Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

50 tys. dotacji na rewitalizację parku w Szreńsku i 60 tys. dla Ratowa


Gmina Szreńsk otrzymała 50 tys. zł dotacji na pierwszy etap prac związanych z rewitalizacją parku pałacowego w Szreńsku. 60 tys. zł otrzymał klasztor w Ratowie na remont dzwonnicy. Wnioski Szreńska i Ratowa znalazły się wśród 67 projektów z całego Mazowsza i 4 z subregionu ciechanowskiego, które  taką dotację z budżetu Województwa Mazowieckiego otrzymały.


Wsparcie jest efektem ogłoszonego przez samorząd województwa mazowieckiego w lutym br. naboru wniosków o dotacje na renowację budynków wpisanych do rejestru zabytków. W sumie do urzędu marszałkowskiego wpłynęły 144 projekty, na łączną kwotę 21 mln zł. Każdy z nich zakładał przeprowadzenie robót budowlanych oraz prac konserwatorskich i restauratorskich. Podczas oceny komisja brała pod uwagę m.in. stan zachowania zabytku, jego wartość historyczną, artystyczną, kulturową i naukową, dostępność dla turystów oraz kosztorys prac. Spośród wszystkich złożonych propozycji ostatecznie do dofinansowania wybrano 67 projektów na kwotę 5 mln zł. Wśród nich znalazły się cztery z subregionu ciechanowskiego na kwotę 169 tys. zł:

  • remont konserwatorski zabytkowej dzwonnicy w Zespole sakralnym z XVIII w. w Ratowie – dofinansowanie 60 tys. zł;
  • rewitalizacja zabytkowego Parku Pałacowego w Szreńsku (etap I: Przywrócenie pierwotnego wyglądu alei parkowych) – dofinansowanie 50 tys. zł;
  • prace konserwatorskie przy rokokowej ambonie z początku XVIII wieku w zabytkowym kościele parafialnym z 1822 r. p.w. Wniebowzięcia NMP w Opinogórze – dofinansowanie 40 tys. zł;
  • ratunkowe prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu głównym w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Chotumiu  (etap II) – dofinansowanie 19 tys. zł.

O dotację mógł ubiegać się każdy, kto jest właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru lub posiada taki zabytek w trwałym zarządzie oraz posiada tytuł prawny do zabytku (wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego). Ponadto wszystkie obiekty powinny znajdować się na terenie województwa mazowieckiego i być wpisane do rejestru zabytków. Wnioskodawcy mogli ubiegać się maksymalnie o 200 tys. zł.

Dotacje z budżetu Mazowsza będzie można przeznaczyć na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Za te środki będzie więc można m.in. sporządzać ekspertyzy techniczne i konserwatorskie, przeprowadzać badania konserwatorskie lub architektoniczne, opracowywać dokumentację czy program prac konserwatorskich. Warto jednak pamiętać, że sporządzanie dokumentacji, ekspertyz lub projektów może zostać dofinansowane z dotacji jedynie w przypadku, gdy stanowią część prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, bądź wynikają z przeprowadzonych prac.

Ponadto za środki z budżetu Mazowsza będzie można zapłacić za wykonanie projektu budowlanego czy projektu odtworzenia kompozycji wnętrz. Wnioskujący mogą się również ubiegać o wsparcie na zabezpieczenie zabytków, w tym m.in. odnowienie lub całkowite odtworzenie tynków i okładzin architektonicznych okien, ościeżnic czy okiennic, a także zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej czy pokrycia dachowego. Dotacje to również pieniądze na zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku. To również szansa na dofinasowanie do zakupu i montażu instalacji przeciwwłamaniowej, przeciwpożarowej, odgromowej czy wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Wsparcie będzie można również przeznaczyć na wyeksponowanie istniejących, oryginalnych elementów zabytkowych parków lub ogrodów. Muszą być one jednak również wpisane do rejestru zabytków.

red.

źródło i fot. UMWM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
4 lata temu

Rewitalizacja parku. Śmieszne. Najpierw pozwolono na wycinkę prawie wszystkich drzew, zniszczono to co było piękne a teraz rzekomo chcą odbudowywać. Ktoś powinien bardziej przyjrzeć się jak rozkradane jest wszystko w tym zabytkowym parku.

SławKow.
SławKow.
4 lata temu

Nie wiem na ile te środki zostaną wykorzystane w całości .Do wykorzystania jakich środków niezbędna jest opracowana koncepcja w kilku wariantach i wizualizacja w kilku perspektywach.Szkoda ,że beneficjenci nie negocjowali twardo ,napewno Struzik by dołożył po 2 tyś jestem przekonany ze było to możliwe, zabrakło tylko twardego negocjatora.
Mława nie skladała takich wniosków gdyż ;u nas wszystkie zabytki sa w swietnym stanie ,a po tak małe środki nie opłaca sie pisać

MartaM
MartaM
4 lata temu
Reply to  SławKow.

W Mławie o nic „nie opłaca” się pisać

mławianka
mławianka
4 lata temu
Reply to  MartaM

… ale za to opłaca się nic nie robić i robić mieszkańców w bambuko 🙂

Contra
Contra
4 lata temu
Reply to  SławKow.

I słusznie – szkoda zachodu!!! Lepiej wyemitować obligacje, kto bogatemu zabroni.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x