Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu na dziurawej drodzeKażdemu z nas jest znany ogólny stan nawierzchni na polskich drogach. Co prawda wiele z tych dróg jest w ostatnich latach modernizowanych, jednak wciąż można się natknąć na dziurawe nawierzchnie w szczególności po okresie zimowym. Zdarzają się również sytuacje, gdy niepozorna kałuża może skrywać pod sobą znaczny ubytek nawierzchni. Jazda po takich drogach może w efekcie skończyć się dla nas uszkodzeniem opony, felgi, a nawet zawieszenia.

W takiej sytuacji można zwrócić się o odszkodowanie za uszkodzony pojazd do zarządcy drogi. Odpowiedzialność określonego podmiotu zależy od klasy drogi na jakiej powstała szkoda. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. zarządcą jest:

1) dróg krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;

2) dróg wojewódzkich – zarząd województwa;

3) dróg powiatowych – zarząd powiatu;

4) dróg gminnych – wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Odpowiedzialność zarządcy drogi za stan dróg wynika w szczególności z art. 20 w/w ustawy, zgodnie z którym do zarządcy drogi należy m. in. utrzymanie nawierzchni drogi, przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym weryfikację cech i wskazanie usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających.

Poszkodowany, który chce dochodzić odszkodowania, musi zgłaszając swoje roszczenia o odszkodowanie do zarządcy drogi udowodnić, że do uszkodzenia pojazdu doszło z powodu złego stanu nawierzchni.

W tym celu istotne jest aby zaraz po zdarzeniu zebrać możliwie jak najwięcej dowodów związanych z powstałą szkodą. Przede wszystkim warto zrobić zdjęcia uszkodzonego pojazdu, drogi oraz okolicy. Mocnym argumentem może okazać się notatka sporządzona przez policję lub straż miejską. Warto też zebrać dane świadków zdarzenia, którzy potwierdzą naszą wersję zdarzeń.

Samo powstanie szkody w pojeździe w związku z nierówną nawierzchnią nie powoduje jednak automatycznie przyjęcia odpowiedzialności przez zarządcę drogi. W sytuacji gdy na drodze był ustawiony znak informujący o nierównościach lub znak z ograniczeniem prędkości, zarządca może wskazywać, że do uszkodzenia doszło z naszej winy poprzez niedostosowanie odpowiedniej prędkości.

W praktyce musimy się liczyć z tym, że zarządca przekaże nasze zgłoszenie o odszkodowanie do swojego ubezpieczyciela, który często będzie negował zarówno odpowiedzialność zarządcy jak i wysokość odszkodowania. Dlatego w celu skutecznego dochodzenia przysługujących nam roszczeń tak istotne jest udokumentowanie powstania szkody.

Łukasz Zabłocki

Wszystkie artykuły z działu prawnego znajdziesz TUTAJ.

Łukasz Zabłocki Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W okresie nauki odbył półroczne studia na uczelni Universitat de Valencia w Hiszpanii. Obecnie odbywa on aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Od 2015 r. prowadzi rodzinną Kancelarię Prawną w Mławie we współpracy z wieloletnim radcą prawnym Waldemarem Zabłockim i adwokatem Sebastianem Zabłockim.


Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x