracy i integracji. I choć czasami wymaga to organizacyjnego wysiłku to potrafimy współpracować dla wspólnego dobra i bardzo się z tego cieszymy.

spidy
spidy
4 lata temu

Smarkule blachary mają pierwszeństwo do barierki, „gwiazdora”, dobrej fury wyżelowanego żigolaka i żaden”inny” nie będzie im psuł dobrej zabawy i tła na selfi. Młodość i „piękność” w parze z „beskarkowością” będzie naszą przyszłością zarządzać.Smutne to i beznadziejne.

Krystyna
Krystyna
4 lata temu

Niepełnosprawnych zdaniem burmistrza trzeba schować. Nawet psycholog dla niepełnosprawnych pożal się boże. jeszcze rozmowa z psychologiem przy pracujących osobach jak się mają uzewnętrznić.

Komentarz
Komentarz
4 lata temu

Proszę abyście nie zapomnieli o tej sprawie. Sprawiedliwość się należy. Każdemu.

Czy to chodzi o Palazzi OSK SP. Z O.O.
ul. Dominikańska 21B
02-738 Warszawa?
Wstyd.

Radzio
Radzio
4 lata temu

Miasto nic nie robi dla niepełnosprawnych więc ich trzeba usunąć, żeby nie byli widoczni, jeszcze na pierwszym planie. Przykre to jest 🙁

I.M.
I.M.
4 lata temu
Reply to  Radzio

Jako matka osoby z niepełnosprawnością intelektualną i znająca dość dobrze środowisko i jego problemy pozwolę sobie nie zgodzić się z powyższą opinią. Wielokrotnie spotykaliśmy się ze wsparciem ze strony Burmistrza i Miasta . Przykładów tych pozytywnych działań jest dużo i są bardzo konkretne. Zawsze byliśmy zapraszani do pełnego udziału we wszystkich uroczystościach , akcjach , korzystania z nich na równi ze wszystkimi mieszkańcami Mławy. W mojej opinii postawa Burmistrza i Miasta jest dokładnie odwrotna do przedstawionej w powyższym komentarzu.

tuleja
tuleja
4 lata temu
Reply to  Radzio

Słusznie, sądzić należy sprawiedliwie. Nie można przypuszczać, że burmistrz kazał usunąć tego chłopaka, zapewne o tym nawet nie wiedział. Jedak to on jest organizatorem tej imprezy i też ponosi odpowiedzialność.Teraz już wie o zdarzeniu, zobaczymy więc czy los niepełnosprawnych leży mu na sercu i czy będzie oficjalna reakcja i przeprosiny.

Danuta
Danuta
4 lata temu

To jest ta słynna tolerancja,prawdziwa i jedyna wiara katolicka.Boze chroń nas przed pseudokatolikami zalegającymi w kościołach.aA poza tym ci pozal się Boże ochroniarze,to zbiór wszelakiej maści mętów.Takich ludzi powinno zamykać się w więzieniu za złe traktowanie innych a w szczególności niepełnosprawnych.Za takie potraktowanie osoby niepełnosprawnej ten idiota nigdy więcej nie powinien pracować jako ochrona.

Kwota
Kwota
4 lata temu
Reply to  Danuta

A co tu ma wiara katolicka do rzeczy? A skąd Pani wie, że Ci ochroniarze nie byli ateistami albo innymi postępowcami z pod hasła „Róbta co chceta”? Za to powinny być kary umowne i jakaś część kasy nie powinna być wypłacona ze środków UM.

staton
staton
4 lata temu

Kreatywna firma…hehehehe……jakiej kreatywności można wymagać od dwóch łysych facetów z ABS (anatomiczny brak szyi), którym po faszerowaniu się jakimś świństwem na siłowni zostały tylko dwie szare komórki? Nie sądzę aby firma Palazzi skomentowała zajście w jakikolwiek sposób, w ich interesie wszak jest jak najszybciej sprawę wyciszyć. To chyba organizator, nim zapłaci za wykonaną usługę, powinien zażądać wyjaśnienia. A sprawa jest prosta, nie było interwencji policji, nie było badania atestowanym alkomatem, protokołu z badania itp. nie ma podstaw do twierdzenia że człowiek był pod wpływem alkoholu. Tylko problem jest jeden…..urzędnicy cojones stracili już dawno (i to nie na siłowni), więc jak znam życie, nie zrobią nic by zaistniałą sytuację wyjaśnić.

Kwota
Kwota
4 lata temu

Urzad Miasta miał swoją strefę VIP, może w tej sprawie Pan Burmistrz też zwola konferencję i powie przepraszam temu człowiekowi?

Vnrm
Vnrm
4 lata temu

Wcale nie dziwi mnie to, że akurat na koncercie Dawida Kwiatkowskiego…

26
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x